Údržba živého plotu nespočívá pouze v jednom sestříhání. Živý plot upravujte vícekrát ročně, závisí to také na jeho druhovém složení a výšce přírůstků. Nezapomínejte ani na ochranu před sněhem a výživu, jinak se během pár let z tohoto prvku může stát nehezký kýč ve vaší zahradě. Kdy tedy živý plot stříhat a jak se o něj starat tak, aby byl hezký a zdravý?
Péče o živý plot v průběhu sezóny
Údržba živého plotu nespočívá jenom v pravidelném zastřihování. V rámci vysokých teplot v létě a přírůstků, které se začínají objevovat v jarním období, dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku. Nejlepší je zalévat především brzy z rána a k večeru. V období, kdy vydatně prší, zalévání omezte, protože na těžších půdách s vyšším podílem jílu dojde až k přelití, které rozhodně ničemu nesvědčí. Pěstování živých plotů na zamokřených strukturách není dobrý nápad. Musíte zakročit systematickou cestou spočívající především v řádném nakypření půdy kolem keřů a odvedení přebytku vláhy. Oba tyto kroky pomohou lepšímu hospodaření s vodou a lepšímu zdravotnímu stavu zeleně.

Důležité je také každoroční zakracování přírůstků, avšak mnozí majitelé se při stříhání dopouštějí zásadních chyb. Živé ploty stříhejte tak, že vršek musí být zkosený, aby v zimě nedocházelo k rozlámání dřevitých částí silnější vrstvou mokrého, a tedy i těžkého sněhu. Vždy zkracujte živý plot tak, že částečně ostříháte pouze zelené, měkké výhonky. Silným zkrácením až na dřevitou část plotu jsou rostliny poškozeny a jejich regenerace probíhá velmi dlouhou dobu. Se správným řezem také přímo souvisí výběr odpovídajícího nářadí a techniky. Ruční nůžky jsou v dnešní době téměř přebytkem, protože trh je plný různých elektrických, benzinových a akumulátorových zastřihovačů. Ty velmi rychle zatočí s požadovanou úpravou a maximálně tak natáhnete elektrický přívodní kabel. Po práci zařízení vyčistíte a odřezky uklidíte.

Jaký přístroj?
Přístroj vybírejte podle příkonu, výkonu, a hlavně také podle mezery mezi jednotlivými řezacími zuby na liště. Ta ovlivňuje maximální velikost stříhaných větví. Vzhledem k tomu, že sekací lišta je vyrobena z vysoce jakostní oceli s následnou tepelnou úpravou, broušení není prakticky nutné. Kmitající a pevná část lišty jsou celé kusy, jejichž zuby není radno poškodit. Nejčastěji se tak stává, když při úpravě živého plotu zařízení nabere kámen na zemi, případně zavadíte o plot. Co se týká ergonomie střihacího přístroje, pak otočná zadní rukojeť a dostupné ovládací prvky by měly být základem. Celý plotostřih musí mít také nižší hmotnost. Co se týká měrného příkonu, pak na délku lišty 60 centimetrů plně postačuje elektromotor s příkonem 500 Wattů. Zastřihování provádíme zásadně až po ukončení hnízdní doby pěvců, protože v živých plotech často najdete bydlící kosy nebo pěnice pokřovní. Zásahem do zeleně tak ohrozíte mláďata.

Živý plot na podzim
V suchém podzimním období především pravidelně zalévejte. Zima je velmi dlouhé období, a pokud je v této době hodně mrazivo a vody se nedostává, zvláště u stálezelených plotů mohou keře či stromy uschnout. Dvojnásob to platí o jehličnanech, které jsou na vláhu náročnější, a proto je také zalévejte na podzim velmi vydatně. Aby rostliny mohly ještě zesílit a byly odolné vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, můžete celý živý plot přihnojit. Pro tyto potřeby vyhovuje drobný, prosítovaný a rozleželý kompost, který naházíte pod živý plot, zlehka zapravíte do země a opakovanými zálivkami dostanete živiny až ke kořenům. Před nástupem zimy také chraňte kořenový systém nastýláním slámy nebo mulčováním kůrou.

Publikováno: 21. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce