reklama

Likvidují vám housenky běláska zelného úrodu? K ošetření zeleniny použijte postřik i další způsoby ochrany!

Bělásek zelný dostal jméno podle oblíbené stravy jeho housenek, které znehodnocují brukvovou zeleninu, především zelí. Zabránit jim v tom však lze velmi jednoduchými metodami. Navíc, ne všichni bělásci jsou zelní, housenky jiných druhů dávají přednost plevelu. Kromě postřiku na housenky běláska existují i další metody ochrany zeleniny.

Postřik na housenky běláska zelného a další metody likvidace

Bělásek zelný (Pieris brassicae) hojně obývá celou Euroasii a zavlečen byl i do Jižní Ameriky. Je extrémně přizpůsobivý a najdeme ho i na nejvyšších vrcholcích našich hor.

Je to bílý motýl, živící se jen nektarem z květů a rostlinám vůbec neškodí, ba naopak – jsou užitečnými opylovači. Samičky kladou vajíčka ze spodní strany brukvovitých rostlin, nejen na zelí, ale například také na květák, brokolici a podobně. Vajíčka jsou žlutá a housenky se z nich líhnou po více než týdnu. Vylíhlé housenky vyžírají na listech chodbičky, ale postupně dokáží sežrat kompletně celé listy, ze kterých zbudou jen silnější žilky. Housenky však škodí i na brukvovitých plevelech, na zelenině se objevují většinou v červenci a během teplého léta.

Housenky běláska zelného dokáží sežrat celé listy
Housenky běláska zelného dokáží sežrat celé listy

Bělásek zelný má na předních špicích křídel typické černé skvrny. Poznáte je tak od řady dalších bělásků, jejichž larvy na zelenině nijak neškodí a živí se pouze planými rostlinami. První generace může mít tuto kresbu jen špinavě žlutou.

Díky tomu, že se bělásek zelný dokonale přizpůsobil zemědělské krajině, je velmi hojný a po právu řazený mezi škůdce v zemědělství a na zahradách. Housenky, pokud je jejich výskyt masivní, totiž rostliny ničí nejen okusováním, ale zeleninu znehodnocují i trusem. Chutná jim především zelí a květák, rovněž brokolice, kapusta i kedluben.

Housenkám běláska zelného chutná především zelí
Housenkám běláska zelného chutná především zelí

Většina motýlů stihne za sezónu vytvořit více generací (obvykle dvě):

První generace běláska zelného, létající od konce dubna do počátku června, je méně početná a znatelné škody nepůsobí.

Větší problémy přináší teprve druhá, početnější generace, která se vyskytuje v červenci a v srpnu.

Na rostliny klade samička vajíčka ve skupinách, housenky se nějaký čas po vylíhnutí drží pohromadě. Poznáte je podle žluté barvy, která však není nikterak křiklavá, a černých skvrnek po stranách.

Housenky běláska zlikvidujte postřikem, účinné jsou i přírodní metody

1. Přilákejte na zahradu dostatek ptáků, pro které jsou housenky vítanou potravou.Pokud pěstujete pouze záhonek květáku, je velmi snadné housenky ručně vysbírat.Housenky jsou navíc napadány mnohými parazity, například lumčíkem žlutonohým, který se přirozeně namnoží v roce silného výskytu běláska a tak jeho stavy redukuje.

2. V ekologickém zahrádkaření se používají také aromatické rostliny, které housenkám ani motýlům nevoní a odpuzují je. Účinkovat by měl například výluh ze šalvěje, kopretiny vratiče, rozmarýny, mateřídoušky, máty peprné i rajčatových zálistků.

3. Starým účinným trikem je posypat zeleninu vaječnými skořápkami. Samičky bělásků si budou myslet, že na zelí již nakladla vajíčka jiná samička a vydají se hledat zeleninovou kolébku pro potomstvo jinam.

4. Housenky se naštěstí nezavrtávají dovnitř hlávek zelí. Proto se proti nim snadno zasahuje insekticidy. Zde se nabízí insekticidní přípravek Desic Protech typu emulze olej ve vodě k hubení živočišných škůdců. Hubí škůdce jako dotykový a požerový jed s významným repelentním účinkem proti celé řadě škůdců, a to savých i žravých. Nehubí svilušky. Nemá systemický účinek, proto je třeba, aby byly postřikem zasaženy všechny části rostlin.

Publikováno: 4. 6. 2020, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Profil autora: Redakce