reklama

Stín na terase umožní posezení i v tropickém létě

Terasa je umístěna ve venkovní části stavby. Může být prodlouženou součástí bytu, ale i rodinného domu. Lze na ni trávit volný čas, grilovat, nebo se jen tak opalovat. Vzhledem k tomu, že není zastřešená a tím není chráněna před slunečními paprsky, kterých je v letních měsících opravdu dostatek je vhodné ji zastínit. Před pořízením potřebného vybavení je nutné zjistit na kterou světovou stranu je umístěna a kolik času budeme na terase trávit.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Slunečníky jsou zdrojem příjemného stínu na terase (Zdroj: depositphotos.com)

Stín na terase nevznikne sám od sebe

K tomu nám mohou dopomoci různé pergoly, markýzy, slunečníky, stínící plachty nebo také sluneční clony, kterých je v nabídce výrobců nebo prodejců nepřeberné množství. Můžeme vybírat podle barvy, materiálu, designu. Důležité také je, na kterou světovou stranu je terasa umístěna. 

Pro ranní kávu nebo odpolední posezení nám budou stačit levnější slunečníky nebo sluneční clony. Pokud je terasa na jih nebo západ a plánujeme například grilovat s přáteli, je vhodné vybírat z pergol či markýz. Jsou cenově dražší, je možné je upravovat podle délky slunečného svitu a jsou odolnější vůči povětrnostním vlivům, především větru nebo slabému dešti. 

Kombinace pergoly a markýzy
i (Zdroj: depositphotos.com)
Pergola doplněná markýzou dodá terase příjemný stín

Slunečníky

Slunečník je nejjednodušší variantou odstínění terasy. Při výběru bude důležitý použitý materiál a druh stojanu v závislosti na umístění terasy.  Slunečník je vhodným doplňkem k posezení. Na terasy, které nejsou ve výšce obytného domu, můžeme použít nejběžnější dřevěné slunečníky se středovou tyčí nebo s boční tyčí neboli ramenem. Jsou vyrobeny z tvrdých dřevin bez suků. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a mají vysokou UV ochranu. Mohou být vhodným doplňkem k zahradnímu nábytku.

Pokud máme terasu větších rozměrů, můžeme využít soustavu dřevěných slunečníků. Každý si může vybrat takové barevné provedení, které bude korespondovat s okolním prostorem.

Kovové slunečníky se středovou tyčí nebo boční tyčí můžeme využít pro terasy ve výškách. Záleží na rozměru terasy a povětrnostních vlivech. Výhodou boční tyče u slunečníku je, že se může přizpůsobovat dopadu slunečních paprsků vyklápěcí střechou, která může být zcela mimo posezení. Nemusíme tak manipulovat s celým slunečníkem, protože tento typ nám zaručí stálý stín. Všechny výrobky jsou voděodolné a obsahují UV ochranu.

Soustava slunečníků
i (Zdroj: depositphotos.com)
Slunečníky dodají terase nádech Středomoří

Sluneční clony

Tam, kde není možné použít slunečník, například terasa umístěná ve vyšším patře obytného domu situovaná na západ, je vhodné použití na zastínění sluneční clonu neboli stínící plachtu. Můžeme vybírat z různých tkanin, které jsou opatřeny nepromokavou úpravou a stálobarevností nebo jen prodyšné s malými očky, která se hodí pro velmi vysoké letní teploty, nemůžeme je však použít při slabém dešti. Jejich velkou výhodou je údržba, můžeme je ručně vyprat. Upevnění clony je velmi jednoduché, postačí nám stojná tyč a oka na ukotvení v terénu. Konce plachty jsou opatřeny ocelovými oky, kterými prostrčím ocelové lanko, které připevníme na fasádu domu nebo mezi stromy.

Markýzy

Markýzy jsou dražší variantou zastínění terasy. Před jejím pořízením je nutné si uvědomit, jak velkou terasu máme a tím i jaký typ nejlépe využijeme. Můžeme si vybrat horizontální markýzu, která je vzdušná a lehká díky jednoduché konstrukci bez nosného profilu. Konstrukce je tvořena dvěma bočními konzolemi, mezi které je umístěn válec, nejčastěji z pozinkované oceli, pro navíjení látky. Tento typ je vhodný na menší terasy. Můžeme zvolit jak manuální ovládání s klikou nebo s elektrickým pohonem na vypínač či dálkový ovladač. Látka je impregnovaná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Montujeme čelně na fasádu nebo do stropu.

Můžeme zvolit i vertikální markýzu neboli boční markýzu, která nám daný prostor chrání před slunečným zářením, ale především před větrem. Látka je rovněž impregnovaná.

Další variantou je markýza s nosným profilem. Je z kvalitního materiálu, který zaručuje dlouhou životnost. Je vhodný pro větší terasy. Tento typ je opatřen křížovými rameny, které zaručují větší výsuv markýzy, než je její šíře. Můžeme zvolit jak manuální ovládání s klikou či s elektrickým pohonem na vypínač nebo dálkový ovladač. Montujeme čelně na fasádu nebo do stropu.

Pokud chceme eleganci, pořídíme kazetovou markýzu. Je v provedení zaoblené kazety, která je velmi nenápadná a nenarušuje okolní prostor. Zároveň plní i estetickou a ochrannou funkci. Celá látka se dokonale schová do kazety, která ji chrání před nepříznivými vlivy počasí. Upevňovací konzole se přichytí jednoduchou montáží. Ramena lze nastavit do vodorovného nebo svislého sklonu. Je vhodná pro malé i velké terasy. Montujeme čelně na fasádu.

Markýza na terase
i (Zdroj: depositphotos.com)
Markýzy terasu zastíní také velmi dobře

Pergoly

Pergolové zastínění terasy je využitelné po celý rok. Je to vhodné řešení propojení interiéru se zahradou nebo obytnou částí bytu. Pergoly jsou velmi stabilní a přizpůsobené nepříznivým vlivům počasí. Můžeme vybírat levnější variantu v podobě látkové pergoly, která je vhodná pro terasy u rodinného domu. Výsuvné provedení se může přizpůsobovat slunci či slabému dešti.

Pergoly s PVC střechou jsou velmi odolné proti větru, dešti nebo sněhu. Mohou být celoročně vytažené. Jsou výborným řešením pro terasy ve výškách obytných domů.

Dřevěné pergoly můžeme využít jak pro terasy v zahradě, tak i ve výšce obytného domu. Jsou vyrobeny z kvalitního pevného dřeva odolného vůči povětrnostním vlivům.

Zastřešení pergolou
i (Zdroj: depositphotos.com)
Pergola je příjemným doplňkem terasy

Zastřešení

Odstínění terasy zastřešením je nejnákladnější, ale můžeme ji využít téměř celý rok. Je vhodný pro terasy s velmi nepříznivými vlivy počasí. Zastínění terasy nám pomůže prodloužit využití venkovního prostoru pro posezení s rodinou nebo přáteli. Zároveň dodá terase nový vzhled a vhodný design bude korespondovat se vkusem jejího majitele.

Dřevěná pergola
i (Zdroj: depositphotos.com)
Dřevěné zastřešení dodá stín a ochrání před deštěm

Publikováno: 12. 7. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská