Jak na lišejník v ovocném sadu

Karel Kohlíček, Velké Losiny

lišejník

Máme letitý ovocný sad, který stále dobře plodí, ale na kmeni a silných větvích se tvoří lišejník. Můžete poradit, jak se ho zbavit?

Odpověď odborníka

Za lišejník na ovocných stromech částečně může stanoviště. Uzavřený porost bez proudění vzduchu, dlouhodobé zastínění podporující trvalou vlhkost, to vše lišejníkům svědčí. Vyplatí se nejprve odumřelou borku mechanicky očistit. K tomu se velice dobře hodí nabroušená ruční motyčka nebo drátěný kartáč. K postřiku lze poté použít měďnaté přípravky Kuprikol nebo Champion nebo zelenou skalici. U všeho volte koncentraci alespoň 5 %. Neměl byste ovšem postřikem zasahovat listovou zeleň. Proto je lepší roztok namíchat do nádoby z umělé hmoty a kmínky a větve opatrně natírat menší štětkou. Jako prevence se osvědčilo bílení kmenů vápenným roztokem. Vápnem se zničí řada škůdců přezimujících v kůře a obzvláště pak v borce starých stromů. Dále se kmínek vápnem desinfikuje, a hlavně se kůra stává zásaditou a nechytají se zde tolik mechy a lišejníky, které milují hlavně kyselé prostředí. Přejeme úspěšný boj s lišejníky!

Obrázky příspěvku:

Lišejník na ovocném stromu
Lišejník na ovocném stromu

Další nejčastější dotazy

 Prima DOMA Box Muškáty

Kompletní sada pro předpěstování

Zažijte na vlastní kůži ten krásný pocit, když si semínka muškátů zasadíte, zaléváte je a ony pak rozkvetou krásnými růžovými, bílými nebo červenými barvami. Když kvetou jako blázen. Takový pocit je k nezaplacení.