reklama

Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem

Elektrická řetězová pila je levnou a dostupnou volbou všude tam, kde máme vzrostlé stromy a necítíme se omezeni ani přívodním kabelem. Zvládneme s ní prořezávku, přípravu palivového dřeva pro krbová kamna na zimní období i drobné řezbářské práce v domácí dílně. Jak řetězovou pilu vybrat? Na co si musíme dávat pozor při jejím provozu?

Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem

Elektrická řetězová pila pro práci kolem domu

Elektrické řetězové pily jsou celkem jednoduché stroje. Jednofázový elektromotor s příkonem až téměř 2,5 kW pohání přes převodní mechanismus řezací element, řetěz, který je mazán slabým olejovým filmem. Doběhová brzda je v tomto případě nutností, protože zajistí, že po vypnutí motoru velmi rychle zastaví řetěz. Převody bývají i u levnějších výrobků ocelové z důvodu vysokých požadavků na spolehlivost.

Základním bezpečnostním prvkem řetězové pily je rychlobrzda, jejíž ovladač je umístěn před madlem pro levou ruku. Pokud dojde k velkému rázu, rukou okamžitě můžeme přístroj v chodu zastavit tak, že zatlačíme na bezpečnostní brzdu. U elektrické pily je aktivován doběh a zastaven řetěz. Až do odblokování tohoto mechanismu nelze motor pily uvést do chodu. Madla pro držení pily by nám měly dobře padnout do ruky. Měkčené nebo hladké, na omak příjemné plochy jsou žádoucí, protože snižují únavu rukou.

Z důvodu snížení opotřebení kovových součástí je zapotřebí, aby byl za chodu přístroje mazán řetěz. Malé olejové čerpadlo uvnitř pily tlačí olej na řetěz, který jej také dopravuje do drážky řezné lišty. Bez oleje se řezací soustava velmi rychle poškodí, dojde ke zničení styčných ploch na liště a rychlému celkovému opotřebení řetězu.

Díky menší váze se elektrická pila hodí pro prořezávku a odvětvování
Díky menší váze se elektrická pila hodí pro prořezávku a odvětvování

Olej pro mazání řezné soupravy

Mnoho uživatelů sáhne po laciných motorových olejích, protože je to doporučeno prodejcem přístroje. Na malé množství dřeva jednou za čas to není na závadu, ale při zpracování velké hromady dříví z lesa může docházet ke znečištění prostředí, protože motorový olej není biologicky odbouratelný a znečišťuje půdu a spodní vody. Velkou výhodou je jeho stálost, když jej v zásobní nádržce pily ponecháme po dlouhou dobu, zůstává stále ve stejném skupenství.

Biologicky odbouratelný olej je šetrný k přírodě, nicméně má jednu zásadní vlastnost. Při déletrvajícím odstavení přístroje začne v nádržce i mazacím kanálku rosolovatět, takže s prvním spuštěním pily po delší době s sebou nese riziko dražší opravy. Proto před odstávkou tento olej vypustíme, nalijeme trochu oleje motorového a několik minut řežeme. Tím, že je bio olej vytlačen ze soustavy, škody nehrozí.

Rozdíl mezi pilou s podélným a příčným zastavěním motoru je viditelný na první pohled
Rozdíl mezi pilou s podélným a příčným zastavěním motoru je viditelný na první pohled

Napříč nebo podélně?

Elektrickou řetězovou pilu zakoupíme ve dvojím provedení. První, jednodušší, je s motorem napříč. Takové zařízení je vhodné například pro práce spojené s přípravou menšího množství dřeva nebo drobné řezbářské činnosti. Na přesnější vyřezávání se elektrické pila hodí, protože má menší výšku řezacích zubů, řez je tedy čistší.

Profesionální elektrické řetězové pily jsou vybavené podélně uloženým motorem. K převodu pohonu mezi motorem a řezací lištou je zde vložen převod, měnící otáčky z roviny podélné na příčnou. Obrovskou výhodu představuje skutečnost, že s takovou pilou se vejdeme do užších korun stromů nebo jiných zúžených prostor. Pily s podélně uloženým motorem jsou proti klasickým typům minimálně jednonásobně dražší.

Vždy dbáme na perfektně nabroušený řetěz
Vždy dbáme na perfektně nabroušený řetěz

Rady pro výběr a používání elektrické pily

  • Pilu vybíráme pouze u odborných prodejců zahradní techniky, nikoliv v hobby marketu.
  • Závratně nízká pořizovací cena je vizitkou nepříliš povedeného výrobku s levnější konstrukcí. Na internetu seženeme i no-name výrobky, u kterých je palčivým problémem dodávka kvalitních náhradních dílů v případě nutného provedení opravy.
  • Pro provoz si pořídíme ještě jeden náhradní řetěz, v případě silného otupení jej můžeme vyměnit za jiný a dále pracovat. Dodržujeme dostatečnou zásobu oleje v nádržce.
  • Při práci s řetězovou pilou dbáme na bezpečnost, dlouhé oblečení, pevná obuv a ochranné brýle jsou základem.
  • Po práci pilu důkladně očistíme od zbytků řezaného dřeva, zkontrolujeme i napnutí a ostrost řetězu. Přístroj ukládáme na suché místo.
Šikovným prvkem výbavy pily je průhled do olejové nádržky
Šikovným prvkem výbavy pily je průhled do olejové nádržky

Publikováno: 10. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce