reklama

Proti pilatkám je třeba zasáhnout postřikem včas

Pokud máte špatnou úrodu švestek, nebo jiných peckovin, je možné, že se vám usadila na stromech pilatka. Postřik proti pilatce je potřeba aplikovat ještě před začátkem květu. Zásah musí tedy být proveden vhodnými prostředky a v přesném termínu. Jen tak si můžete zachránit úrodu.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Úrodu švestek nám může ohrozit pilatka švestková, zvolte vhodný postřik (Zdroj: depositphotos)

S březnem přichází na naše zahrady tolik očekávané jaro. S prvním jarním měsícem se ale začínají objevovat i první škůdci. Jedním z nich je pilatka. Včasný a cílený zásah dokáže její výskyt omezit na minimum. Pilatky jsou poměrně nový agresivní druh hmyzu, který dokáže napáchat v zahradách nemalou škodu. Na peckovinách škodí pilatka švestková a pilatka žlutá. Jestliže zanedbáte ochranu stromů proti těmto škůdcům, ztráty na úrodě mohou být obrovské, dokonce můžete o celou přijít. Proto je velmi důležité zvolit nejen vhodný způsob ochrany, ale také jeho správné načasování. A nemusíte zůstat nutně jen u postřiků, proti pilatkám existuje víc způsobů ochrany.

 pilatka švestková
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Dospělá pilatka švestková

Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je bylinná vosa. Její larvy přezimují v kokonech uložených v půdě většinou přímo pod ovocným stromem v hloubce 10 – 15 cm. Kuklí se koncem března a v dubnu se líhnou pilatky, které vzlétají do korun peckovin, kde v květech sají nektar a požírají pyl. Asi za 8 – 10 dní po vylíhnutí kladou oplodněné samičky vajíčka do kališních plátků květů švestek, slív, mirabelek, renklód ale někdy i do meruněk a třešní. Vylíhlé housenice se vžírají do semeníku mladých plodů a tím je ničí. Během vývoje, který  trvá asi 28 dní, zničí až 3 – 4 plody, neboť vyžrané plody opouští a stěhuje se do nových. Zničené plody, které opadají, poznáme podle dvou tmavých otvůrků na povrchu, z nichž jeden je otvor vstupní a druhý, větší, je ten, kterým housenice plod opustila. Dospělé larvy opouštějí plody, které spadly na zem, zalézají do půdy a zde v zámotku přezimují.

Poškození plodu pilatkou švestkovou
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Pilatka švestková může poškodit plody před jejich dozráním

Lepové desky 

Velice jednoduchý způsob biotechnické ochrany spočívá v použití bílých lepových desek, tzv. lapačů pilatek. Desky svojí bílou barvou simulují barvu květů, je proto bezpodmínečně nutné vyvěsit je ještě před začátkem kvetení, abychom docílili odchytu náletu pilatek. Obchodní balení obsahuje sadu 5 kusů bílých desek formátu A5, opatřených lepem. Jedná se o speciální nevysychavé lepidlo, na bázi pryskyřičné směsi. Desky se vyvěšují po obvodu koruny na všechny světové strany, mimo severní (z této strany pilatky nenalétávají), v počtu 2 desky na 1 metr výšky stromu (to znamená na strom o výšce 3 metry vyvěsit 6 desek). Desky se musí k větvím pevně přivázat, nesmí vlát ve větru, neboť tak snadno dojde k jejich utržení. Je velice praktické po sejmutí ze stromů desky uschovat pro příští sezónu tak, že škůdce i lep odstraníme mechanickou škrabkou a poté omyjeme technickým benzínem. Příští rok si tak zakoupíme pouze lepidlo, kterým desky sami natřeme.

pilatka - bílé lepové desky před květem slivoní
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Před samotným květem rozvěsíme na slivoně bílé lepové desky

Účinnost desek je přibližně 70%, což zcela postačí pro uchování  dostatečného  množství úrody. Výhodou je, že desky ochraňují strom před náletem pilatek i v době, kdy nemůžeme na zahradě být a zasáhnout postřikem. Ochranné zásahy je proto nejlepší provádět v době nejsilnějšího náletu pilatek, tedy v čase kvetení.

bílé lepové desky na stromě proti pilatce
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Pro ochranu stromů před pilatkou použijeme bílé lepové desky

Postřiky proti pilatkám

Zasáhnout proti nim můžeme klasickými insekticidními přípravky, jejichž  nabídku najdete v prodejnách s potřebami pro zahrádkáře. Tyto postřiky ale často zasáhnou – ačkoli jsou na trhu jak ty klasické, tak alternativní – i ostatní skupiny organismů. A v době kvetení jsou stromy plné včel, které je opylují. Přípravky by tak mohly zničit i tento užitečný hmyz, což nikdo nechce. Proto se doporučuje posunout čas ošetření o několik dnů, ideálně na počátek odkvétání stromů. Většina květů už je opylena a v korunách stromů už létá včel méně. Odhadnout správný okamžik ale nemusí být zrovna jednoduché. Je to doba, kdy se pod stromy objevují první opadané korunní plátky. V momentě, kdy už jich dole bude plno, je na zákrok pozdě a napadených mladých plodů bude každým dnem více a více. Právě proto je potřeba přesně vystihnout termín ošetření, aby nebylo nutné zásah opakovat. Je také velmi vhodné postřik používat v podvečerních hodinách, kdy už v korunách včely tolik nebývají.

Kvetoucí švestka
i (Zdroj: depositphotos.com)
Postřik proti pilatce je potřeba aplikovat v omezené době

Z alternativních postřiků lze použít  Spintor. Jeho účinná látka spinosad se získává z půdních mikroorganismů Saccharopolyspora spinosa, které hmyz přitahují. Účinkuje na larvy i dospělé jedince pilatek, působí požerově i dotykově. Kromě pilatek ho lze použít na celou řasu dalších škůdců, například na květopasa jabloňového, vrtuli třešňovou, podkopníčky, žlabatky či obaleče. Ačkoli jde o přípravek alternativní, na rozdíl od toho klasického je bohužel toxický pro včely. Mezi biologické alternativy pro ochranu proti pilatkám patří i výrobek NeemAzal T/S založený na olejové bázi, který se vyrábí ze semen tropické rostliny Azaditrachta indica (zederach indický). Hmyz přímo nezabíjí, ale zabraňuje mu požírat mladé plody, takže za několik dnů uhyne hladem. Také tento výrobek účinkuje na celou řadu savého a žravého hmyzu, který škodí na různých ovocných dřevinách.

Velmi zajímavým řešením v boji proti pilatkám je výluh z quasiového dřeva, který si zvládnete vyrobit sami. Stačí si koupit drobnou štěpku z dřeva tropického keře Quassia amara a účinnou látku, což je kvasin, z něj vyvařit. Není to složité, litr vody s padesáti gramy štěpky přiveďte do varu a ten udržujte po dobu jedné hodiny. Odvar je třeba připravit krátce před použitím, nelze si ho nadělat do zásoby. Ale vyplatí se to, protože tak získáte velmi účinný postřik proti pilatkám, který je zároveň zcela neškodný pro včely a jiné užitečné organismy. Kromě pilatek ničících slivoně pomůže i v boji proti pilatce jablečné a mšicím.

Publikováno: 23. 7. 2019, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva