reklama

Jak se účinně zbavit krtka a neporušit přitom zákon

„V zemi se narodil krtek,“ začátek známé a chytlavé písně je veselý. Pokud se nám ale na zahradě rozmnoží krtek skutečný, už to tak veselé není. Ochránit zahradu můžeme různými způsoby a není nutné vždy sahat po nepříjemné chemii. Navíc usmrcení krtka nedoporučujeme, chrání ho zákon.

Jak se účinně zbavit krtka a neporušit přitom zákon

Krtek obecný žije pod zemí, na loukách, polích, v zahradách a také parcích, v hloubce zhruba několik desítek centimetrů. Jeho podzemní život, ani krtek sám nejsou v zásadě škodlivé. Naopak, mohl by být i docela užitečný, protože se živí různým pro nás nepříjemným hmyzem, larvami a také žížalami. Žížaly ochromuje kousnutím do nervového systému a skladuje si je pro horší časy. Loví také ještěrky, žáby a dokonce i myši. Denně zvládne krtek spotřebovat až tolik potravy, kolik sám váží. Navíc prohrabává a tím kypří půdu.

Přední tlapy má veliké, silné, s dlouhými drápy, které jsou tak dobře uzpůsobené pro hrabání. Tvoří si dva typy tunelů, v hlubších žije a uskladňuje potravu a v těch blíž k povrchu potravu loví. Tunely můžou být až několik metrů dlouhé a pravidelně tvoří na povrchu otvory s nahromaděnou hlínou, tzv. krtince. Právě ty jsou pro nás nepříjemné. Zahrada ani dvorek posypaný spoustou krtinců nevypadá nijak vzhledně. Navíc při nášlapech se tato místa propadají. V písčitých a sypkých půdách se moc nevyskytuje, nevyhovuje mu samovolné zasypávání chodeb. Naopak v hlinité a jílovité půdě umí vytvořit síť dlouhých a stálých tunelů.

Samice mívá na jaře hned několik mláďat, klidně šest až sedm. Ta pohlavně dospívají ještě ten rok a už další rok se mohou rozmnožovat. Zamoření i většího pozemku krtky může být proto velmi rychlé.

Krtek vs. legislativa

Krtek není ohrožené zvíře, tudíž není chráněný zákonem. Ale záleží, jak se ho snažíme ze své zahrady vypudit. Rozhodně mu nemůžeme způsobit trýznivou smrt. Ochranu mu jako savci poskytuje Zákon č. 246/1992 Sb. Na ochranu zvířat proti týrání. Pokud tento zákon porušíte, hrozí vám pokuta od veterinární správy až 50 tisíc korun.

Zabití krtka u nás neumožňuje zákon, použití takových pasti není vhodné
Zabití krtka u nás neumožňuje zákon, použití takových pasti není vhodné

Jak se krtka můžeme zbavit

Na jedné straně nám může být užitečný. Jak jsme si již řekli, denně spořádá velké množství brouků, larev, vajíček a jiného hmyzu, kterého bychom se jinak těžko zbavovali. Zeleninové záhony nerozhrabe, tady poškození nehrozí. Pokud vám tedy občasné krtince na pozemku nevadí, nechte ho u vás spokojeně bydlet.

Krtince jsou spíš nevzhledné a otravné, než škodlivé
Krtince jsou spíš nevzhledné a otravné, než škodlivé

Na druhé straně může poškodit kořeny některých okrasných rostlin. A pokud si zakládáte na úhledném anglickém trávníku, tak se s krtčí rodinou asi kamarádit nebudete. Pokud se tedy krtka chcete zbavit, zkuste mu pobyt na vašem území znepříjemnit. Má velmi citlivý sluch a čich, vadí mu nepříjemný zápach, průvan, vibrace a hluk. Je to ale silný protivník a jen tak své pracně vybudované podzemní bludiště neopustí. Aplikujte tedy více různých opatření.

Vysaďte páchnoucí a silně aromatické rostliny

Vysaďte rostliny, které krtka odpudí díky silného puchu, jako jsou například afrikány, pryšec křižmolistý a řebříček královský. S množstvím podle možnosti nešetřete, jinak se bude vyhýbat jenom místům, kde rostliny cítí, ale úplně se nevystěhuje.

Oblíbené afrikány rozzáří zahradu a vypudí krtka
Oblíbené afrikány rozzáří zahradu a vypudí krtka

Narušte mu obydlí třeba tvarůžky

Prohrabte se přes vrchní krtinec až do chodbičky a vložte mu tam věci, které nemá rád: lidské vlasy, psí srst, olomoucké tvarůžky, kyselé mléko, zelené listy ořešáku, nasypte pepř nebo nastrouhanou citronovou kůru. Představa je to i pro nás nepříjemná, takže věřte, že krtek se taky oklepe. Hodně účinné je nastrkat do nor pod krtincem kusy kůže nebo syrového kuřecího masa. To rychle zasmrádne a krtka rozhodně vyžene pryč. Pokud si dáte záležet a vylepšíte mu takto co nejvíce míst, určitě velmi rychle přehodnotí svou situaci a přesune se jinam.

Dopřejte mu pravidelný neklid

Můžete si také jednoduše zakoupit různé plašičky a rušičky, pořídíte je za pár stovek v běžné síti zahradnictví. Odpuzovače na krtky vypadají jako malé krabičky na špejli, které jednoduše zapíchnete do země. Pípají, vibrují nebo bzučí, tyto zvuky ale neslyšíme. Slyší je svým citlivým sluchem jenom krtek, kterého to zaručeně přesvědčí, aby dřív nebo později odešel.

Jednoduchou plašičku si můžete vyrobit i sami. Stačí zapíchat do míst krtinců kovové palice a nastrčit na ně pet lahve. Ty při vetřu bouchají o kolík a citlivého krtka nepříjemně ruší podobně jako ty z obchodu. Můžete také pravidelně do pet lahví a železných kůlu bouchnout, čím účinek znásobíte.

Jednoduché mechanické odchycení krtka
Jednoduché mechanické odchycení krtka

Průvan a záplavy

Pokud máte vysavač z opačným chodem nebo přímo odfoukávač na listí, můžete krtkovi pustit do chodbiček průvan. Pravidelný vítr v obydlí ho také může brzo otravovat natolik, že se přestěhuje. Pokud chcete zkusit starou metodu vyplavením, tak ta je zbytečná. Krtek umí velmi dobře plavat, je připravený od přírody na vyplavení deštěm. A pokud by se náhodou utopil, bylo by to usmrcení a opět hrozba pokuty.

Mechanické odchycení do klece

Trochu pracnější, ale hodně humánní způsob je odchycení krtka do klece na malé savce. Vzhledem k tomu, že je citlivý na pachy, je obzvlášť nutné, aby nedošlo ke kontaminaci klece lidským pachem. Používejte tedy rukavice. Pravidelně klec kontrolujte a pokud se vám krtka podaří do klece odchytit, vyneste ho daleko od vašeho pozemku a tam ho zase propusťte. Cestu zpátky by najít neměl a spíš si vybuduje nové zázemí tam, kde ho necháte. Odchytit ho můžete mechanicky i do speciálních kleští. To je ale hodně pracné a zdlouhavé.

Jednoduchá past na odchyt živého krtka
Jednoduchá past na odchyt živého krtka

Přirozená regulace v rámci přírody

Další zajímavou možností je nechat odchyt na kočce. Ideální je nekastrovaná, kastrované prý loví méně, ale třeba ta vaše domácí bude taky zdatný lovec. Pro kočku je to přirozené a nemůže dostat pokutu. Navíc se ráda pochlubí, takže vám odchyceného krtka pravděpodobně přinese i ukázat.

Kočka je pro krtka přirozený nepřítel
Kočka je pro krtka přirozený nepřítel

Extra tip pro malé zahrádky

Pracnější, ale velmi účinná a trvalá metoda, je vložení kovové nebo jiné pevné sítě pod povrchem pozemku. Jednoduše vyhrabete do hloubky zeminu, položíte síť a opět navršíte půdu zpátky. Krtkovi tak narušíte již vybudovaný domov a vyženete ho. V budoucnu již také nebude mít šanci se u vás znovu zabydlet. Metoda je pracná a vhodná jenom na menší pozemek, ale velmi účinná a při použití kvalitního materiálu i dlouhodobá. Krtek si staví v hloubce chodbičky hrabáním a přesouvá se z vyšších pater do nižších, díky zátarasu ze sítě mu toto znemožníte a bude muset hledat jiné místo.

Publikováno: 22. 7. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce