reklama

Péče o trávník není tak složitá, jak se může zdát

Péče o trávník představuje komplexní soubor činností. Jejich výsledkem je pěstěný a sytě zelený travní koberec. Při pracích v průběhu celého roku se snažíme vyhýbat použití chemie, protože nesvědčí drobným organismům. Ty pracují pro nás neviditelně pod povrchem a zajišťují likvidaci zbytků trávy a také vzdušnost travního drnu. Abychom dosáhli skvělých výsledků, při péči o trávník se neobejdeme bez zahradních strojů.

Péče o trávník není tak složitá, jak se může zdát
Ruční hrabání mechu z trávníku
Ruční hrabání mechu z trávníku

Péče o trávník začíná prořezávkou

Jarní péči o trávník začneme zhodnocením jeho stavu. Silně zamechovaný nebo zplstnatělý porost vyžaduje urychlené řešení v podobě vertikutace. Jde o metodu, kdy strojem, který je vybaven otočnou hřídelí s několika čepelemi, prořezáváme zelený koberec. Tím dojde k částečnému očištění plochy od mechu a dalších nečistot. Jsou nežádoucí, protože vytvářejí bariéru, bránící přísunu vody a živin. Tyto dvě složky patří k nejdůležitějším, co se výživy trávníku týká.

Chytrou možností pro zajištění celoroční péče o trávník je víceúčelový provzdušňovač, vybavený dvojicí hřídelí s možností výměny. Pro jarní oživení používáme hřídel vertikutační s noži, pro podzimní čištění před zimním odpočinkem, pak druhou s pružnými hrabicemi. Účinného sběru vyčesané hmoty do standardně dodávaného vaku dosáhneme jen tehdy, pokud je vyhazovací otvor vysoký i široký.

Větší trávník zjara ošetříme vertikutátorem
Větší trávník zjara ošetříme vertikutátorem

Oprava holých míst

Po zimě se stává, že v trávníku nalezneme lysá místa. Nemusíme smutnit, stačí nám k tomu motyka, hrábě a zakoupený pytel reparační směsi. Ta je složena z travního semene a smíchaná se substrátem. Holé místo nakypříme, uhrabeme a zasypeme touto směsí. Poté ji hráběmi opatrně rozhrabeme po celé opravené ploše. Nakonec vše udusáme lopatou nebo ručním travním válcem. Pravidelná zálivka nám zaručí, že směs vyklíčí za tři týdny až jeden měsíc od založení na plochu.

Na hrbolatý trávník vyrazíme na jaře i s válcem
Na hrbolatý trávník vyrazíme na jaře i s válcem

Nůž nebo vřeteno?

Hlavní období péče o trávník začíná v průběhu dubna s prvním sekáním. Narostlá zelená hmota je hustá a šťavnatá. Do sekání vyrážíme vždy s pečlivě udržovaným strojem. Nutnost je provedení výměny oleje v motoru, kontrola vzduchového filtru a nabroušení žacího elementu. Také se podíváme na pojezd - u rotační sekačky se po sezoně částečně ušpiní volnoběžky. Poznáme to podle skřípavých zvuků, pocházejících ze zadních kol. Na odstranění jevu nám stačí kolečka a pastorky sejmout, řádně včetně volnoběžek vymýt v benzinu a promazat. V prašném prostředí raději sáhneme po oleji, kdy zlehka natřeme pouze vnitřní stranu pastorku a kolíček.

Broušení nože provádíme stolní bruskou a nezapomeneme na vyvážení. Nůž posadíme na obrácený šroubovák středovým otvorem. Sledujeme, kam ostří táhne. Podle situace pokračujeme v broušení, až stojí nůž v rovině. Vřetenové sekačky jsou vysoce moderní, určené pro údržbu pečlivě zakládaných zelených koberců kolem novostaveb. Broušení vřetene a celkový servis před sezonou necháváme na specializovaném servisu. Ten si s touto problematikou dobře poradí.

Vždy sekáme maximálně jednu třetinu výšky trávníku a sekaný porost sbíráme do zapojeného vaku. Odpad mícháme s dalším organickým materiálem a ukládáme do kompostu.

Pravidelně a správně sekaný trávník je ve vynikající kondici
Pravidelně a správně sekaný trávník je ve vynikající kondici

Mulčovat nebo nemulčovat?

Mulčování je dnes součástí každé rotační sekačky. Tvarovaná zarážka je určena pro vložení do vyhazovacího tunelu. Pokud tráva nepřerůstá, takže není nutnost použít boční výhoz, sekaný porost je nadrobno nasekán a vracen do trávníku. V ideálním případě se za několik dní rozloží, aniž by na ploše zůstávaly nepěkné hromádky. Vznikají při mulčování velkého množství porostu. Výsledkem je poškozený porost, způsobuje to zahnívání velkého množství trávy. Nestačí se totiž rozložit.

Praktické, ručně tlačené rozmetadlo pro hnojení trávníku
Praktické, ručně tlačené rozmetadlo pro hnojení trávníku

Výživa trávníku

V průběhu roku přihnojujeme buď speciálními trávníkovými hnojivy nebo na jemno prosítovaným kompostem. Ten musí být prostý plevelů, abychom si zelený koberec nezamořili nezvanými hosty. Umělá hnojiva používáme podle jejich doporučení. Můžeme si také připravit tekutou směs, složenou z vody a menšího množství umělého hnojiva, které ve vodě rozpustíme. Od září hnojení omezíme. Naposledy hnojíme kompostem až po úklidu listí.

Několik závěrečných rad pro péči o trávník

  • Plevele odstraňujeme mechanickou cestou. Chemické přípravky jsou sice efektivní, avšak obsahují zdraví nebezpečné látky. Ty se dostávají do spodních vod.
  • V horkých dnech omezujeme sekání na minimum. Tím trávník chráníme před nadměrným odparem vláhy.
  • Mravenci v trávníku jsou pro některé z nás nezvanými hosty. Nelikvidujeme je za každou cenu, protože pozitivně přispívají k ochraně před klíšťaty. Ty přenášejí nebezpečné nemoci.
  • Na podzim z plochy odklidíme veškeré spadané listí. Ponechané na hromádkách na okraji zahrady, poslouží jako zimní úkryt pro ježky a další užitečné organismy.

Publikováno: 15. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce