Potřebujete-li se zbavit starého či nemocného stromu v zahradě svépomocí, nebo skácet strom, abyste využili jeho dřevo na topení, bude nutné si k tomuto účelu pořídit vhodné nářadí na kácení stromů. Jaké je v nabídce a které nesmí chybět v žádném domě či chalupě?
Manuální nářadí
V moderní době už je funkce manuálního nářadí na kácení stromů spíše podpůrná. Lze ho rozdělit na hlavní, kam patří sekery a pily, a pomocné, kam můžeme zařadit klíny, skobice, obracáky, přetlačnou tyč, háček, lopatku.
- Sekery – dají se pořídit různé druhy seker, které mají specifické využití. Můžou být univerzální, podtínací, odvětvovací či osekávací.
- Dřevorubecké pily - existují také v různých tvarech a pro různé účely, které mají své určité názvy – břichatka je na kácení a zkracování, ocaska na vyvětvování, oblouková pila na kácení a prořezávání slabších větví a kmenů.
- Dřevorubecké klíny – mají mnohé využití, slouží k tomu, aby pila nebyla sevřena v řezu, usměrňují se s nimi pády stromů a také se s nimi dá štípat dřevo. Jsou vhodné po středně velké a velké stromy. Vhodné jsou ty z umělé hmoty nebo ze slitiny hliníku, kvůli ochraně řetězu pily při náhodném kontaktu s klínem je vhodné, aby byl z měkkého materiálu.
- Skobice – umožní uvolnit zavěšené stromy nebo rozvalit hromady klád, funguje na principu páky.
- Obracáky – fungují stejně a ke stejnému účelu jako skobice.
- Přetlačná tyč – při kácení tenkých stromů slouží k jejich usměrnění, případně se dá použít i k odstranění zavěšených stromů.
- Dřevorubecký háček – tímto nástrojem se dá obracet a snášet rovnané dříví, tyče a tenké stromy při prořezávání.
- Lopatka – usměrňuje kácené stromy a hodí se nejlépe pro malé stromy k prořezávání. Než se vyřeže celý hlavní řez, vloží se do něj lopatka, na kterou se postavíte.
- Speciality – někteří výrobci, třeba Fiskars, nabízí nářadí na kácení stromů ve speciálních podobách – jsou to například lopatka s obracákem v jednom, mačeta – ta se hodí pro odstraňování větví či kůry nebo také křovin. Dalším nástrojem, který Fiskars nabízí, je sapina – umožní pohodlně zvedat, přenášet a otáčet polena a ulehčuje tak i skládání. Další inovací jsou kleště na klády – snadno je s nimi zvednete a můžete manipulovat.
- Laser – dalším moderním pomocníkem od firmy Stihl je laser, který ukáže směr padání a zároveň vám pomůže při zkracování dřevin. Vyhnete se za jeho pomoci složitému vyměřování.

Motomanuální nářadí
Toto nářadí na kácení stromů má motor a je nutné je při práci držet rukama, je přenosné a určené pro jednoho člověka. Patří sem řetězové pily a křovinořezy.
- Pily – mohou mít spalovací, pneumatický, elektrický či hydromotor.
- Křovinořez – je vhodný nástroj pro složitý terén, nepřístupná místa, kde s nimi snadno odstraníte dřeviny a nárosty, využijete ho i na prořezávání keřů a slabých dřevin.

Co nesmí v domě chybět
Podívejme se blíže na nářadí na kácení stromů, které nesmí chybět téměř u žádného domu či chalupy – tím je sekera. Ve vaší výbavě by neměla chybět sekera na štípání špalků a dřeva a sekera na kácení stromů a odvětvování.
- Univerzální sekera na štípání dřeva by měla mít mírně zaoblený profil ostří, topůrko délku mezi 30 a 40 centimetry. Pro štípání špalků obouručně pak může mít topůrko větší délku.
- Pro profesionální využití jsou tu sekery zejména severských značek, např. Gränsfors Bruks, Hultafors, Wilkinson Sword, které jsou dokonale vyvážené, s ostřím z té nejlepší kalené a broušené oceli a dřevěným topůrkem z hickory dřeva.
- Klasikou je potom sekera s topůrkem z jasanu či buku – Husqvarna nabízí klasické sekery, které jsou ale vylepšeny dvěma klíny, které fixují hlavu a nehrozí tak její uvolnění.
- Variantou sekery je kalač – má klínovitou hlavu, do jejíž ploché opačné strany se po zaseknutí do špalku bouchá kladivem.
Topůrka už nemusí být jen ze dřeva – mohou být z vyztuženého plastu, ty nabízí Fiskars, jsou téměř nezničitelná, velice lehká, v ruce drží a nekloužou, navíc využití jiného materiálu zlepšilo konstrukci – kovaná ocelová hlava je pevně a bez klínu nasazena v rozšířené objímce, nemůže tak vypadnout, jak se často stávalo u seker s dřevěným topůrkem.

Vhodné je mít také klíny, které využijete zejména pro štípání větších špalků, na které je pouhá sekera málo. I zde přichází Fiskars s moderním nářadím na kácení a štípání dřeva - na velké špalky je určený spirálovitě stočený klín s vrubováním, případně klín s názvem Safe-T, který tlumí nárazy a zabraňuje úrazu, který mohou způsobit odletující špony, pokud je hlava už rozklepaná.

Publikováno: 10. 9. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce