reklama

Jaké květiny si dát na balkon?

Balkonové květiny na nás útočí z každého časopisu, který otevřeme. Nejčastěji si přečtete, jak krásně kvetou za každých okolností, nevadí jim déšť ani chladno. Částečně to třeba může být pravda. Ale abychom toto prostranství měli krásné, pak květiny potřebují naši péči. Jaké květiny na balkon jsou nejodolnější? Co jim musíme zajistit, aby bohatě kvetly a těšily nás svým krásným vzhledem?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Balkony nejlépe ozdobíme záplavou květin v zářivých barvách (Zdroj: Depositphotos)

Květiny na balkon a jejich výsadba

S výsadbou květin na balkon můžeme začít už v časném jarním počasí, kdy se dny prodlužují a nehrozí studené noci. Pro výsadbu tohoto typu je nejvhodnější zasklený balkon s posuvnými okny. Během dne je možno vyvětrat přílišné teplo a v noci je vegetace chráněna proti nízkým teplotám, které stojí za zpomalováním růstu.

Volba nádob na pěstování

Pro pěstování květin na balkoně máme v zásadě hned několik možností. Balkon se širokou parapetní plochou u oken opatříme klasickými dlouhými truhlíky, které mohou být podle našich požadavků i samozavlažovací. Moderní trend spočívá ze skládaných truhlíků, vyrobených v tuzemsku, jež umožňují volit z odlišného barevného provedení těla truhlíku a zásobního rezervoáru.

Nejnovější počin představují velkokapacitní nádoby se samozavlažovacím systémem, které jsou vyrobeny jako imitace ratanu. Tato volba je v současnosti velice moderní, avšak nejlépe vyniknou při smíšeném osázení více druhy rostlin, a to především na balkonech novostaveb.

Petunie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Petúnie mají rády hodně světla a živin

Jak zajistit růst a bohaté kvetení?

Na kondici všech balkonových rostlin má zcela zásadní vliv volba pěstební zeminy. V žádném případě nepoužíváme čistě kupovaný substrát z obchodů. Je natolik vylehčený, že velice rychle se slehává, postupně začne zadržovat velké množství vody a při používání tekutých hnojicích přípravků na podporu kvetení dochází ke vzniku šedavých, nehezkých skvrn na povrchu.

Pro zajištění ideálního prostředí, které znamená přiměřené hospodaření s vláhou a zadržení živin po přihnojení, je vhodné kupovaný substrát smíchat v poměru jedna ku jedné se středně těžkou zahradní hlínou. Na dno nádoby nasypeme vrstvu prvně nasekané trávy, ještě smíchané s podzimním listím. Tím, že se začne vrstva materiálu zahřívat, podporuje narůstání kořenového systému a silný a zdravý růst. Pro podporu růstu můžeme smíchat substrát a zahradní zeminu s proleželým, prosítovaným kompostem. Pozvolné uvolňování živin má za důsledek zdravý a silný růst. Ale pozor! Při sázení kvetoucích jednoletek a trvalek nepoužívejte umělá hnojiva, která mohou ve vyšší koncentraci způsobit až popálení kořenů.

Muškáty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Několik barevných odrůd muškátů udělá z balkonu nádhernou podívanou

PJaké květiny jsou vhodné pro stinné i slunečné polohy

Kvetoucí rostliny pro balkony, terasy a lodžie nejlépe obecně prospívají tam, kde je rozptýlené světlo, závětří a exempláře nejsou bičovány prudkým deštěm a přímým slunečním záření v horkém létě. Jaké květiny tedy na balkon vybrat?

Klasickou volbou všech generací jsou vzpřímené kultivary pelargonií, které velmi dobře prospívají na každém balkoně i v okně. Při pravidelné a přiměřené zálivce, pravidelném přihnojování a zaštipování odkvetlých květenství dosáhneme stavu, že muškáty velice dobře kvetou, mají sytě zelené listy a stonky je možné po sezóně použít jako zdroj řízků pro další rok. Na trhu se nabízí mnoho různých barev, od bílé, přes lososovou, růžovou až po sytě červenou. Neobyčejně krásné jsou velkokvěté a anglické kultivary. Úplně největší výhodou je, že muškáty netrpí na škůdce ani nemoci a nevadí jim ani krátkodobé vysušení půdy. Pro pěstování je možné zvolit i stromkové roubované kusy nebo pnoucí odrůdy, avšak ty nejsou tak oblíbené ani tak dekorativní.

Verbeny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Verbeny, něžné krásky se hodí do společnosti muškátů

Velmi krásnou rostlinou, která se hodí do společnosti muškátů, je verbena. Vzrůstem podobná, avšak jakmile nasadí na květ, budete překvapeni, jaká je to nádherná rostlina. Její nároky jsou podobně jako u muškátů nízké. Pravidelné zalévání a výživa zaručí, že bude bohatě kvést. V nevhodném prostředí tyto krásky může napadnout padlí, kde je poté zapotřebí zasáhnout postřikem, nejlépe na přírodní bázi. Pokud chceme sporýše, tak se totiž verbena jmenuje česky, přezimovat, zakrátíme ji a umístíme na polosvětlé místo, kde není vyšší teplota než 15 °C.

Lilek jasmínokvětý je vhodnou rostlinou na velmi světlá místa a dobře se mu daří i na přímém slunečním světle. Zásadou, kterou v tomto umístění dodržujeme, je fakt, že pokud má rostlina hodně slunce, také ji podle toho zaléváme. Pravidelné přihnojení tekutým přípravkem zajistí záplavu drobných bílých květů.

Pnoucí krása

Velice známou a také neobyčejně oblíbenou volbou v sortimentu pnoucích kvetoucích rostlin jsou velkokvěté petunie. Avšak aby se jim dařilo, nesmíme je umístit tak, aby je pálilo přímé slunce a zároveň bičoval déšť. Pokud tuto zásadu porušíme a ještě nebudeme řešit ani pravidelnost přísunu vláhy a živin, rostliny budou v srpnu zralé na vyhození do kompostu. Podobné nároky, avšak s důrazem na vydatnější hnojení, mají drobnokvěté surfinie.

Nejkrásnější záplavou květů se však oprávněně pyšní Milion Bells, často mylně považované za minipetúnie. Pro to, aby se jim dařilo, vyžadují velmi pravidelnou zálivku a výživu. V prostředí, jako je průvan, je obranyschopnost rostlin ohrožena a často jsou pak napadány savými škůdci, kterých je však snadné se zbavit. Nejčastějším škůdcem je sviluška.

Milion bells
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zářivé barvy rostlinky milion Bells potěší

Rady na závěr

  • Nádoby a truhlíky vybírejte přiměřeně velikosti a množství pěstovaných rostlin v nich.
  • Všechny uvedené rostliny je možné před zimou nařízkovat, včetně milion bells. Pokud máme dostatek zakořeněných řízků, mateční rostliny můžeme u muškátů použít i další rok. Petunie, surfinie a milion bells zlikvidujeme.
  • Čím více dopřejeme rostlinám slunce, tím vydatněji zaléváme. Vhodnou dobou na zalévání je brzy ráno a večer. Pozor dáváme v horkých dnech tam, kde nemáme samozávlahy, voda se může zahřát tak, až popálí kořeny.

Publikováno: 30. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček