reklama

Dřevo uskladníte nejlépe v dřevníku. Vy ho ještě nemáte?

Ten, kdo topí v kamnech dřevem, musí mít na paměti, že topné dřevo nelze skladovat doma v obývacím pokoji a do skříní se ho také moc nevejde. Kam s ním? No přeci do dřevníku. A pokud ho ještě nemáte, není žádný problém si krásný a funkční dřevník postavit.

Dřevo uskladníte nejlépe v dřevníku. Vy ho ještě nemáte?

Dřevo uskladníte ve dřevníku, který si můžete sami postavit

Moderní vytápění krbovými kamny nebo kamny na dřevo s sebou nese mnoho pozitiv, ale také jednu závažnou otázku. A to, kam dřevo na topení uskladnit. V rodinných domech se nabízí možnost ukládat dřevo do sklepa, ovšem za předpokladu, že sklep vůbec máme. Je ale pravda, že ve sklepě se dřevu nedaří úplně ideálně, zvlášť pokud je sklep špatně odizolovaný a proniká sem vlhkost.Ta se samozřejmě velmi brzy začne do dřeva stahovat a dřevo vlhne, čímž se urychlí jeho rozklad. Praktičtější bude venkovní dřevník, kde bude dřevo větrat a vysychat. Nemáte dřevník? Stavba dřevníku není nijak složitá.

Takto navrstvené dřevo na zemi bez vrchního zakrytí je asi nejhorší možná varianta
Takto navrstvené dřevo na zemi bez vrchního zakrytí je asi nejhorší možná varianta

Jak by měl dřevník vypadat?

Pod pojmem dřevník rozumíme venkovní dřevěnou stavbu, která má 4 stěny - plné nebo volné, podlahu a střechu. Někdo namítne, že podlaha je zbytečností, ale opak je pravdou. Začneme tedy právě od podlahy. V případě dřevníku nemusí být zrovna betonová, bohatě postačí podlaha z OSB desek nebo prkenná. Ten, kdo chce ušetřit ještě víc, může zvolit dnes velmi oblíbené palety. Jejím účelem je zamezit styku topného dřeva s hlínou a trávou. Venkovní zem je skvělým vodičem vlhka, které se do dřeva velmi rychle natáhne a dřevo se znehodnotí. Kromě vlhka však mohou do dřeva nechráněného podlahou nalézt všelijaké dřevokazné potvůrky, které naše naštípané špalíky osídlí, založí zde rodinu a znáte to, jak se takoví nezvaní hosté neradi loučí s podnájmem zadarmo. Mezi jinými jsou to třeba i mravenci a donést si jich pár desítek do bytu je opravdu snem každé hospodyňky. Rovněž nedoporučujeme položit na zem igelit nebo staré gumové kurty (pogumované pásy) a na ně dřevo vyskládat. Brzy se začne odspodu rosit a hnít.

Podstatou dřevníku je pevná podlaha, střecha a volné stěny
Podstatou dřevníku je pevná podlaha, střecha a volné stěny

Naproti tomu stěny nejsou zase až tak nezbytně nutné. Kdo nechce budovat dřevník s plnými stěnami, kterým ale stejně musí zajistit cirkulaci vzduchu, může zvolit jednodušší variantu volných stěn. Jedná se o holou konstrukci s podlahou a střechou. Doporučujeme ale stěny zakrýt alespoň do 1/3 výšky, především kvůli navátému listí a sněhu a také kvůli hlodavcům, kteří by mohli váš dřevník považovat za výborné útočiště před zimní nepohodou. Těm ostatně bude lepší zamezit vstup pokrytím stěn "králičím" pletivem nebo sítí. Nezakrytí celých stěn prkny nebo deskami je výhodnější kvůli proudění vzduchu, který nám čerstvě nasekané dřevo lépe a rychleji vysuší. A nakonec střecha. Ta je opravdu nezbytná.

Povětrnostní podmínky jsou neúprosné a podzimní plískanice a zimní vánice vám mohou z pracně připraveného dřeva udělat hromadu pilin nebo sněhuláka. Rozhrabávat pak v zimě mokré a namrzlé špalky a hledat něco suchého odpadne, pokud budeme mít dřevník a na něm střechu. Můžete zvolit také levnější variantu a střechu zakrýt plachtou. Zde je na místě ale podložit plachtu deskou, latěmi nebo armovací sítí. Samotná plachta při prvním dešti vytvoří kapsy, ve kterých se bude držet voda a může následně dojít až k protržení plachty. Jistým řešením, pokud nechcete nebo nemůžete plachtu vypodložit, je navázat na konce plachty PET lahve s vodou. Není to sice žádná paráda, ale účel to splní.

Nepoužívaný skleník může být dobrou náhražkou dřevníku
Nepoužívaný skleník může být dobrou náhražkou dřevníku

Z čeho stavět?

Jako první možnost se nabízí samozřejmě dřevěná stavba. Abychom do stavby dřevníku neinvestovali víc peněz než do stavby rodinného domu, můžeme zvolit levnou variantu OSB desek místo prken. Tyto desky také na rozdíl od prken prakticky nepodléhají zkáze. Nevadí jim ani voda, ani slunce, ani mráz. Můžeme je nechat ve své natura podobě nebo pro větší efekt natřít barvou.

Rozhodneme-li se pro jednoduchou konstrukci s podlahou a střechou, budeme potřebovat hranoly, ze kterých postavíme stěny a nosníky na střechu. Tato konstrukce nemusí být vždy nutně dřevěná, můžeme použít jeklové profily nebo kulaté trubky, které do finální podoby svaříme.

Střecha je opět záležitostí individuální nálady a materiálu, který máme po ruce. Může být plochá, šikmá nebo strmá. Dokonce, chceme-li se blýsknout před sousedy, můžeme si na dřevníky vytvořit třeba střechu v japonském stylu. Jako krytinu doporučujeme spíše lehčí materiál, třeba asfaltové šindele nebo plechovou krytinu, protože nezatíží příliš konstrukci dřevníku a nedojde ke zřícení celé stavby.

I takový jednoduchý přístřešek je vhodnější než nechat dřevo volně na hromadě
I takový jednoduchý přístřešek je vhodnější než nechat dřevo volně na hromadě

Pár tipů

Spousta kutilů dá přednost vlastní kreativitě a fantazii a dřevník si postaví sama. Jsou ale i tací, kteří nejsou s nářadím a stavěním zase tak velcí kamarádi a než postavit něco, čemu se budou smát i v sousední obci, raději doporučujeme volit dřevníky nebo přístřešky již hotové. Takové stavbičky se pak pouze sestaví podle návodu a lze je zakoupit v hobby marketem nebo e-shopech se zahradní tématikou. Jsou vkusné a mají spoustu variant, takže si jistě vybere každý. Důležité je, aby dřevník, ať již podomácku postavený nebo prefabrikovaný, plnil svou funkci a dřevo v něm vydrželo ve své kvalitě až do další topné sezóny.

Profesionálně vyrobený přístřešek na dřevo vypadá vkusně
Profesionálně vyrobený přístřešek na dřevo vypadá vkusně

Taktéž se vrací zpět osvědčený zvyk skládat dřevo na topení okolo domů, zvláště těch dřevěných. Má to dvojí funkci. Dřevo je střechou domu kryto před nepřízní počasí a zároveň slouží jako izolant stěnám domu. Můžeme tak jen konstatovat, že naší předkové, kteří takto obkládali svá stavení po desítky let, věděli, proč tak činí. Taktéž je pěkné skládat naštípané dřevo "dokulata" a z vrchu zakrýt pevnou střechou. Připomínáme jen, že v obou těchto případech musíme dbát na dostatečné odizolování naskládaného dřeva od země.

Osvědčený způsob našich předků měl něco do sebe
Osvědčený způsob našich předků měl něco do sebe
Dřevník s takto naskládaným dřevem pojme velké množství a nezabere moc místa
Dřevník s takto naskládaným dřevem pojme velké množství a nezabere moc místa

Publikováno: 13. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce