reklama

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačka na dřevo sleduje poslední trendy, které jsou zaměřeny na výrazné usnadnění práce v zahradě. Vhodně vybraný model zvládne zpracovat velké množství materiálu, který máme díky tomu již připravený na topení v krbových kamnech. Nabídka strojů je široká, pro výběr ale raději navštivte některého z menších prodejců. Hobby market a jeho nabídka totiž není vždy výhrou.

Štípačky na dřevo vám ulehčí práci i čas

Štípačky na dřevo a jejich historie

Počátky štípání dřeva hydraulicky zařízením se datují zhruba v osmdesátých letech minulého století. V té době začínají první zemědělci sestrojovat první takové stroje, hnané silou od klasického kolového traktoru. Ačkoliv zařízení bývala velmi výkonná a zvládala štípat kmeny obrovských průměrů, o bezpečnosti při práci nemohla být vůbec řeč.

Masivní nástup malých štípaček na dřevo začal až kolem roku 2005, když se rychle rozmohl trend topení krbovými kamny, jejichž sláva se dodnes ještě výrazně rozšířila. Důvodem k vývoji malých štípačů spočíval v tom, že takový stroj musí výrazně usnadnit dělení palivového dřeva. Díky lokalizaci výroby štípačů v Číně jsou stroje velmi masivní, mají odolná čerpadla a nestojí mnoho financí. Hodně také pomáhá hromadná výroba, která je pro nižší ceny klíčovým faktorem.

Horizontální štípání probíhá tlačením špalku dřeva proti pevnému klínu
Horizontální štípání probíhá tlačením špalku dřeva proti pevnému klínu

Malá a velká nebo ležatá či stojatá?

Malá horizontální, často nazývaná jako ležatá štípačka je vstupním modelem do sortimentu těchto vynikajících pomocníků. Jednofázový elektromotor s příkonem v rozsahu od 1500 do 2300 Wattů pohání přes čerpadlo píst, kterým je štípaný materiál tlačen proti fixnímu klínu. Ten je součástí velice silného rámu z tlustých ocelových profilů. Na klín je možné nasadit i štípací kříž, díky kterému je usnadněno a urychleno štípání na více malých polen. Nedílnou součástí je ovládací mechanismus chodu pístu, řešený pákou. K sepnutí chodu motoru pak slouží tlačítkový spínač na skříňce u elektromotoru. Vlivem toho nedochází k poranění, protože ruce pracující osoby musí být na ovládacích prvcích, jinak se stroj nerozeběhne. Při kratších kusech dřeva je možné vario systémem zkrátit chod pístu a tím se práce zrychlí.

K horizontální štípačce na dřevo si vždy dokupte stojan, který i v některých případech tvoří základní vybavení. Díky stojanu z profilů čtvercového průřezu se není třeba při práci jakkoliv předklánět, což výrazně šetří pohybový aparát. Stojan také umožňuje snadnou přepravu z místa na místo pouze jednou osobou. Štípací síla je u malých strojů v rozmezí 4,5 až 6,5 tuny.

Vertikální štípačka nabídne vyšší výkon a také dělení delších kusů polen
Vertikální štípačka nabídne vyšší výkon a také dělení delších kusů polen

Velké stojaté, známé jako štípačky vertikální jsou ještě mnohem masivnější. Základní modely jsou poháněny motory jednofázovými, avšak mnoho majitelů rodinných domů a chalup nemají na příkon stroje přes 3 000 Wattů dimenzovánu elektrickou soustavu, a tak se spuštěním štípače dojde k výpadku elektrické energie. Při promýšlení takové koupě je zapotřebí proto zvážit i tento fakt.

Třífázové štípačky jsou poháněny velmi výkonnými motory o příkonu až k 5 kW. Zesílená hydraulická soustava je vybavena motorem ve stálém chodu a tak k ovládání slouží dvě páky, zároveň fungující jako bariéra proti vymrštění dřeva proti obsluhujícímu člověku. Zvětšená náplň oleje v zásobní nádržce je zde proto, že u těchto zařízení je možné dělit i metrové kusy dřeva. Vertikální štípačky nabízejí štípací tlak až 20 tun a některé z nich mají dokonce napojení k traktoru přes hřídel.

Detail ovládacích pák štípačky - všimněte si profilů vedle pák, ty slouží jako bezpečnostní bariéra
Detail ovládacích pák štípačky - všimněte si profilů vedle pák, ty slouží jako bezpečnostní bariéra

Rady pro bezpečnou a pohodlnou práci se štípačkou

  • Manipulaci s vertikální štípačkou provádějte ve dvou osobách, zařízení váží i více než 200 kg. Stroj vždy postavte na rovnou plochu a teprve poté zapojte přívodní kabel elektřiny.
  • Používejte rukavice, pevnou obuv, dlouhé oblečení a ochranné brýle.
  • Nezapomeňte na kontrolu těsnosti hydrauliky a celkového stavu stroje. Před spuštěním otevřete vyrovnávací ventil hydraulického systému, který brání vzniku přetlaku v olejové nádrži.
  • Množství oleje v hydraulické soustavě pravidelně kontrolujte. V případě jeho nedostatku štípací mechanismus může cukat, nezřídka dochází i k poškození čerpadla.
  • Udržujte štípačku čistou, pokud dojde časem k odření nástřiku klínu, natřete jej zlehka olejem. Případná poškození řešte nákupem náhradních dílů a jejich výměnou.
  • Velmi šikovnou pomůckou je zvedák velkých kmenů, kterým jsou osazeny nejsilnější modely. Přes řetěz a zvedací páku je možné vyzvednout i čerstvé dřevo značných průměrů.
Při štípání je třeba nezapomínat na ochranu zdraví při práci
Při štípání je třeba nezapomínat na ochranu zdraví při práci

Publikováno: 14. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce