reklama

Existuje způsob, jak zlikvidovat molice bez chemie?

Molice nepředstavují nebezpečí jen pro naše květiny, ale také pro zeleninu, na které si na jejích listech zařídí své bydlení a soustředěným vylučováním trusu a medovice listy zničí. Lze molice zničit bez chemie? Ano. Naštěstí známe několik osvědčených rad, jak se jich zbavit, aniž bychom museli nakupovat množství chemických přípravků.

Molice mají rádi i zeleninu, je dobré je likvidovat bez použití chemie (Zdroj: depositphotos.com)

Jak rozeznáme napadení molicí?

Molice milují rajčata, okurky, papriky, ale také okrasné květiny. Ukrývají se na spodní straně listů, kde zakládají kolonie, vysávají z listů mízu, vylučují medovici a trus a tím je ničí. Listy jsou druhotně napadány černou plísní.  Kromě toho, že nám molice mohou zlikvidovat naše rostliny, jsou přenašečem virových chorob nebezpečných pro rostliny.

Listy napadené molicemi
Molice vylučují medovici a trus, který ničí listy rostlin (Zdroj: depositphotos.com)

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz - slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím. Vosičky do těl molic kladou svá vajíčka a ta, jakmile se líhnou, roztrhají molice na kusy.


 
Mezi další metody se dají zařadit nejrůznější roztoky vody s octem, jarem nebo olejem, kterými se dají napadené rostliny otírat, ale účinnost není úplně stoprocentní. Stará babaská rada radí použít výluh z kopřiv. Stačí namočit kopřivy na několik dní do vody, aby se vytvořil výluh a tím poté rostliny opláchnout. Molice údajně tuto "smrdutou" vodu nesnášejí.

Kopřivový výluh
Kopřivový výluh může proti molicím pomoci (Zdroj: depositphotos.com)

Prevence

Nejúčinnéjší prevencí je dostatečná péče o rostliny, především je nepřelévat, neboť molice si libují ve vlhku. Tam, kde se molice vyskytly nebo jejich výskyt hrozí, připravíme do blízkosti rostlin lepové desky, které molice vábí. Desky jsou netoxické a díky nim lze v zblízkosti květin i zeleniny eliminovat veškerý létavý hmyz, mezi nimi i molice.

Zalévání květin
Květiny zaléváme úměrně a nepřemokřujeme je zbytečně (Zdroj: depositphotos.com)

Kromě toho je nutné dbát na pečlivé zrytí záhonů a prokypřování půdy, čímž se spousta škůdců, hlavně jejich larev a vajíček, zničí. Také podzimní úklid zahrady a především odstraňování spadaných listů je dobrá prevence před zavlečením škůdců mezi naše rostliny. 

Publikováno: 29. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová