reklama

Růže, královny květin – jak vybrat sazenice růží?

Pěstování růží má u nás dlouhou tradici, a ne nadarmo se jim také říká královny zahrad. Každý pěstitel je na omamně vonící rozkvetlou zahradu plnou růží náležitě pyšný. Nic však není zadarmo a ani pěstování růží není zcela bez práce. Základem pro jejich pěstování je správný výběr sazenic růží.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Růže, královny květin (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak poznat, že je sazenice růže zdravá?

Pro sazenice růží je ideální vyrazit do zahradnictví, kde je dostatečný výběr druhů a školení zahradníci jsou nám při výběru schopní poradit. Při samotném výběru bychom si měli dát pozor na několik základních věcí. Poradíme vám, jak zjistit, že vybraná sazenice je skutečně zdravá a pravděpodobnost, že se v létě budeme těšit z její kvetoucí nádhery, je velká.

  1. Prohlédneme listy vybrané sazenice – listy prohlížíme z vrchní i spodní části, listy by rozhodně neměly být napadeny žádnými škůdci.
  2. Zkontrolujeme, zda není sazenice napadená houbovou chorobou – mezi nejznámější houbové choroby růží patří černá skvrnitost růží, padlí nebo růžová rez.
výběr sazenice růží
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zdravá sazenice nenese známky napadení škůdci ani houbovitými chorobami

Certifikované označení růží ADR

Pokud na sazenici nepozorujeme žádné na první pohled patrné onemocnění, tak si ještě nezapomeneme pořádně prohlédnout štítek nebo označení, kterým by měla být každá sazenice popsaná. Můžeme se setkat s certifikovaným označením ADR. Toto označení znamená, že se jedná o šlechtěný kultivar růže, který je odolnější vůči napadení škůdci a chorobami, a také těmto kultivarům nedělá problém mrazivější zimní období.

růže kordes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nejznámějším kultivarem růží odolným proti chorobám jsou růže Kordes

Královny růží – růže Kordes

Mezi nejznámější kultivary růží nesoucí označení ADR patří růže Kordes. Nesou své označení podle šlechtitelské školy, kde byly vyšlechtěny. Tyto kultivary jsou vysoce odolné proti napadení škůdci a houbovými chorobami. Velmi oblíbená je například odrůda rosanna.

Když škůdci a choroby přeci jenom zaútočí, jak je rozpoznat?

Houbové choroby se šíří vzduchem, a tak je někdy velmi obtížné i přes veškerou péči růže ochránit. Spory houbovitých chorob se mohou šířit například ze zahrady od sousedů nebo se může stát, že při koupi sazenice i přes důkladnou kontrolu něco přehlédneme.

sazenice růží
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Při výběru důkladně prohlédneme listy růží a to i ze spodní strany

Černá skvrnitost růží – tu poznáme podle černých skvrnek, které se objevují na vrchní straně listů, rostlina postupně ztrácí sílu k růstu a chřadne, postupně začnou listy opadávat

Růžové padlí – poznáme ho podle bělavého povlaku na listech i poupatech růží, při napadení padlím přestává rostlina dále růst a ani nekvete

Růžová rez – objevuje se na spodní straně listů a má podobu rezavých skvrnek a oranžových shluků spor této houbovité choroby

Preventivní ochrana růží

Základem je tedy jednak pečlivý výběr sazenic a pak také samotné místo výsadby. To by mělo být vzdušné a světlé. Zálivku bychom měli provádět pouze ke kořenovému balu, nikoliv přes listy růží. V případě, že si nedáme pozor a růže zaléváme svrchu přes listy, tak hrozí, že se zde vytvoří vlhké mikroklima, které je příznivé právě pro vznik houbovitých onemocnění.

Růže také pravidelně přihnojujeme speciálními hnojivy určenými právě pro růže. Preventivně pak také používáme fungicidní přípravky a postřiky, které zabraní výskytu a šíření houbovitých chorob.

postřik růží proti houbovitým chorobám
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Fungicidní přípravky proti houbovitým chorobám aplikujeme 3x ročně

Kdy provádět postřik růží?

Ideální dobou pro provedení postřiku je počátek června. Tedy ještě v době, kdy je výskyt houbovitých onemocnění minimální. Těmito ochrannými postřiky můžeme ošetřit jak sazenice růží, které máme v záhoně, ale i sazenice pěstované v pěstebních nádobách třeba na balkónech nebo terasách. Pokud se na stejné terase nachází i další okrasné kvetoucí rostliny, tak ani jim tento postřik neuškodí. Na větší plochy a záhony můžeme zvolit koncentrovaný přípravek, který podle návodu výrobce vhodným způsobem naředíme a poté aplikujeme. Na hrnkové růže je ideální zvolit již předem připravený a naředěný v rozprašovači.

postřik růží
Na větší plochy a záhony je vhodné zvolit koncentrovaný postřik růží proti houbovitým chorobám (Zdroj: archiv FTV Prima)
Postřik růží proti houbovitým chorobám
Postřik proti houbovitým chorobám růží provádíme jako prevenci i jako léčbu (Zdroj: archiv FTV Prima)

Zvolte takový postřik, který obsahuje dvě léčebné látky, z nichž jedna působí preventivně a druhá léčebně.

Proti houbovým chorobám růže ošetřujeme 3x ročně. První postřik by měl být proveden během června a každý následující s odstupem 10 - 21 dní, podle potřeby.

záhon růží
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při správné péči se nám růže odmění úžasně vonícím bohatým květenstvím

Teď už víte, jak správně vybrat sazenici růží a jak se o růže v průběhu vegetace starat, abychom předešli jejich napadení houbovými chorobami. Nezbývá než tedy vybrat ten správný typ. Můžeme volit růže velkokvěté, ty jsou určené k řezu, půdokryvné, pnoucí nebo vzrostlé, které mohou při bohatém vzrůstu sloužit i jako náhrada živého plotu.

Publikováno: 29. 6. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková