reklama

Škůdce lze zlikvidovat i bez použití chemie

Bojovat proti výskytu škůdců a nemocí bez pomoci chemických přípravků si oblíbili především příznivci přírodních zahrad. Systém ochrany před napadením nežádoucími návštěvníky je jednoduchý, zacílený na střídání plodin, pěstování ve smíšených kulturách rostlin a použití druhů, které odpuzují některé úporné tvorečky. Ti dokáží napáchat v zahradě velké škody. Jak pěstovat zeleninu a kvetoucí rostliny, aby si navzájem tvořili ideální prostředí? A dá se vůbec bez chemie proti škůdcům bojovat?

i (Zdroj: depositphotos.com)
Smíšená kultura zeleniny napomůže v boji proti škůdcům bez chemie (Zdroj: depositphotos.com)

Boj proti škůdcům je systematický proces

Bojovat proti škůdcům v zahradě můžeme vcelku jednoduchým způsobem. Nejsnazší cestu představuje systematický a každoroční plán, který si zakreslujeme na začátku sezony. Spočívá v důsledném střídání plodin na zahradě. Nejen, že nedochází k nežádoucímu, jednostrannému vyčerpání živin z půdy, ale zároveň je posilována odolnost všech zde pěstovaných rostlin proti napadení škůdci. Důležité je střídání plodin v případě brukvovitých, jako je zelí, ředkvička, květák či brokolice. Snižuje se tím riziko napadení nádorovitostí brukvovitých, což je závažné onemocnění kořenového systému. Spočívá v tom, že prvok rodu Plasmodiophora způsobuje růst útvarů na kořenech těchto rostlin. Následuje zkáza takto napadených kořenů, vlivem velmi sníženého příjmu živin a vláhy napadená rostlina schne a odumírá. Na napadení touto chorobou však neexistuje účinný lék, jedinou radou je v případě napadení přerušení pěstování brukvovitých na dobu mnoha let. Účinnou prevencí například ve sklenících, kde jsou často pěstovány kedlubny, je vydatné každoroční předsezonní hnojení dusíkatým vápnem.  Předpokladem vysoké úspěšnosti je také jeho zapravení do půdy. Nezapomínáme ani na pravidelnou zálivku po aplikaci.

Invaze slimáků
i (Zdroj: depositphotos.com)
Slimáci jsou opravdu nelítostní likvidátoři naší zeleniny

Smíšené kultury a jejich uplatnění v zahradě

K pěstování několika rostlinných druhů na jednom místě přispíváme ke zdravé kondici půdy i rostlin. Nejlépe se uplatňuje u zeleninové zahrádky, kterou můžeme ozdobit letničkami. Společným pěstováním několika jedinců salátu, kapusty, póru a celeru nebo jinak zvolené kombinace docílíme vyššího výnosu a ochrany před škůdci. Tím, že jsou jednotlivé druhy pěstovány na malém prostoru, vyhýbáme se opětovnému nebezpečí jednostrannému vyčerpání živin v půdě. Každý stres rostliny má za následek její oslabení a možné napadení.

Mšice
i (Zdroj: depositphotos.com)
Mšice dokážou rostlinu zcela vysát

Hnojení v rozumné míře

Půdu pravidelně obohacujeme o živiny. Mezi základní půdní komponenty, které se podílejí na jejím zúrodňování, patří kompost, posekaná tráva s listím nebo chlévský hnůj. Velký přídavek kravského hnoje neškodí, avšak přílišné přidání koňské varianty může dospět až k přehnojení dusíkem. Na rostlinách se pozná tento jev podle vybledlého zbarvení a často bývá přítomno silné napadení škůdci, jako jsou mšice nebo larvy běláska zelného.

Koňský hnůj na zahradě
i (Zdroj: depositphotos.com)
S hnojením opatrně, abychom nepoškodili rostliny přemírou dusíku

Kompostování jen zdravých rostlinných zbytků

Do kompostu patří pouze zdravé zbytky rostlin. Každoroční velkou chybou je ukládání odumřelých rostlin, silně napadených chorobami, jako je plíseň bramborová nebo škůdci, letošní počasí nahrává hlavně mšicím. Ani listí z nemocných stromů do kompostu nedáváme. Všechny tyto materiály usušíme a uložíme zvlášť do kompostu, který do zahrádky nepoužíváme. Proložením nakrátko posekanou trávou dojde k silnému zahřívání odpadu, čímž se zničí jak spory plísní, tak vyhubí škůdci. Pálení je vzhledem k suchému rázu posledních let nežádoucí.

Pěstování rostlin, které škůdcům nevoní

Velmi oblíbeným odpuzovačem slimáků je lichořeřišnice. Krásná letnička bujného vzrůstu s velkými květy má výrazné aroma, které slimáky odpuzuje. Podobný účinek má levandule, což je známá a krásná trvalka, které vyhovuje slunečné místo. Produkuje velmi aromatické květy, které po usušení můžeme využít nejen v suchých vazbách, jež provoní domov. Ve vlhkém počasí je klademe kolem záhonů, silná vůně napomůže ochránit budoucí úrodu před nočními nájezdy slimáků.

Aksamitník
i (Zdroj: depositphotos.com)
Afrikány spoustě druhům hmyzu nevoní

Nejen krásný, ale i účinný prostředkem proti půdním háďátkům, je afrikán. Semínka stačí v květnu vysít do volné půdy, kde krásně nakvete a zároveň zatočí s nežádoucím hostem v zahrádce. U afrikánů ale pozor na pozdní přízemní mrazíky, které dokážou vegetaci spolehlivě zničit. 

Publikováno: 24. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček