Jarní obnova trávníku může vypadat jako náročná činnost. Trávník je zapotřebí zbavit mechu a nečistot. Je to ten neprodyšný krunýř, kvůli kterému nemůže dýchat a proto také neroste. Za pomocí šikovných rukou, nářadí a techniky Vám ukážeme, že obnova trávníku je hotová bez námahy během několika málo okamžiků.
Potřebné nářadí a stroje:
- železné hrábě;
- lopata;
- vertikutátor;
- motyka nebo malý nožový kypřič
Potřebný materiál:
- trávníková záplata pro opravu holých míst
Čím začít při obnově trávníku:


Obnovu trávníku započneme zhodnocením jeho stavu. Trávník může být po zimě ve vynikající kondici. Mnohem častěji je zapotřebí zásah, který trávníku usnadní život. Pro základní orientaci, co s trávníkem dělat dál, je použití železných hrábí na kousku plochy. Tam, kde vyhrabeme velké množství hmoty nebo nalezneme lysá místa, musíme zakročit.
Prořezávka strojem


Rychlý zásah při obnově zdraví trávníku provedeme vertikutátorem. Je to speciální stroj, vybavený řadou ostrých nožů na otáčející se hřídeli. Zařezáváním čepelí dojde k prořezání zeleného koberce a jsou vyčesány nečistoty, jako je plsť a mech. I na větší plochu nám poslouží hbitý elektrický přístroj, příkon motoru musí být minimálně 1,5 kW. Standardně dodávaný sběrací vak z prodyšného materiálu nám ušetří starosti s odhrabáváním.


Nastavení a práce s vertikutátorem


Nastavení vertikutátoru provádíme tak, aby prořezávka byla povrchová, nepříliš hluboko do půdy. Hloubková vertikutace silně zatěžuje stroj a poškozuje trávník. Jednoduché je nastavení u moderních modelů, které mají nastavení hloubky vertikutace řešeno pomocí otočného centrálního kolečka na přední části stroje.


Po správně provedené práci je trávník opatřen mělkými zářezy, kterými se do trávníku dostane vláha i živiny.
Oprava holých míst v trávníku


Holá místa musíme nejprve řádně nakypřit. Na těžkých půdách použijeme rýč s motykou. Středně těžké a lehké půdy ale bravurně nakypří malá motorová motyčka se čtveřicí okopávacích hvězdic. Kypřené místo projedeme několikrát za sebou, čímž dosáhneme vynikajícího pracovního efektu. Pokud se nechceme zatěžovat s přívodním kabelem, pořídíme si bateriové provedení. Poslouží nejen při těchto opravách trávníku, ale i pro kypření záhonů.

Po nakypření hlínu řádně urovnáme. Hrubé zbytky drnů odstraníme a uložíme do kompostu.

Připravíme si speciální trávníkovou záplatu. Ta je běžně zakoupitelná v obchodech se zahradnickým nářadím a potřebami. Obsahuje travní semeno, substrát a živiny pro prvotní růst.

Směs rozvrstvíme na opravovaném místě v tloušťce do 5 mm. Nejlépe se rozhrabává pomocí obrácených železných hrábí, které nám pomohou dosáhnout rovné plochy.

Následně provedeme udusání, a to nejlépe lopatou, která pro tento účel plně dostačuje.
Na závěr


Na konci celé procedury trávník řádně zalijeme. Pokud neprší, pak zálivku provádíme alespoň dvakrát denně, nejlépe vždy brzy ráno a poté večer, kdy sluníčko nemá takovou sílu. Po dvou až třech týdnech začne travní semeno klíčit a zhruba za měsíc a půl je opravované místo svěže zelené.
Publikováno: 16. 4. 2019, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Redakce