reklama

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Toužíte mít v létě alespoň malý prostor, kde se můžete zchladit? Poohlédněte se po nadzemním bazénu. Příjemně osvěží a děti si v něm užijí spoustu zábavy. Nechte se inspirovat tipy odborníků z Hornbachu, jak se o nadzemní bazén správně starat, aby vydržel dlouhá léta.

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Trh nabízí poměrně široký výběr nadzemních bazénů. Hlavními výhodami jsou nízká pořizovací cena a pohodlná skladnost. Vybírat můžete z bazénů s rámovou konstrukcí nebo nafukovacích, ty nemají žádné kovové části, proto jsou bezpečné i pro děti. Při stavbě stačí pouze nafouknout horní límec a stoupající vodní sloup bazén postaví.

S nadzemními bazény je také snadná manipulace a rychlé zazimování, po skončení sezóny je stačí vyčistit, vypustit a uklidit na suché, nemrznoucí místo.

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén
Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Mezi nejpopulárnější nadzemní bazény v Česku patří Marimex Tampa, bazén o průměru 3,66 m a výšce 91 cm pořídíte za 2 290 Kč. Podobně velký bazén s rámovou konstrukcí, o průměru 3,66 m a výšce 99 cm, se dá v Hornbachu pořídit za 4 990 Kč.

Mezi nevýhody nadzemních bazénů patří péče o bazén, která vyžaduje nákup dodatečných komponentů, jako jsou filtrace, chemie a kovové schůdky. Navíc nafukovací bazény jsou náchylné k mechanickému poškození, přestože jsou boční stěny z odolného, třívrstvého PVC a polyesteru. V zimních měsících je potřeba jejich demontáž, kdy tráva pod a v okolí bazénu zůstává zničená.

Tipy pro montáž nadzemního bazénu

Pro nadzemní bazény je vhodný jakýkoliv rovný podklad. Nedoporučujeme ale podklad z písku, bazén na něm nebude pevně stát a mohl by se poškodit. Pro vyrovnání použijte raději kompaktní zeminu. Mezi bazén a zeminu se vkládá plachta, aby se jeho spodní část nepoškodila. Při montáži nezapomeňte na provozní prostor, který je kolem bazénu třeba ponechat. Oceníte ho během čištění.

Vynikající alternativou jsou také nafukovací bazény
Vynikající alternativou jsou také nafukovací bazény

Nafukovací bazén má ideální hustotu nafouknutí ve chvíli, kdy je pevný, ale stále má lehkou vůli. Zabráníte tak prasknutí nebo poškození švů. Bazén napusťte vodou maximálně do 80 % jeho objemu. Pravidelně vyměňujte vodu a zakrývejte ho vždy, když ho nepoužíváte. Déle čistou vodu pomůže udržet bazénová chemie. Bazén demontujte a vysušený pečlivě zazimujte, jakmile teplota klesne pod 8 °C.

K nadzemním bazénům se hodí kartušové filtrace. Jejich přednost je především v ceně a snadnosti instalace. Filtraci stačí jen napojit k bazénu pomocí hadic a vložit filtrační kartušovou vložku, kterou je potřeba čas od času vyčistit. Filtrační kartušové zařízení Marimex M1 za hodinu pročistí vodu o objemu 2,2 m3, balení obsahuje i kartušovou vložku, hadice a průchody stěnou bazénu, můžete ji tak rovnou připojit k nadzemnímu bazénu.

Bazénové příslušenství, které se bude hodit

  • Bazénové hadice a spojky potřebujete na propojení bazénu s filtrací, ohřevem, UV lampou a dalším příslušenstvím. Při výběru dbejte na správný průměr a délku hadice.
  • Vždy, když bazén nepoužíváte, přikryjte ho krycí plachtou. Ochráníte ho tak před poškozením a voda vydrží déle čistá. Plachet na trhu je velké množství, vyzkoušejte například solární plachtu, která ohřívá vodu, nebo elegantní zastřešení, které dodá pocit soukromí.
  • U vyšších bazénů oceníte bazénové schůdky. Usnadní vstup do bazénu.
  • Teplotu vody překontrolujete pomocí bazénových teploměrů. Ty se připevňují na boční stranu bazénu nebo je necháte plout po hladině.
  • Vhodným pomocníkem je i bazénový alarm. Zaznamenává pohyb vodní hladiny a při velkých vlnách spustí sirénu. Upozorní tak například na pád dítěte do vody.
  • Něco se porouchalo? Využijte sadu na opravu bazénu. Zachrání od nákupu nového bazénu.
  • Pokud jste si pořídili větší nafukovací bazén, na jehož údržbu lidská síla nestačí, poohlédněte se po pomocnících v bazénové technice. Čerpadlo, vysavač nebo solární ohřev ušetří čas a vy se můžete věnovat rodině a odpočinku.
Síťka na nečistoty
Síťka na nečistoty
Plovák na chlor s integrovaným teploměrem
Plovák na chlor s integrovaným teploměrem
U vyšších nadzemních bazénů oceníte schůdky
U vyšších nadzemních bazénů oceníte schůdky
Příjemnou teplotu vody pomůže zajistit pyramida pro solární ohřev vody
Příjemnou teplotu vody pomůže zajistit pyramida pro solární ohřev vody

Více informací na www.hornbach.cz.

Publikováno: 12. 7. 2019, Autor: Hornbach (tisková zpráva), Profil autora: Redakce