reklama

Molice je vytrvalý škůdce, existuje způsob, jak nad ním vyzrát?

Likvidace přemnožených molic je prakticky nemožná. Proto se vyplatí soustředit se na prevenci, která dokáže molice alespoň co nejvíc omezit. Musíme ale počítat s tím, že to je boj zdlouhavý a trvalý. Jak tedy postupovat v boji s molicemi?

i (Zdroj: depositphotos.com)
Molice lze zlikvidovat velmi obtížně, jak v boji s nimi postupovat? (Zdroj: depositphotos.com)

Molice (Aleyrodoidea) je velmi malý bílý hmyz (dorůstá do 1,5 až 2 mm) se dvěma páry křídel. Živí se rostlinnými šťávami, které saje většinou na spodní straně listů, ty se pak kroutí, bývají pokryty lepivým trusem a rostlina postupně chřadne. Navíc molice přenášejí virové choroby rostlin.

Napadají zeleninu, jako jsou  papriky, rajčata, okurky, ale také maliny, jahody či bazalku a  okrasné rostliny jak na zahrádce, tak doma.

molice
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Molice se živí rostlinnými šťávami

Jak se vyhnout nepříjemné molici?

Tady asi budou existovat desítky rad. Ale po pravdě, stoprocentní není žádná. Určit vhodný přípravek je také velice těžké, ano, určitých úspěchů dosáhneme opakovaným postřikem přípravkem Mospilan. Ale musíme počítat s tím, že likvidace je spíš úspěšná na mladších vývojových stádiích molice, nikoliv na dospělcích. Dospělá molice má totiž na křídlech jemnou voskovou vrstvičku, která ji velice dobře brání a přípravky tak neproniknou až na její tělo.

Můžeme výskytu molic předcházet?

Hlavní zásadou je nepřelévání rostlin, zeminu mezi zálivkami necháme vždy vyschnout. Nezapomeneme na dobrou drenáž. Ale vstup molicím na naše rostliny asi zakázat nedokážeme. Rozhodně se vyplatí pečlivě rostliny prohlížet a při zjištění prvních molic okamžitě zasáhnout. Tady je jako prevence možné použití tyčinek Substral Careo. Tyto tyčinky se zapichují do půdy v nádobách, pozor, jsou vhodné pouze pro okrasné rostliny, nikoliv pro užitkové. Počet tyčinek se odvíjí od velikosti květináče. Působením zálivky se z tyčinek uvolňuje hnojivo a insekticidní látka, kterou rostliny přijímají kořeny a rozvádějí ji do nadzemních částí. Jako prevence, ale hlavně jako signalizace na zjištění výskytu molic, slouží žluté lepové desky. Molice láká intenzivní žlutá barva desek a při kontaktu se přilepí na nevysychavý lep.

insekticidni tycinky v květináči
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Z tyčinek se postupným zaléváním uvolňuje účinná látka

A když už je nepřítel na rostlině?

Kromě doporučovaného insekticidního přípravku Mospilan, který se musí se použít hned v počátku a postřik je třeba opakovat, můžeme vyzkoušet nějakou osvědčenou „babskou“ radu. Tak tady je jedna. Stará zkušenost praví, že voda, do které se naloží kopřivy, a která pěkně po několika dnech páchne, likviduje molice i jinou havěť. Měli jsme květinový truhlík na balkoně tak plný molic, že při dotyku vylétávaly jako bílý mrak. Zkusil jsem rostliny postříkat výluhem – během tří dnů na rostlinách nebyla ani jedna molice. Je zde ale na místě zdůraznit nevšední a silný zápach, který může některým lidem vyvolávat žaludeční potíže.

Vosička a ploštice zvládnou molice lépe jak pět postřiků

Ti, kterým se ve skleníku, fóliovníku či zimní zahradě rozmnožila molice skleníková (Trialeurodes vapporariorum) nebo molice tabáková (Bemisia tabaci), vědí, jak obtížně se proti nim bojuje. Dospělci molic napadají rajčata, okurky, papriky i okrasné rostliny. Jedna samice klade několik desítek až několik set vajíček, v závislosti na druhu živné rostliny a teplotě. Larvy a pupária molic připomínají malé, ploché a oválné štítky, přisedlé na spodní straně listu. Oba druhy škodí jak sáním, tak tvorbou medovice a navíc jsou přenašeči virových chorob. Chemické přípravky ji likvidují velice sporadicky, máme zde ale jiné řešení, hodné 21. století! Je to využití síly biologické. Nastupují zde zdatní soupeři – parazitická vosička Encarsia formosa a dravá ploštice Macrolophus caliginosus.

Encarsia formosa - kladení vajíček
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Parazitická vosička může pomoci v boji proti molicím

Encarsia formosa je drobná parazitická vosička velikosti 0,6 mm. Samice kladou vajíčka do larev molic. Parazitované klidové stadium molice – puparium asi po 10 dnech ztmavne. Po dalších 10 dnech se líhnou dospělé vosičky. Jedna samice vosičky naklade za svůj život až 300 vajíček! Zde je nutné si uvědomit, že vylamování listů s tmavými pupárii molic a odstranění má za následek i likvidaci nevylíhnutých užitečných vosiček.

Dravá ploštice je poměrně štíhlá, s délkou těla u dospělců asi 6 mm. Larvy i dospělci jsou světlezelené barvy. Typické jsou dlouhé nohy, díky nímž dokáží ploštice kráčet i po povrchu rostlin, silně pokrytých chloupky, jako jsou například rajčata. Dospělci ani larvy nejsou na potravu příliš nároční. Živí se nejen molicemi, ale i mšicemi, sviluškami a třásněnkami. Přednost ale dávají vajíčkům, larvám a puparium molic. Macrolopus caliginosus se dodává v balení po 500 kusech. Při silnějším výskytu molic je to dávka asi na 25 m2. I zde je zapotřebí dodržet potřebnou teplotu pro aktivní činnost ploštic, tedy alespoň 18 °C a více v kombinaci se vzdušnou vlhkostí 70 %.

Mšice na rostlinách
i (Zdroj: depositphotos.com)
Dravá ploštice zvládne nejen molice, ale třeba i mšice

Jako vše, tak i biologická ochrana má své nevýhody. Vosičky ani ploštice se nedají pořídit a skladovat, až je budeme potřebovat. Je nutné rostliny sledovat a v případě zjištění prvního výskytu neprodleně predátory objednat a po doručení ihned umístit na napadené jedince.

Publikováno: 22. 7. 2019, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva