reklama

Chraňte se před klíšťaty přírodními repelenty

Stačí se projít v lese či po louce a doma hned objevíme na některé části těla přisáté klíště. A s tím si není dobré zahrávat. Klíšťata mohou přenášet spoustu nepěkných nemocí, které v krajním případě mohou skončit s fatálními následky. Ochrana není složitá. Buď můžete použít některý z preparátů koupených v obchodě, nebo si vyrobíte repelent vlastní.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Při návštěvě lesa či na procházce po louce můžete chytnout klíště. Jak se proti klíšťatům chránit? (Zdroj: depositphotos.com)

Nákaza od klíštěte není patrná na první pohled, její příznaky mohou přijít postupně. Některé nemoci jsou vyléčitelné, jiné mohou končit v krajním případě i smrtí. Mezi nejznámější nemoci patří lymeská borelióza či klíšťová encefalitida. Bohužel v dnešní době může boreliózu přenést i komár nebo malá kousavá muška - muchnička. Ovšem proti encefalitidě existuje možnost preventivního očkování, které bohužel nehradí pojišťovna. V případě několikačlenné rodiny pak taková vakcína zasáhne hodně do rodinného rozpočtu. Lze se proti klíšťatům chránit i jiným způsobem, než jen běžně dostupným repelentem z obchodu? 

Očkování proti klíšťové encefalitidě
i (Zdroj: depositphotos.com)
Očkování proti klíšťové encefalitidě

Do přírody jen ve správném oblečení

Pokud jdete do přírody a oblečete si v horkém počasí krátké tričko či tílko a k tomu kraťasy, na nohy si obujete žabky, budete pravděpodobně velkým lákadlem pro krev sající hmyz. Takže základním pravidlem pro pobyt v přírodě zní: Chraňte sebe i své děti vhodným oblečením! Dlouhé rukávy i nohavice, pevná obuv. Po příchodu z lesa či louky se nejlépe na hladké světlé podlaze svlékněte, oblečení vyklepejte a ihned sebe i své blízké prohlédněte.

Důkladná ochrana před návštěvou lesa proti klíšťatům
i (Zdroj: depositphotos.com)
Důkladná ochrana před návštěvou lesa proti klíšťatům

Zkuste savému hmyzu "smrdět"

Dobrou prevencí před kousnutím klíštěte by mohl být zápach, který z vás ucítí. Takovou možnost dodá česnek, pivo, popř. B-komplex. Konzumace všech těchto prostředků způsobí, že z vašich pórů při pocení bude savý hmyz cítit nelibou vůni. Prostě mu začnete smrdět. Ovšem všeho s mírou. Určitě vás nechceme nabádat, abyste do lesa vyráželi vždy jen s minimálně 1 promile obsahu alkoholu v krvi. Také dlouhodobé užívání česneku ve velkých dávkách může leckomu způsobit zdravotní problémy. Jde to i jinak.

Sáhněte po domácích prostředcích

Proč se nevrátit k původním babským radám, které účinkovaly? Vyzkoušejte domácí přípravky namísto komerčních z obchodu. Ušetříte nemalý peníz a ještě budete používat přírodní přípravky. Ty jsou vhodné především pro ty, co se snaží snížit množství chemie používané ve svém životě. Dobrým pomocníkem je domácí repelent z Alpy a hřebíčku. Do 150 - 160 ml francovky nasypte asi 40 hřebíčků a nechte alespoň jeden den louhovat. Přípravek pak můžete scedit a nalít do lahvičky s rozprašovačem. Před návštěvou lesa stačí postříkat sebe i třeba psa, kterého berete s sebou na procházku. Místo hřebíčku můžete použít třeba rozmarýn, fenykl či mátu peprnou. Hlavně to musí být silně aromatická bylina.

Ochrana repelentem
i (Zdroj: depositphotos.com)
Ochrana repelentem

Dalším prostředkem, jak se ochránit před nežádoucím hmyzem, je použití oleje. Tea tree olej či kokosový olej může prospět nejen vaší pokožce, ale také vás "nelibě navoní". Nehledě na to, že olejovaná pokožka je kluzká i pro hmyz, tudíž bude mít větší problémy se přisát. Olejem můžete opět potřít i své čtyřnohé mazlíčky, kteří se pohybují v přírodě. 

Báječnou volbou je citrusový repelent. Ve 300 ml vody svařte cca 300 gramů citrusů. Nechte vychladnout, sceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Uchovávejte v lednici. Můžete použít citrony, limetky nebo třeba pomeranč a grap. Nejen, že se ochráníte před nežádoucím hmyzem, ale navíc budete mít krásně provoněné oblečení.

Když už se klíště přisaje, jak jej odstranit?

Chybou je, pokud se někdo snaží klíště odstranit holými prsty. Protože parazit je malého vzrůstu, máte tendenci jej více zmáčknout, ten se brání vpouštěním slin do rány a vzniká vyšší riziko přenosu infekce. Na trhu existují různé pinzety a kartičky, ty jsou k dostání i pro odstranění klíštěte ze zvířat. Základem snížení rizika přenosu infekce je desinfekce postiženého místa na začátku i na konci odstraňování. Pokud máte doma starý dobrý "višňák", můžete jej použít k následnému ošetření kůže. Napomůže kromě dezinfekce navíc k rychlejší regeneraci kůže. Rozhodně byste neměli zakouslé klíště potírat krémem či olejem ve snaze jej udusit. Může se naopak stát, že klíště vrátí obsah svých útrob do rány. Pokud chcete klíště usmrtit ještě v ráně, použijte přípravek k tomu určený a ověřený (například Ixoderm). 

Odstranění klíštěte pinzetou
i (Zdroj: depositphotos.com)
Odstranění klíštěte pinzetou

Dávno je již vyvrácen mýtus o kroucení klíštětem po či proti směru hodinových ručiček. Nejen, že se klíštěti vůbec nezamotá hlavička a tím se samovolně nepustí, ale může se stát, že jej dokonce přetrhnete. A dostávat z rány jen kousek klíštěte, je o moc těžší. Pokud v ráně zůstanou kusadla, nelámejte si s tím příliš hlavu. Samotná kusadla již nejsou nebezpečná a tělo si s nimi poradí.

Dobrým nápadem je klíště uchopit mezi dva kousky náplasti. Máte větší plochu, jak jej uchopit, ale zároveň nemusíte mít strach, že by klíště při manipulaci upadlo na zem a omylem se zakouslo do někoho jiného. Při odstraňování jde především o čas. Čím déle bude klíště přisáté, tím je riziko nákazy vyšší. Klíště jemným kýváním vyjměte z rány, zabalte do kousku papíru a spalte nebo spláchněte. Neměli byste jej usmrtit rozmačkáním mezi nehty, opět může dojít při nedostatečné hygieně rukou k nákaze. 

V následujících 2-3 týdnech po odstranění klíštěte je dobré ránu sledovat. Malý svědivý pupínek ještě neznamená, že jste se nakazili některou z nemocí, může jít o běžnou reakci těla na kousnutí. V případě, že postižené místo začne více červenat a zvětšovat se, popř. pokud se udělá červený prstenec se světlým vnitřkem, požádejte svého lékaře o test na boreliózu či encefalitidu. 

Publikováno: 1. 8. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce