Věděli jste, že získat květiny k řezu můžete snadno i bez navštěvování obchodů? Není větší radost, než vlastní výpěstky, které zkrášlí naše obydlí. Stačí k tomu jeden záhon, několik semínek, případně hlíz a nadšení. Které květiny k řezu můžeme ze zahrádky získat? Jak se tyto druhy pěstují a mají specifické nároky na stanoviště a půdu?
Vypěstujte si květiny k řezu na zahradě
Tradiční a velmi oblíbenou letničkou, kterou můžeme nařezat a použít ve váze, je čínská astra. Je to nenáročná a velice vděčná rostlina, mající mnoho různých kultivarů. Z nízkých je známý především Průhonický trpaslík vytvářející nižší výrazně rozvětvené exempláře, kvetoucí od bílé po tmavě fialovou. Z vysokých jsou pak nejoblíbenější jehlicovité kultivary Super Princess, které kvetou stejnými barvami jako průhoničtí trpaslíci.
Pěstujeme je na slunečném místě a v půdách s dostatečným množstvím živin. Pravidelná zálivka je nutná, jedině tak se rostlinám již po vysazení v květnu bude dobře dařit a nasadí bohaté květenství. Dbáme na pravidelné střídání stanoviště z důvodu možného rizika napadení chorobou známou jako padání aster. I pěstování mladých rostlinek ze semínek je jednoduché, většina z nich bezproblémově vyklíčí. Výsevy musí být řídké, aby se do května všechny rostlinky řádně vyvinuly. Do skleníku vyséváme až v dubnu, během měsíce a půl astry krásně vyrostou.
Další známou květinou je ostálka, známá také jako cínie. Několik nařezaných květin ve váze vydrží při pokojových teplotách kolem 23 °C klidně více než týden. Pokud se vám zdá, že květy již nejsou v tak dobré kondici, pak konce stonků seřízněte. Tím by jejich zkáza měla být o několik dní odložena.
Co se týká pěstování na vlastní zahrádce, pak cínie vyklíčí v kelímku od jogurtu, pařeništi i skleníku. Řídký výsev zajistí, že stonky mladých exemplářů ještě před vysazením do záhonu velmi rychle zesílí. Do nádob vyséváme v polovině března, pařeništní a skleníkové výsevy zakládáme o měsíc později. Ostálky dobře snášejí přesazování a prakticky každá rostlinka se po přepikýrování uchytí a velmi rychle roste. Záhonové kompozice při kvetení přitahují spoustu včel, motýlů, čmeláků a také dlouhozobku, což je zajímavý stěhovavý druh motýla, kterého si řada z nás plete s malým kolibříkem. V rámci řezu do vázy pravidelně odstraňujeme i již odkvetlá květenství, čímž zajistíme stálou krásu rostlinám. Pro pěstování jim vyhovuje podobně jako u aster záhřevná půda a slunné stanoviště. Vysoké kultivary však vyžadují oporu jako ochranu proti zlomení stonků.
Mečík králem zahrady
Mečík je nefalšovaný král všech zahrad s kvetoucími výsadbami. Tato půvabná rostlina značného vzrůstu se sytě zelenými a tuhými špičatými listy má mírně vyšší nároky na pěstování, ale ve váze jako řezaná květina vypadá naprosto úžasně. Srdcem mečíků jsou hlízy, které v květnu sázíme alespoň 10 cm hluboko do půdy. Ta by měla být středně těžká, nicméně nesmí zadržovat velké množství vody. Je to z důvodu, že nadměrná vlhkost půdy škodí hlízám v půdě, dochází k nastartování jejich hniloby a případných plísní, které mohou škodit celé vegetaci. Po zasazení pravidelně zaléváme menšími dávkami vody, která se stačí vsáknout do půdy během několika okamžiků. Záhon nehnojíme přímo chlévskými hnojivy, ale používáme nasekanou trávu s listím a další zahradní odpad. Tato směs zajistí, že mečíky dostanou množství živin a pěkně pokvetou. Jejich kvetení startuje v druhé polovině července a trvá do srpna. V tuto dobu si můžeme nařezat do vázy spoustu krásných různobarevných květů.
Symbol léta
Slunečnice byla původně určena pro zisk olejnatých semen, ze kterých se lisoval kuchyňský olej, případně se semeny krmili drobní zpěvní ptáci. Avšak návrat k tradičním rostlinám znamenal pro slunečnici ohromný nárůst popularity. Vyústilo to ve vyšlechtění mnoha dalších kultivarů, z nichž jsou do vázy nejkrásnější ty plnokvěté se vzrůstem do 50 cm.
Vypěstování ze semínek zvládne i ten největší začátečník. Semena vyklíčí jak v substrátu, tak ve vatě nebo ve skleníku. Po pominutí nebezpečí přízemních mrazíků je vysazujeme zhruba 30 cm od sebe, což zajistí, že budou mít kolem sebe dostatek prostoru pro bohatý růst. Poté, co se objeví první květy, můžeme je začít řezat do vázy. Slunečnici se nejlépe daří na lehkých a středně těžkých půdách s dostatečným množstvím živin.
Několik praktických rad na závěr
- Květiny k řezu pěstované na záhonech stříháme nebo řezáme těsně před jejich umístěním do vázy s vodou. Případné zavadnutí konečků stonku vyřešíme novým seříznutím.
- Pro delší životnost řezaných květin můžeme použít hnojivo prodávané v květinářstvích. Obsah pytlíčku se jednoduše vysype do vody, kterou naplníme vázu.
Publikováno: 19. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček