reklama

Zástěna na plot vám zajistí dostatek soukromí

Zástěna na plot dokáže zajistit dostatek soukromí pro celou rodinu. Kromě toho pak představuje rozumné řešení, jak můžete schovat nevzhledný drátěný plot. Zástěna na plot může mít různou podobu. Víte, jaké materiály jsou k zastínění plotu nejlepší? K těm nejoblíbenějším v posledních letech patří především stínící sítě.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zástěna na plot dokáže zajistit dostatek soukromí (Zdroj: Depositphotos)

Zástěna na plot, aneb co dokáží stínící sítě

Zástěna na plot čili stínící sítě, vás ochrání nejen před zvědavými zraky okolí, ale i před nepříjemnými slunečními paprsky. Není to však všechno, co stínící sítě dokáží. Opticky oddělí pozemky od frekventovaných komunikací, působí jako filtr proti smogu a prachovým částicím a může dokonce fungovat i jako částečný větrolam. Pro jejich výběr hovoří jejich snadná údržba i instalace a nízké pořizovací náklady. Opominout nesmíme ani fakt, že k jejich instalaci nepotřebujete žádné stavební povolení.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zástěna na plot může mít i podobu paravánu

Co byste měli o stínících sítích vědět ještě před jejich pořízením

Stínící sítě se vyrábí z polyethylenu, což je syntetický materiál, jenž se vyznačuje dlouhou životností. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, můžete je libovolně tvarovat a po dobu 6 let jsou schopné odolávat UV záření. Sítě mají zpevněný okraj s vypletenými oky, existují však i sítě s mosaznými oky. Jejich nasákavost je nulová.  Vyrábí se o hustotě 50 %, 65 % a 90 % (které už jsou takřka neprůhledné). Pro zvýšení soukromí vám doporučujeme pořídit si hustší sítě. Nejčastěji jsou zelené nebo šedé, ale existují i jiné barevné odstíny.

Zástěna plotu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stínící tkanina na plot nás ochrání před zvědavci

Kolik stojí zástěna na ploty?

Stínící sítě jsou tou nejlevnější variantou. I zde však máte na výběr z různých materiálů, provedení, velikostí i hustoty, což ovlivňuje jeho cenu. Pořídit si je ale můžete již od 50 korun za metr.

Zelená plachta
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stínící sítě jsou levným řešením, které dokáží zamaskovat nevzhledný plot

Jak připevnit stínící sítě?

Upevnění stínících sítí nevyžaduje žádné speciální povolení. Samo o sobě není nikterak složité. Myslíme si, že to zvládne každý, kdo má potřebné vybavení a trochu zručnosti. Sítě je možné připevnit téměř na všechny ploty. V závislosti na typu plotu se odvíjí způsob přichycení. Osvědčené jsou ocelové sponky nebo stahovací pásky, ale postačí i klasický mosazný drátek. Při připevňování sítě dbejte na to, aby byla pořádně napnutá. Síť nesmí být v žádném případě prověšená, protože pak nebude fungovat, jak by měla.

Umělé lýko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Role stínící sítě na plot z umělého lýka

Zástěna na plot z přírodních materiálů

K zastínění plotu můžete použít i jiné prostředky, které jsou stejně efektivní. Jde například o různé clony z přírodních materiálů. Může jít ale také o zástěny vyrobené z rákosu, proutí nebo štípaného bambusu. Jejich nevýhodou je však nižší životnost a potřeba speciální údržby. Neobejdou se bez pravidelného ošetření ochrannými prostředky před škodlivým hmyzem.

Popínavé rostliny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bambusová zástěna na plot s popínavými rostlinami je dekorativní

Živý plot je další možností zástěny plotu

Další oblíbenou a osvědčenou možností jsou živé ploty. Ty ale zase mohou obtěžovat sousedy. Zasazeny by proto měly být minimálně 1,5 metru od sebe, 3 metry od plotu a jeho maximální velikost by neměla přesáhnout 3 metry. Dejte si také pozor, aby vám na sousedův pozemek nepadalo listí. Další nevýhodou je i to, že vyžadují pravidelnou údržbu.

Živý plot
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Živý plot má svá úskalí v údržbě

Moderní zástěna na plot

Nejmodernějším řešením, které je spojeno se stíněním plotu, je umělý živý plot, jenž vypadá jako pravý. Jeho ohromnou výhodou je to, že se o něj nemusíte starat. To znamená, žádné zastřihování, žádné hrabání listí, ani zalévání. Jeho pozitivní stránkou je i to, že vytváří útulné zákoutí.

Publikováno: 20. 9. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová