reklama

Každé roční období má svou typickou květinu

Sezonní květiny máme rádi. Jejich různobarevné květy prozáří po celý rok naše obydlí, přičemž některé druhy můžeme pěstovat celoročně v květináči. Ve vhodných podmínkách nám vydrží i mnoho let, ale měli bychom dbát na správnou výživu, přezimování a volbu místa. Jak se starat o sezonní květiny pěstované pouze na několik dní ve váze tak v květináči? Na co je zapotřebí si dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tulipány ve váze jsou krásným symbolem jara (Zdroj: Depositphotos)

Sezonní květiny na váš stůl i v zimě

V sezonních květinách a jejich druzích je poměrně těžké se orientovat, protože existuje velká spousta druhů, které můžeme mít jak ve váze, tak v květináči, kde ale v případě vhodně nastavených podmínek vydrží krásně kvést velmi dlouhou dobu.

Leden je doba zahájení prodeje řezaných tulipánů. Ty musíme přenášet domů velmi poctivě zabalené, protože velký výkyv teplot často způsobí rychlé odkvetení. V případě, že si chceme květů užívat delší dobu, vázu s rostlinami dáme například do zasklené lodžie nebo zimní zahrady. Před vložením do vázy nezapomeneme ani na seříznutí stonků, což zajistí dokonalý příjem živin. Umístěním do místa bez přímého slunečního svitu docílíme, že tulipány se nebudou ohýbat za sluncem a také zde nebude docházet k rychlému odkvětu. Únor je pak dobou oblíbenosti alstromerií, které můžeme mít ve váze, můžeme je ale pohodlně pěstovat i v zahradě.

Orchideje
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Orchideje jsou sezonní celoročně

Poslové jara

V březnu přichází doba hyacintů a narcisů, které nejeden obchod prodává zasazené v květináčích. Při rozumné zálivce a nepříliš velkém teple nám v bytě vydrží vonět i déle než týden. Pokud se těmto exemplářům dobře daří, pak kvetou i déle. Jejich umístění na chladnější místo s teplotou do 15 °C dobu kvetení prodlouží na dvojnásobek nebo i více. Po odkvetení necháme cibulky zatáhnout, nezaléváme, vyjmeme je z nádob. Po přesvědčení se, že jsou zdravé, je můžeme vysadit i do zahrádky, kde nám příští jaro přinesou hodně radosti.

Hyacinty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jedny z prvních jarních sezonních květin jsou hyacinty

Duben je obdobím gerber. Jsou celoročně k dostání v řezané podobě, avšak na jaře je snáze dostaneme v květináčích. Vhodné je ihned po přinesení domůkvětinu přesadit do vzdušnějšího substrátu, který je odolnější proti sléhávání a zamokření. Vhodná je směs středně těžké zahradní hlíny, rašeliny a písku. Silně přelité rostliny velmi rychle hynou, jsou náchynlné na silné napadení škůdci, případně hnilobu kořenů. Gerbery mají rády hodně světla a ani přímé sluníčko jim nedělá problémy. Zaléváme zásadně do podmisky. V sezoně mají rády letnění čerstvý vzduch, který podporuje jejich dobrou kondici. Aby znovu nakvetly, potřebují zimování s teplotou kolem 10 °C, ale na únor teplotu snížíme ještě níže. Poté, co se blíží jaro, začneme teplotu opět postupně zvyšovat.

Gerbery
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Gerbery lze pěstovat i doma v květináči

V květnu a červnu nastává doba karafiátů a pivoněk. Karafiáty jsou obecně méně oblíbené řezané květiny, které byly zastíněny oblibou jiných druhů, avšak neprávem. Jsou to odolné rostliny, jejichž květy ve váze s pravidelně měněnou vodou, do které se přidává hnojivo, vydrží až tři týdny. Zvláště působivé jsou ve větších skupinách, kde vynikne jejich přirozená vůně a barevná odlišnost. Pivoňky jsou známy hlavně jako zahradní květiny s velmi rychlou a krátkou dobou kvetení. Přitahují také mravence, takže se do vázy v bytě moc nehodí.

Karafiáty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Karafiáty jsou oblíbené pro svou barevnou škálu

Léto plné slunce

Slunečnice je králem léta. Uplatňuje se jako krásná solitéra v zahradě, kde si ji naprosto bezproblémově vypěstujeme i ze semínek. Také je nádherná i ve větším květináči na terase nebo balkoně, kam se ale lépe hodí malé plnokvěté kultivary. Pravidelná zálivka a včasné odstranění již odkvetlých květenství zajistí, že pokvete po velmi dlouhou dobu. A když slunečnici chceme mít ve váze, pak ji poprvé zalijeme teplou vodou. Tím je zajištěno, že se voda dostane po celé rostlině. Její pravidelná výměna je zárukou, že nám ve váze nadělá mnoho radosti svým svěžím vzhledem.

Slunečnice
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Slunečnice evokují letní slunce na obloze

Když přichází podzim

Září je obdobím toulitek (Anthurium), jejichž nádherné, i sytě červené květy rozzáří nejeden moderní byt nebo dům. Pokud máme rádi toulitky, můžeme si je pořídit i jako hrnkové květiny, mají pro obydlí jednu zásadní pozitivní vlastnost. Podobně jako jejich příbuzní lopatkovci dokáží čistit vzduch.

Říjen je čas, kdy kvetou chryzantémy. Jejich pěstování s ostatními trvalkami na jednom místě zajistí, že záhon bude krásný od jara až téměř do zimy. A kusy, které jsou k zakoupení v květináčích v obchodech, nejsou krátkodobou záležitostí. Když po odkvětu umístíme na zimu rostliny do skleníku a na jaře přesadíme, nemusíme kupovat nové. Avšak i ve skleníku bychom během zimy měli alespoň třikrát mírně zalít. Stačí na rostliny rozhodit trochu sněhu, ze kterého načerpají vláhu.

Chryzantémy a dýně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Oranžová barva dýní je barvou podzimu

Pro advent a vánoce

Listopad a prosinec jsou časem, kdy se v obchodech objevují orchideje v mnoha různých variantách. Nejméně náročný je můrovec, který má rád pobyt na okně s rozptýleným světlem a přiměřeným teplem. Zaléváme pouze rosením listů. Pravidelná a vhodné péče znamená opakované kvetení, které je chloubou každého pěstitele. Dáváme pozor na studený vzduch v zimě, který rostlinám může vážně uškodit.

Vánoční hvězda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pryšec nebo-li vánoční hvězda patří neodmyslitelně na štědrovečerní stůl

Publikováno: 23. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček