reklama

Existuje způsob, jak zlikvidovat molice bez chemie?

Molice nepředstavují nebezpečí jen pro naše květiny, ale také pro zeleninu, na které si na jejích listech zařídí své bydlení a soustředěným vylučováním trusu a medovice listy zničí. Lze molice zničit bez chemie? Ano. Naštěstí známe několik osvědčených rad, jak se jich zbavit, aniž bychom museli nakupovat množství chemických přípravků.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Molice mají rádi i zeleninu, je dobré je likvidovat bez použití chemie (Zdroj: depositphotos.com)

Jak rozeznáme napadení molicí?

Molice milují rajčata, okurky, papriky, ale také okrasné květiny. Ukrývají se na spodní straně listů, kde zakládají kolonie, vysávají z listů mízu, vylučují medovici a trus a tím je ničí. Listy jsou druhotně napadány černou plísní.  Kromě toho, že nám molice mohou zlikvidovat naše rostliny, jsou přenašečem virových chorob nebezpečných pro rostliny.

Listy napadené molicemi
i (Zdroj: depositphotos.com)
Molice vylučují medovici a trus, který ničí listy rostlin

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz - slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím. Vosičky do těl molic kladou svá vajíčka a ta, jakmile se líhnou, roztrhají molice na kusy.


 
Mezi další metody se dají zařadit nejrůznější roztoky vody s octem, jarem nebo olejem, kterými se dají napadené rostliny otírat, ale účinnost není úplně stoprocentní. Stará babaská rada radí použít výluh z kopřiv. Stačí namočit kopřivy na několik dní do vody, aby se vytvořil výluh a tím poté rostliny opláchnout. Molice údajně tuto "smrdutou" vodu nesnášejí.

Kopřivový výluh
i (Zdroj: depositphotos.com)
Kopřivový výluh může proti molicím pomoci

Prevence

Nejúčinnéjší prevencí je dostatečná péče o rostliny, především je nepřelévat, neboť molice si libují ve vlhku. Tam, kde se molice vyskytly nebo jejich výskyt hrozí, připravíme do blízkosti rostlin lepové desky, které molice vábí. Desky jsou netoxické a díky nim lze v zblízkosti květin i zeleniny eliminovat veškerý létavý hmyz, mezi nimi i molice.

Zalévání květin
i (Zdroj: depositphotos.com)
Květiny zaléváme úměrně a nepřemokřujeme je zbytečně

Kromě toho je nutné dbát na pečlivé zrytí záhonů a prokypřování půdy, čímž se spousta škůdců, hlavně jejich larev a vajíček, zničí. Také podzimní úklid zahrady a především odstraňování spadaných listů je dobrá prevence před zavlečením škůdců mezi naše rostliny. 

Publikováno: 29. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová