Omamně vonící květy růží do našich zahrad patří odedávna. Jejich pěstování má u nás dlouholetou tradici. Aby růže byly skutečně těmi kvetoucími skvosty našich zahrad, je nutné jim věnovat správnou péči. Přečtěte si, jak správně ochránit růže před chorobami a škůdci a jak se o ně správně starat.
Prevence chorob růží
Na konci zimy nebo začátku jara bylo nezbytné provést dokonalý a kvalitní úklid. Svrchní hlínu spolu s přebytky podzimu odstranit a nahradit hlínou novou, čerstvou. Keře pečlivě okopat a půdu dostatečně nakypřit. Stejně tak bylo nezbytné v průběhu měsíce března nebo nejpozději do poloviny dubna růžové keře prořezat. Současně v březnu nebo dubnu bylo vhodné provést i jarní hnojení růží.
Na trhu je široká nabídka hnojiv na růže, v tomto období jsou vhodná klasická minerální hnojiva (např. klasický Cererit v dávce cca. 50 až 75g/m2). Důležité ale je, aby brzy po aplikaci pršelo, popř. provést vlastní zálivku. Důležité je i nezapomenout na vyvázání pnoucích růží, aby každá větev „měla své místo na slunci“.

Péče o růže v letních měsících
Ani teď v létě ale práce nekončí. Vhodné je odstraňovat odkvetlé květy, u popínavých růží je nutné vyvazovat nové výhony. Některé lze zkrátit asi na třetinu výšky, aby se zpevnily a rozvětvily. Dále je nezbytná i pravidelná zálivka a hnojení. A hnojiv určených pro růže je na trhu nepřeberné množství. Stačí ale použít i běžná organicko-minerální hnojiva.
Choroby a škůdci růží
Pěstování růží ale mohou znepříjemnit některé houbové choroby, které růže napadají zvláště za vlhkého a teplého počasí, které panuje v průběhu léta.
Černá skvrnitost růží
Typickým příznakem černé skvrnitosti růží jsou velké, černé, paprsčité skvrny na horní straně listů. Skvrny mohou postupně splývat a listy zasychají a opadávají. Provést postřik vhodným fungicidem bychom měli ihned při zjištění prvních příznaků. V průběhu roku je pak ale potřeba ošetření několikrát opakovat a použité přípravky střídat. Vhodný je např.Dithane DG Neotec, Merpan 80 WG, Discus.


Ochrana růží proti padlí
Další neméně významnou chorobou, která se na růžích vyskytuje, je padlí. Na listech, poupatech i letorostech se vytváří typické bílé vatovité skvrny, které postupně šednou a silně napadené listy se kroutí. Poupata se ohýbají a často nevykvétají. Houba se za příznivých podmínek (teploty nad 15°C a vysoká vzdušná vlhkost) velmi rychle šíří. Vhodným přípravkem k ošetření proti padlí je např. Sulfurus.


Rez růžová
Třetí významnou plísní na růžích je rez růžová – od počátku června se na horní straně listů objevují drobné žluté skvrny, na spodní straně se vytváří oranžové kupky výtrusů. V průběhu podzimu se pak barva těchto kupek mění do hnědočerné. Vhodné je na jaře při rašení kontrolovat starší větévky - objevují se na nich oranžovo červené drobné tečky. Jsou to plodničky hub a takto napadené větévky je nutné při řezu odstranit. V průběhu vegetace je pak vhodné provést ošetřením některým z fungicidních přípravků. Lze použít stejné postřiky jako proti černé skvrnitosti.
Jak na mšice a svilušky na růžích

Stejně tak se může na růžích objevit i škodlivý hmyz, nejčastěji jsou to mšice a svilušky. K postřiku proti mšicím lze použít např. Mospilan 20 SP nebo Pirimor 50 WG, proti sviluškám pak Floramite 240 SC nebo Nissorun 10 WP.


Proti mšicím na růžích pomůže postřik přípravky Pirimor nebo Mospilan

Publikováno: 27. 6. 2019, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce