reklama

Markýzy na každou terasu, dům i zahradu

Markýzy na terase nám slouží k ochraně před slunečními paprsky a tím jsou ideální k zastínění prostoru, který nebude tolik přehříván. Je velmi nepříjemné pohybovat se po rozpálené dlažbě nebo být delší čas na přímém slunci. V nabídce jsou posuvné markýzy, které si podle potřeby stáhneme do požadované délky. Rovněž se nám bude hodit při slabém dešti, nebudeme muset ihned schovávat věci, kterým by déšť vadil. Z estetického hlediska jsou velmi vhodným doplňkem každé terasy.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Stahovací markýza nad terasou bez nosného profilu zajistí stín (Zdroj: depositphotos.com)

Prodejci a výrobci nabízejí širokou škálu provedení, barev a materiálu u markýz na terasu. Při jejím pořízení dbáme i na estetický vzhled, aby nám ladil s okolním prostorem. Všechny látky použité na markýzy jsou naimpregnovány ochranným přípravkem, který je chrání před promoknutím, znečištěním a udržuje barevnou stálost. V neposlední řadě je nezbytné i dostatečné ukotvení na stěně nebo stropu.

Různé typy markýz
i (Zdroj: depositphotos.com)
Jakou markýzu si vybereme, záleží na dispozicích domu či zahrady

Způsob uložení látky na markýzu může být několika způsoby

Kazetové uložení

Kazeta je velmi praktickým řešením uložením markýzy. Tímto způsobem je chráněna ze všech stran, tedy ze shora i zespodu.  A takto uložená má také delší životnost.

Polokazetové uložení

Je na podobném principu jako kazetová, jen je látka svinuta do polokazety a tím je ochráněna od deště a sněhu.

Klasické uložení

V tomto případě je látka navinuta na roletu a její životnost je tím kratší, protože není nijak chráněna před nepříznivými vlivy počasí.

Markýza nad terasou
i (Zdroj: depositphotos.com)
Zvlášť přímořská letoviska se bez kvalitních markýz neobejdou

Druhy markýz na terasu

Markýza bez nosného profil

Jedná se o horizontální markýzu, která je vzdušná a lehká díky jednoduché konstrukci bez nosného profilu.

Konstrukce je tvořena dvěma bočními konzolemi, mezi které je umístěn válec, nejčastěji z pozinkované oceli, pro navíjení látky. Konzole jsou opatřeny rameny se zakončeným výpadový profilem s okapničkou, která slouží na odtok dešťové vody. Ramena jsou rozkládací a vyrobena ze speciální hliníkové slitiny. Nad markýzu je vhodné umístit stříšku z pozinkovaného plechu, která ji bude chránit před nepříznivými vlivy počasí a tím i prodloužíme její životnost. Tento typ je vhodný na menší terasy. Můžeme zvolit jak manuální ovládání s klikou či s elektrickým pohonem na vypínač nebo dálkový ovladač. Montujeme čelně na fasádu nebo do stropu.

Můžeme zvolit i vertikální markýzu neboli boční markýzu, která nám daný prostor chrání před slunečným zářením, ale především před větrem. Je dodávaná s příslušenstvím v podobě stěnového držáku a dodatečného sloupku pro volnou montáž. Látka je rovněž impregnovaná.

Trojúhelníková markýza
i (Zdroj: depositphotos.com)
Dekorativní markýza atypického tvaru plní stejně dobře svou funkci

Markýza s nosným profilem

Tento typ markýzy v sobě snoubí eleganci a funkčnost. Konstrukce s nosným profilem je z kvalitního materiálu, který zaručuje dlouhou životnost. Je vhodná pro větší terasy. Konstrukce je tvořena konzolí s nosným ocelovým profilem, válcem pro navíjení látky, kloubovými rameny, výpadovým profilem a ovládacím mechanismem. Výpadový profil je opatřen na konci okapničkou, která zbraňuje vzniku vodní kapsy a zároveň slouží k odtoku dešťové vody.  Tento typ je opatřen křížovými rameny, které zaručují větší výsuv markýzy, než je její šíře. Můžeme zvolit jak manuální ovládání s klikou či s elektrickým pohonem na vypínač nebo dálkový ovladač. Montujeme čelně na fasádu nebo do stropu.

Markýza s nosným profilem
i (Zdroj: depositphotos.com)
Markýza s nosným profilem se dá jednoduše sklopit

Kazetová markýza

Tato markýza je elegantní sluneční clonou, která je v provedení zaoblené kazety, je velmi nenápadná a nenarušuje okolní prostor. Zároveň plní i estetickou a ochrannou funkci. Celá látka se dokonale schová do kazety, která ji chrání před nepříznivými vlivy počasí. Upevňovací konzole se přichytí jednoduchou montáží. Ramena lze nastavit do vodorovného nebo svislého sklonu. Pomocí speciálních šroubů umístěných v držácích ramen, docílíme vycentrované roviny. U tohoto typu není nutná přídavná skříňka. Je vhodná pro malé i velké terasy. Můžeme zvolit elektrický pohon na motor, který může být opatřen speciálním čidlem upozorňujícím na slunce, vítr a otřesy nebo manuální na kliku. Některé lze opatřit i osvětlením integrovaným do spodní části profilu. Montujeme čelně na fasádu.

Kazetové markýzy
i (Zdroj: depositphotos.com)
Praktické kazetové markýzy ochrání před slunečním žárem

Markýzy na terase nám do prostoru dodají stín, ale ochrání nás i před slabým deštěm. Díky speciální ochranné úpravě látky nám dešťová voda neproteče. Ať už si vybereme terasovou markýzu v jednoduchém a levném provedení nebo v luxusnějším a dražším provedení, vždy nám obohatí celkový vzhled terasy. Celý prostor budeme moci využít na setkání s přáteli nebo rodinou, jak v parném létě, tak i v nepříznivém počasí. Markýza bude zajímavým estetickým prvkem terasy.

Publikováno: 11. 7. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská