reklama

Údržba živého plotu je především o správném střihu

Údržba živého plotu nespočívá pouze v jednom sestříhání. Živý plot upravujte vícekrát ročně, závisí to také na jeho druhovém složení a výšce přírůstků. Nezapomínejte ani na ochranu před sněhem a výživu, jinak se během pár let z tohoto prvku může stát nehezký kýč ve vaší zahradě. Kdy tedy živý plot stříhat a jak se o něj starat tak, aby byl hezký a zdravý?

Údržba živého plotu je především o správném střihu

Péče o živý plot v průběhu sezóny

Údržba živého plotu nespočívá jenom v pravidelném zastřihování. V rámci vysokých teplot v létě a přírůstků, které se začínají objevovat v jarním období, dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku. Nejlepší je zalévat především brzy z rána a k večeru. V období, kdy vydatně prší, zalévání omezte, protože na těžších půdách s vyšším podílem jílu dojde až k přelití, které rozhodně ničemu nesvědčí. Pěstování živých plotů na zamokřených strukturách není dobrý nápad. Musíte zakročit systematickou cestou spočívající především v řádném nakypření půdy kolem keřů a odvedení přebytku vláhy. Oba tyto kroky pomohou lepšímu hospodaření s vodou a lepšímu zdravotnímu stavu zeleně.

K řezu přistupujte až po konci hnízdního období ptactva
K řezu přistupujte až po konci hnízdního období ptactva

Důležité je také každoroční zakracování přírůstků, avšak mnozí majitelé se při stříhání dopouštějí zásadních chyb. Živé ploty stříhejte tak, že vršek musí být zkosený, aby v zimě nedocházelo k rozlámání dřevitých částí silnější vrstvou mokrého, a tedy i těžkého sněhu. Vždy zkracujte živý plot tak, že částečně ostříháte pouze zelené, měkké výhonky. Silným zkrácením až na dřevitou část plotu jsou rostliny poškozeny a jejich regenerace probíhá velmi dlouhou dobu. Se správným řezem také přímo souvisí výběr odpovídajícího nářadí a techniky. Ruční nůžky jsou v dnešní době téměř přebytkem, protože trh je plný různých elektrických, benzinových a akumulátorových zastřihovačů. Ty velmi rychle zatočí s požadovanou úpravou a maximálně tak natáhnete elektrický přívodní kabel. Po práci zařízení vyčistíte a odřezky uklidíte.

Takto vypadá špatné tvarování živého plotu - sníh způsobí škody
Takto vypadá špatné tvarování živého plotu - sníh způsobí škody

Jaký přístroj?

Přístroj vybírejte podle příkonu, výkonu, a hlavně také podle mezery mezi jednotlivými řezacími zuby na liště. Ta ovlivňuje maximální velikost stříhaných větví. Vzhledem k tomu, že sekací lišta je vyrobena z vysoce jakostní oceli s následnou tepelnou úpravou, broušení není prakticky nutné. Kmitající a pevná část lišty jsou celé kusy, jejichž zuby není radno poškodit. Nejčastěji se tak stává, když při úpravě živého plotu zařízení nabere kámen na zemi, případně zavadíte o plot. Co se týká ergonomie střihacího přístroje, pak otočná zadní rukojeť a dostupné ovládací prvky by měly být základem. Celý plotostřih musí mít také nižší hmotnost. Co se týká měrného příkonu, pak na délku lišty 60 centimetrů plně postačuje elektromotor s příkonem 500 Wattů. Zastřihování provádíme zásadně až po ukončení hnízdní doby pěvců, protože v živých plotech často najdete bydlící kosy nebo pěnice pokřovní. Zásahem do zeleně tak ohrozíte mláďata.

Šíře mezery zastřihovací lišty je rozhodující pro průměr zastřihovaného materiálu
Šíře mezery zastřihovací lišty je rozhodující pro průměr zastřihovaného materiálu

Živý plot na podzim

V suchém podzimním období především pravidelně zalévejte. Zima je velmi dlouhé období, a pokud je v této době hodně mrazivo a vody se nedostává, zvláště u stálezelených plotů mohou keře či stromy uschnout. Dvojnásob to platí o jehličnanech, které jsou na vláhu náročnější, a proto je také zalévejte na podzim velmi vydatně. Aby rostliny mohly ještě zesílit a byly odolné vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, můžete celý živý plot přihnojit. Pro tyto potřeby vyhovuje drobný, prosítovaný a rozleželý kompost, který naházíte pod živý plot, zlehka zapravíte do země a opakovanými zálivkami dostanete živiny až ke kořenům. Před nástupem zimy také chraňte kořenový systém nastýláním slámy nebo mulčováním kůrou.

Živý plot stříhejte tak, aby jej vrstva sněhu nepoškodila
Živý plot stříhejte tak, aby jej vrstva sněhu nepoškodila

Publikováno: 21. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce