reklama

Popínavé rostliny na plot zdobí i chrání

Při výběru popínavé rostliny na plot je nutné vědět, zda budeme upřednostňovat rostlinu kvetoucí, opadavou nebo stálezelenou, zda bude její stanoviště ve stínu nebo na slunci. Důležitým aspektem je i robustnost podkladu a druh plotu, po kterém se má rostlina popínat. Někdo bude volit i mezi variantou rychle rostoucí popínavé rostliny nebo takové, které jsou nenáročné na údržbu. Popínavé rostliny se dokážou pnout do několikametrové výšky a zároveň zakrýt plochu plotu i do šířky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Popínavé rostliny ozdobí i jinak nevzhledný dřevěný plot (Zdroj: Depositphotos)

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Je nejoblíbenějším druhem popínavé rostliny, protože je nenáročný na své stanoviště i na péči. Je stálezelený, neopadavý, s nevýraznými květy a plody.

Díky svým příčepivým kořínkům, které vyrůstají po celé délce stonku, se dokáže udržet na zděném plotu, ale i plotu ze dřeva nebo pletivu. Jeho bohatě větvený stonek může dosahovat 15–20 metrů. Listy jsou lesklé, kožovité, tmavě zelené o velikosti 3–8 cm a na stonku jdou uspořádány střídavě. Květy jsou drobné žlutozelené, rostou v polokulovitých květenstvích a kvetou od června do října. Pokud zasadíme břečťan mladý, budeme na květy čekat 8-10 let. Plody jsou několikamilimetrové, tmavě modré až do černa, na rostlině vytrvají do jara a slouží v zimním období jako potrava pro ptactvo, pro člověka jsou jedovaté. Rostlina je vhodná do stínu nebo polostínu, na přímém slunci nebude prospívat. Díky bohatému kořenovému systému odolá i delšímu období bez srážek. Listy břečťanu se využívají k výrobě dezinfekčních přípravků a léčiv k léčení popálenin, povrchových zranění a celulitidy.

Břečťan
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na svislém plotu se umí udržet díky příčepivým kořínkům

Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)

Mezi zimolezy patří mnoho druhů. Vhodný jako popínavá rostlina na plot je zimolez kamčatský nebo také lidově kamčatská borůvka. Jedná se o nízký opadavý keř dorůstající do výšky 1,5 – 2 metrů. Není náročný, snese půdy chudší na živiny a daří se mu v kyselých, neutrálních i zásaditých půdách, tvořených s převahou písku nebo jílu. Daří se mu v půdách, které nejsou suché, proto je důležitá zálivka případně mulčovací kůra.

Je mrazuvzdorný až do - 45 °C. Listy začínají zasychat v průběhu července (krátké vegetační období) na zimu opadají, dorůstají 5-10 cm a jsou podlouhlé až kopinaté, celokrajné a mají světle zelenou barvu. Květy jsou drobné a žluté o velikosti 3 cm, cizosprašné kvetoucí od února do dubna.

Plody jsou bobulovité, soudkovitého až válcovitého tvaru o velikosti 2-3 cm. Jsou tvořené souplodím dvou srostlých bobulí, tmavě modré barvy, ojíněné. Jsou jedlé, bohaté na vitamín B a C, a také na minerální láky jako hořčík, draslík, vápník a fosfor. Pro svou barvící schopnost se využívají jako přírodní barvivo, ale i k léčbě sklerózy nebo k zastavení krvácení.

Zimolez
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimolez kamčatský v době květu krásně obohatí plot

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) 

Loubinec pětilistý lidově také psí víno. Popínavá rostlina, nenáročná, dorůstající do výšky 15 metrů. Snese slunné nebo polostinné stanoviště a vlhčí půdu.

Psí víno
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Loubinec na podzim nádherně zbarví listy do červena

Listy jsou pětičetné, dlanitě složité, vejčitě kopinatého tvaru, zelené barvy, které se na podzim zbarví do rudé barvy a na zimu padají. Květy jsou malé a zelené barvy, kvetoucí od července do září. Plody jsou modročerné bobule, pro člověka toxické a slouží v zimním období jako potrava pro ptactvo.  

Loubinec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Loubinec je znám pod označením psí víno

Vistárie čínská (Wisterie sinensis)

Každý, kdo chce mít krásný živý plot, využije bohatě kvetoucí vistárii. Velmi odolná rychle rostoucí popínavá rostlina. Dorůstá do výšky 20 metrů a šířky až 10 metrů. Snese vápenitou půdu chudou na živiny. Listy opadávají na podzim. Kvete dlouhým květenstvím složeným z pětizubého kalichu, pavézy, člunku, dorůstá do délky 10-80 cm v barvách purpurové, namodralé, růžové nebo bílé. Plody jsou lusky, které obsahují 1-3 semena, která pozvolna pukají.  Po určité době je nutné vistárii omladit řezem, kterým zkrátíme slabé větve. Na jaře je vhodné seříznout nové výhony za třetím až pátým pupenem.

Vistárie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vistárie na cihlové zdi nabízí bohatá květenství

Publikováno: 21. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská