reklama

AKU řetězová pila se uplatní na každé zahradě

AKU řetězová pila je nejmodernější možností, jak si poradit s prořezávkou stromů, přípravou palivového dřeva nebo prací v dílně při řezbářské činnosti. Malá výdrž na jedno nabití je s moderními akumulátory na bázi lithia ta tam a díky tomu začaly mít elektrické a benzinové pily silnou konkurenci. Jaké jsou největší výhody AKU řetězových pil? A na co nesmíme zapomenout při pravidelné péči?

AKU řetězová pila se uplatní na každé zahradě

AKU řetězová pila aneb všechny výhody v jednom

Akumulátorová řetězová pila je vhodným produktem pro technicky založené a náročné uživatele. Jedná se o vysoce moderní přístroj s malým akustickým výkonem, dobrou výdrží na jedno nabití baterie a hlavně, nejste omezováni přívodním kabelem. Obrovská deviza při standardním osazení pily kratší řezací soupravou spočívá ve velké řezné rychlosti. Pily jsou jinak ergonomií stejné jako jejich električtí sourozenci. Bezpečnostní rychlobrzda je samozřejmostí stejně, jako objemná nádržka na mazací olej.

Kontrolu množství mazacího oleje pro řeznou soustavu v nádržce provedete snadno pohledem (Zdroj: STIGA)
Kontrolu množství mazacího oleje pro řeznou soustavu v nádržce provedete snadno pohledem (Zdroj: STIGA)

Výběr pily podle produktové řady

Aku řetězovou pilu vybíráme především podle produktové charakteristiky celé řady výrobků, do které i taková pila patří. Dnešní generace pil pracuje s napětím od 36 do 80 voltů. Pokud požadujete vysoký výkon, delší dobu práce na nabití akumulátoru a dlouhou životnost, pak jednoznačně sáhněte po pile s nejvýkonnějšími akumulátory, jaké jsou na trhu k dispozici. Otázka akčního rádiusu na nabití je také vztažena ke kapacitě článků. Čím vyšší kapacita je, tím vyšší bude potom výdrž. Chcete-li řezat častěji větší množství dřeva a akumulátorový pohon se vám zamlouvá, pak stojí za úvahu pořídit ještě jeden akumulátor do výbavy. Při práci je tedy jeden zapojen ve stroji a jeden nabíjen. Při vybití jednoho provedete výměnu a je možno pokračovat v činnosti.

Při práci s AKU pilou nás neomezuje přívodní kabel (Zdroj: STIGA)
Při práci s AKU pilou nás neomezuje přívodní kabel (Zdroj: STIGA)

Na zahradě i v dílně

Díky menším rozměrům a nepotřebě přívodu elektřiny šňůrou se AKU pila hodí na prořezávku stromů, pravidelnou přípravu menšího množství palivového dřeva nebo na práci v dílně, kde potřebujeme šikovného a hbitého pomocníka při řezbářských pracích.

Jak pečovat o AKU pilu?

Péče je podobná jako u elektrických i motorových pil. Dbejte na důkladné vyčištění otvorů pro chladicí vzduch pro elektromotor a z těla pily po každém řezání odstraňte zbytky nařezaného dřeva. Vzhledem k tomu, že AKU pohon je citlivější vůči vlhkosti, neřežte za deště, ani pilu neskladujte ve vlhkém prostředí.

Šikovným a užitečným prvkem je beznářaďové napínání řetězu (Zdroj: Garland)
Šikovným a užitečným prvkem je beznářaďové napínání řetězu (Zdroj: Garland)

Velmi důležitá je péče o akumulátorové články, které si k pile pořídíte. Nikdy nenechejte baterii úplně vybít. Ačkoliv je lithium iontová technologie velmi moderní, nemá moc ráda úplné vybíjení a rychlé nabíjení. K nabíjení vždy přistupte, když úroveň nabití poklesne na jednu třetinu plné kapacity a pro nabíjení sáhněte raději po klasické nabíječce, která je vůči akumulátoru šetrnější.

Zimní odstávka je také mnohokrát pohřebištěm pro drahý akumulátor. Když se o něj celou zimu nebudete starat, počítejte, že na jaře vám nezbude nic jiného, než nákup nového. Každá baterie má velmi mírné sklony k samovybíjení a vůbec ji nesvědčí silné mrazy. Skladovat ji tedy musíte v suchém a poloteplém prostředí. Důležité je dobíjení alespoň jednou za měsíc.

Akumulátorová pila poslouží nejen na řezání dřeva, ale i pro řezbářské práce (Zdroj: Stihl)
Akumulátorová pila poslouží nejen na řezání dřeva, ale i pro řezbářské práce (Zdroj: Stihl)

Pár praktických tipů na závěr

  • Při výběru AKU řetězové pily zvažte zároveň možnost nákupu sekačky, vyžínače nebo plotostřihu z jedné produktové řady. Akumulátory jsou poměrně drahá záležitost a při jejich využití s více stroji se vám rychleji vrátí vložené peníze.
  • Běžte k odbornému prodejci, který vám nabídne větší možnost výběru. Nakupování po internetu je sice pohodlné, avšak ne vždy se nákup zdaří a může vzniknout problém s reklamací výrobku.
  • Zásadně nekupujte neznámé výrobky s lákavou nízkou cenou. Co je levné, většinou bývá dvakrát drahé.
  • Pily s jemnějšími řezacími zuby se hodí na řezbářské práce, hrubší jsou pak vhodné pro přípravu palivového dřeva a prořezávku.

Publikováno: 11. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce