reklama

Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí

V této době je čas na zahradní stavby. V parných letních dnech vyhledáváme každý kousek stínu, kde bychom se mohli skrýt před ostrými slunečními paprsky, přesto nechceme trávit čas zavřeni v bytě. Navíc taková pergola či altán představují další možnost, kde si můžeme vychutnat nejednu pěknou chvilku při posezení s přáteli.

Posezení v zahradě - pergoly, altánky, loubí

Stín pergol využívali již staří Řekové. Tehdy však jejich stavba byla převážně kombinací kamene a dřeva. Ve stínu těchto staveb se ukrývali před prudkým sluncem.

Každá zahrada je jiná

Nikde není psáno jak má přesně zahradní stavba a posezení v zahradě vypadat. Vždy jde o naše potřeby a možnosti a především pocit, jaký budeme ze stavby mít. Před návrhem pergoly nebo jiné zahradní stavby je důležité si uvědomit její začlenění do prostoru. Stavbu můžeme proto navrhnou tak, aby se zahradou splynula, nebo na ni naopak poukázat, aby se stala dominantním prvkem v zahradě. Kvalitní stavbu poznáme podle toho, že neruší celkový vzhled, se zahradou splyne a stane se její samozřejmou a nedílnou součástí nebo ozdobou.

Každá zahrada je jiná
Každá zahrada je jiná

Čas na stavbu

Pergola se dá stavět od jara do podzimu. Její stavba trvá podle náročnosti a velikosti jeden až dva víkendy. Především zastřešená pergola, chránící nejen před slunečním světlem, ale i před deštěm, nám poskytne po většinu roku příjemné venkovní posezení. Zastřešení nám tak o něco prodlouží léto a posezení v zahradě. Postavit si však nemusíme jenom pergolu. Může to být i loubí nebo altánek.

Co je co

LoubíJednoduchá konstrukce nejčastěji tvořící bránu nebo průchod nebo rámující posezení. Vhodná pro popínání rostlinami.

Co je co
Co je co

PergolaOtevřená dřevěná konstrukce s částečně plnými nebo propletenými boky. Její střechu tvoří příčná prkna nebo dřevěný rošt vhodný k porůstání rostlinami. Lze ji i zastřešit plně nebo částečně průhlednou střechou proti vodě a slunci.

Co je co
Co je co

AltánekZ větší míry uzavřená dřevěná stavba, většinou i s dveřmi a pevnou neprůhlednou střechou chránící proti dešti. Boky jsou většinou plné, protože slouží i k ochraně proti větru, mohou být i zasklené.

Co je co
Co je co

Druhy stavby

Umístění, tvar a typ konstrukce stavby je dán typem zahrady. Měli bychom si rozmyslet, chceme-li mít posezení přímo u domu nebo je nám milejší zajít hlouběji do zahrady ke klidnému odpočinku. Pergolu je také možné jednou nebo více stranami kotvit ke stěně domku nebo garáže. Tím se zvýší její stabilita a jedna stěna je tak už zároveň vytvořena. Pro pergolu napojenou k domku je pak snadné přivést pomocí prodlužovačky osvětlení k večernímu posezení v zahradě.

Druhy stavby
Druhy stavby

Z čeho stavět

V našich klimatických podmínkách je hlavním stavebním a konstrukčním materiálem při stavbě pergol a ostatních zahradních staveb dřevo. Kvůli vyššímu obsahu pryskyřice a přirozené voduodpudivosti je pro zahradní stavby vhodnější spíše dřevo borové nežli smrkové. Kdo má možnost, nebo chce, aby dřevo v zahradě dlouho vydrželo, sáhne po dražším, ale trvanlivějším buku nebo dubu.

Aby dřevo dlouho vydrželo

Kvalitní povrchovou úpravou v několika vrstvách podstatně prodloužíme životnost dřevěných částí konstrukce. Používané barvy by měly být určené pro exteriér. Některé jsou doplněny přídavky proti plísním, hnilobě, dřevokaznému hmyzu a UV záření.

Aby dřevo dlouho vydrželo
Aby dřevo dlouho vydrželo

Vzhled

Záleží jen na nás, rozhodneme-li se použít lazurovací barvy a zachovat krásu dřeva nebo použijeme barvu krycí. Možné také je použít pro stavbu již tlakově upravené impregnované dílce a sloupky a z nich si pergolu nebo loubí sestavit. Ty se vyznačují díky impregnačnímu přípravku nazelenalou barvou.

Vzhled
Vzhled

Plast a kov

Zahradní stavba nebo konstrukce, především jedná-li se o podloubí nebo podpěry popínavých rostlin, může být samozřejmě i kovová, z poplastovaného kovu nebo celá plastová. Dílec z plastové nebo kovové sítě je snadno tvarovatelný do libovolného tvaru nebo oblouku.

Pergola od profesionálů

Nemáme-li dostatečnou zručnost nebo nářadí, můžeme pro stavbu pergol a inspiraci využít služeb profesionálů. Na internetu je mnoho firem zabývajících se stavbou zahradních staveb na míru. Jednotlivé díly, i celé pergoly nebo hotové povrchově upravené altánky nebo zahradní domky prodávají řetězce Baumax, Bauhaus, Obi, Globus a Hornbach.

Pergola od profesionálů
Pergola od profesionálů

Publikováno: 12. 8. 2018, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.