reklama

Zahradní slunečník využijete při grilování nebo oslavě narozenin

Léto na zahradě si nedokážeme představit bez odpočinku. Abychom odpočinek strávili bez zbytečných karambolů, jako jsou popáleniny od sluníčka, pak bychom se měli podívat po zahradním slunečníku. Ten nám pobyt v zahradě při různých aktivitách velmi zpříjemní. Jaké možnosti máme při výběru zahradního slunečníku? Proč není dobré kupovat nejlevnější modely ze supermarketu?

i (Zdroj: depositphotos.com)
Slunečník u stolu dotváří pohodu uprostřed zahrady (Zdroj: depositphotos.com)

Zahradu si nespojujeme jen s prací, ale i s chvílemi, kdy si potřebujeme oddychnout po náročném pracovním dni. K zahradnímu nábytku, pokud tedy nevlastníme dřevěnou pergolu nebo altán, neodmyslitelně patří i slunečník, který nás dokáže ochránit před nežádoucími důsledky silného slunečního svitu. Jde především o silný pocit horka a zarudlé kůže, způsobené popálením. Minimálně slunečníkem by se měly chránit starší osoby, které mají větší náchylnost k poruchám srdečního rytmu a termoregulace. Velké horko u nich může vygradovat až do podoby kolapsu.

Zahradní slunečníky pro různé příležitosti

Nejlevnější zahradní slunečníky často nalezneme v nejrůznějších výprodejových letácích, kde jsou inzerovány za cenu, atakující tři stokoruny nebo dokonce i méně. Jenže takové produkty jsou známé svojí nízkou životností. Opěrná noha slunečníku je ze slabé trubky a výplet pracovní části potom z velmi slabých drátů. Pokud přijde první silnější vítr, můžeme shánět nový. Ani tkanina jako pokrývka slunečníku není v tomto případě kvalitní. K jejímu rozpadu dochází často za dva nebo tři roky. Výroba v Asii má v tomto případě jenom jedno opodstatnění, a tím je tlak na co nejnižší výrobní cenu. Je to vidět i na povrchové úpravě bez UV stabilizátorů - konstrukce během jedné sezony venku začne ztrácet přirozený lesk. Ničím neobvyklým není ani koroze, protože chybí jakákoliv ochrana proti tomuto jevu. Kvalitní kovové díly jsou nerezové nebo alespoň pozinkované. Ovládání deštníku je provedeno z plastu a není příliš masivní.

Velkoplošný slunečník
i (Zdroj: depositphotos.com)
Velkoplošné slunečníky se hodí především na větší terasy

Větší slunečníky mají již kvalitněji zpracovanou konstrukci. Velmi známé jsou typy s dřevěným teakovým základem a kvalitnější potahovou látkou deštníku, která kombinuje polyester s bavlnou. Masivní konstrukce je spojena i s velmi dobře provedeným ovládáním. Zde již základní typ podstavce z plastu, do kterého se nalije voda, nestačí. Pro lepší oporu je v tomto případě radno vybírat některý z celokovových podstavců, zajišťujících potřebnou stabilitu i za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Velkoprostorové slunečníky

Slunečníky s velkým deštníkem se hodí nejen pro příjemné užití společných chvil na zahradě, například při grilování, ale dobře poslouží jako stínící prostředek k bazénu, kde je zapotřebí omezit padání mechanických nečistot na hladinu. Na trhu nenajdeme jen klasické šestiúhelníkové tvary, ale také mohou být obdélníkové nebo čtvercové deštníky.

Slunečník s boční nohou
i (Zdroj: depositphotos.com)
Velkoplošný slunečník s kovovou boční nohou

Výběr slunečníku má svoje zásady

Opravdu není zapotřebí za každou cenu šetřit. Nebo toužíte po tom, aby se vám látka deštníku po dvou letech rozpadla, barva konstrukce byla vybledlá a plasty vlivem účinku slunečního záření poškozené a olámané?

Kromě klasického řešení v podobě slunečníku se středovou nohou máme několik dalších, velmi moderních možností výběru. Odolný polyesterový povlak zůstává, mění se však konstrukce slunečníku. Velké oblibě se v současnosti těší kovové slunečníky s nastavitelnou boční nohou, díky jejíž flexibilitě si nastavíme i boční sklon deštníku. To nám umožní efektivní ochranu před silným slunečním zářením v horkých letních dnech. Aby byl odpočinek ještě kvalitnější, pak povlak slunečníku musí být světlé barvy. Čím je odstín tmavší, tím více slunečních paprsků se přemění na teplo.

Párty stan
i (Zdroj: depositphotos.com)
Párty stan je obřím typem slunečníku

Pro akce s větším počtem osob

Žádaným zbožím na současném trhu jsou i zahradní altány. Podobně jako slunečníky musí mít řádně provedené upevnění k zemi - zde se provádí ukotvením nohou altánu k zemi. Při výběru altánu dbáme na kvalitu konstrukce, která má mít zesílené trubky, aby v případě nenadálé bouřky vydržela. Pro velký počet lidí jsou v prodeji párty stany, které si však celá řada z nás půjčuje. Jde o velkokapacitní obdobu altánu, sloužící při oslavách, svatebních hostinách a jiných významných příležitostech.

Publikováno: 14. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček