Pokud chcete napevno a jasně vymezit váš pozemek, zvolte kvalitní a cenově dostupný kovový plotový systém. Instalace je snadná, protože jednotlivé díly k sobě zapadnou, a jednoduše je přiděláte pomocí předpřipraveného spojovacího systému. Oplocení je pak pevné a trvalé. Můžete zvolit stavbu plotu z čistě kovových dílů, případně ji kombinovat se zděnou podezdívkou.
Než se do samotné stavby plotu pustíte, zjistěte si u příslušného místního stavebního úřadu, jaké předpisy a ohlašovací povinnosti musíte dodržet. Skvělou volbou je jednoduchý kovový plot. Od 1. ledna 2018 se tato nařízení zmírnila, ale i tak se u pevného plotu už může jednat o malou stavbu. Raději si vše předem ověřte a potřebné dokumenty zajistěte. Může být pro danou lokalitu stanovena maximální výška, někde také i omezení pro typy plotů, zejména v pohledové straně z ulice. Novinkou je, že už nepotřebujete povolení sousedů, ale je dobré se s nimi domluvit. Dejte si pozor, ať postavíte plot jenom na svém území. U pevného plotu, zejména v případě pevné podezdívky se jedná o stavbu a před zahájením stavebních prací je potřeba ohlásit záměr stavby stavebnímu úřadu. Plot se povoluje územním souhlasem podle Stavebního zákona č. 183/2006 Sb., konkrétně hledejte pod paragrafem 96. Dále se podívejte na § 103 a 104 – Jednoduché stavby, terénní úpravy a udržovací práce vyžadující ohlášení. Pokud oplocujete chráněnou památku, nebo chráněné památkové území, případně sousedící s takovým místem, vztahují se na vás i další povinnosti, a potřebujete také stanovisko a povolení Státní památkové péče.

Ocelové ploty z pozinkovaného drátěného pletiva, které se jednoduše upevňují na dřevěné nebo kovové sloupy můžou být jednoduché nebo poplastované. Dodávají se v rolích v různých výškách.
Kovové ploty se vyrábí v mnoha provedeních. Můžete zakoupit již připravené oplocení ve formě skládačky, nebo si nechat kovový plot vyrobit na míru podle vašich potřeb a představ. Jednoduché jsou svařované z profilů a plochých plechových výplní. Můžete ale také oslovit specializované firmy, nebo dokonce umělecké kováře, a nechat si vyrobit speciální a originální estetické prvky.

Oplocení vybudované ze zdiva může být postavené z exteriérových vápenopískových cihel, keramických cihel, nebo třeba z ozdobných keramických plotovek. Na trhu najdete i další zděné systémy a prvky vhodné pro stavbu pevného bytelného oplocení. Nejčastěji se kombinuje zděná podezdívka (spodní část plotu a plotové sloupy) a další materiál jako je kovová rohož nebo dřevěné plotovky.

Nepodceňujte vodu a mráz
Výška plotu, materiál a celkový vzhled oplocení jsou samozřejmě důležité. Ještě důležitější je ale celková stabilita, trvanlivost a spodní kotvící část plotu. Nejdůležitější je proto zvolit vhodné a kvalitní nosné prvky, případně podezdívku. Největším nepřítelem plotu jsou voda a mráz. Stačí, aby voda zatekla hlouběji do konstrukce a poté zamrzla. Plot se časem začne naklánět, konstrukce může praskat a korodovat. Zbytečné a nákladné opravě se můžete vyhnout hlubším ukotvením v zemi. Mrazuvzdorná hloubka je 80 cm, na horách a v podhorských oblastech je to až 120 cm. Betonové základy je vhodné vyztužit kameny, zároveň ušetříte až 40 % betonu. U podezdívek a plotových zdí pod úrovní terénu je možné využít také drenážní prvky, které budou případnou vodu odvádět mimo podezdívku, podobně jako u obvodové zdi domu.

Potřebný materiál a nářadí pro jednoduchý kovový plot
- plotový kovový systém, včetně sloupů a spojovacího materiálu
- vstupní branka s uzamykatelným systémem
- pomocné kolíčky a pevná šňůra pro vymezení pozemku
- pásmo nebo delší stavební metr, vodováha
- pomocné latě pro dočasnou podpěru plotu
- krumpáč a rýč, nebo jiný mechanismus pro hloubení děr
- beton pro ukotvení sloupů do země
- pracovní oděv, ochranné rukavice
Dále se vám může hodit úhlová bruska a úhelník z nerezové oceli, pokud budete část mřížoví plotu upevňovat ke stěně domu či garáže. Nezapomeňte na vrtačku, hmoždinky a šrouby pro přidělání.


Stavba jednoduchého kovového plotu

Publikováno: 22. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce