reklama

Práci na zahradě zvládnou i senioři

Možná, že si právě nyní kladete otázku, co dál, když dovršíte důchodový věk a skončíte v zaměstnání. Důchodci nebo jak je dnes zvykem označovat senioři, nejsou staroušci, kteří se přes den usadí na lavičku a pasivně sledují okolí. Většina seniorů je při síle a chuti být stále aktivní a taková zahrada je naprosto ideální pro jejich realizaci.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Práci na zahradě zvládnou i senioři, aniž by se museli namáhat (Zdroj: Depositphotos)

   Ti, kteří mají zahradu celý život, se na důchod přímo těší. Konečně nastává to období, kdy mají na svoji zahradu celý týden a ne jen víkendy, které když proprší, těžko už se práce stihne. Je ale nutné mít na paměti, že zahrada by měla být určitou povinností, ne ale stresem, musí přinášet zdravou fyzickou námahu, ne ale dřinu a musí nám přinášet radost a potěchu a nikoliv úzkost a strach, že práci nezvládneme. Pokud pracují na zahradě pouze senioři, vyplatí se uvědomit si své síly, možnosti a v neposlední řadě i strojové vybavení.

Hrabání trávy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S hrabáním trávy seniorům pomohou dlouhé hrábě

   Trávník a travnaté plochy jsou dnes nedílnou součástí malých zahrádek i rozlehlých pozemků u chalupy. Sečení trávy je pravidelná práce, kterou je možné seniorům plně doporučit. Určitě ale zapomeneme na srp nebo kosu. Práce se sekačkou je lehká fyzická práce, vlastníme-li ale větší pozemek, rozhodně zapomeneme na elektrickou sekačku a soustředíme se na sekačky benzínové s pojezdem, případně na travní traktůrek. Pro hůře přístupné plochy je na místě křovinořez nebo vyžínač.

Pohodlné rytí záhonů
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Velké záhony je možné prorýt díky motorovému kultivátoru

   Pletí a okopávání vyžaduje nejen trpělivost, ale i nemalé fyzické zatížení. Bohužel je příznačné vidět seniory okopávat stařičkou motyčkou po prabábě. Při takové práci se nejen nesmyslně hrbíme, ale navíc i usilovně kopeme, což přináší po několika minutách práce šílenou únavu. Přitom postačí kvalitní ruční plečka, motyčka nebo ruční kultivátor a práce jde rychle od ruky s minimální námahou. A na větší zahradě? Není důvod bát se lehké motorové okopávačky. Startování je velice lehké, zvládneme to dvěma prsty a kvalitní stroje jsou vybaveny odstředivou spojkou a tak pouhým přidáním plynu se stroj uvede v činnost.

Okopávání moderně
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Moderní motyčky mají dlouhou násadu, není nutné se hrbit

   Naprostým strašákem bývá považováno rytí. I tady postačí vyřadit zohýbaný a otupený rýč s násadou do pasu, protože se již mnohokrát zalomila a tím i zakrátila. Pohodlný rýč s ergonomickou nebo dokonce teleskopickou násadnou pracuje lehce a skoro sám a záda u toho nebolí. No a větší zahrada, ta přímo volá po jednoosém traktůrku s pluhem.  Při optimálním nastavení radlice, volnoběžných nábojů v kolech pro lehké otáčení a výšky řídítek si šikovný děda orbu přímo vychutnává, ba přímo užívá.

Ergonomický rýč
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Rýt ručně záhony lze i bez ohýbání a bolesti zad

   Když nastane období sucha, musí se zahrada zalévat. I tady se dá práce mnohonásobně ulehčit. Staré plechové konve nás tíží dřív, než je naplníme vodou. Nebudeme je litovat a dáme je do starého železa, tam jedině patří. Taková plastová konev je po naplnění vodou lehčí, než prázdná plechová. Na zeleninových záhonech se ale s konvemi vláčet nebudeme, vyplatí se natáhnout hadici, opatřit ji vhodným rozprašovačem a pak už zalévání zvládneme bez jakékoliv námahy.

Zalévání
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Zalévat záhony bude efektivnější a snazší pomocí hadice

   Kladete si otázku, jak prořezávat stromy, především pak staré vysokokmeny? Zapomeňte na žebřík a kapesní pilku a zkuste teleskopickou pilu. Taková teleskopická tyč se dá vytáhnout bez problémů do 5 metrové výšky a kvalitní pilka s dvojitou řadou zubů a krajovými dorazy proti sklouznutí z větve je přímo sadařská pochoutka. Možná, že si teď říkáte, kde má takový senior vzít finance na technické vybavení, které často vyžaduje sáhnout hluboko do kapsy? Na to důchod opravdu nestačí. Vyplatí se průběžně obnovovat a doplňovat vybavení zahrady novým a kvalitní nářadím nebo stroji ještě dřív, než odejdeme na zasloužený odpočinek. Na všechno se musíme průběžně připravovat a o důchodu to platí několikanásobně. Možná se vyplatí ještě jedna rada, ta je pro ty mladší generace. Důchod rodičů nebo prarodičů není pro naše přilepšení a k životnímu jubileu se dnes již plstěné papuče nebo krajková zástěra nedávají. Dnešní moderní senioři ocení víc dárek ze zahrádkářských potřeb nebo železářství a navíc je dobře si uvědomit, pro koho vlastně tu zeleninu, ovoce a další produkty hlavně pěstují.

Sklizeň
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čerstvá zelenina pak potěší nejen seniory, ale i jejich potomky

Publikováno: 26. 9. 2019, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva