reklama

Údržba jezírka

Vodní hladina dokáže dodat určitý půvab každé zahradě. Aby jezírko vypadalo stále pěkně, musíme věnovat čas jeho pravidelné údržbě.

Při údržbě jezírka se neobejdeme bez některého nářadí, zařízení a přípravků, které pomáhají udržovat jezírko čisté.

Šikovné nářadí

K nezbytnému vybavení patří podběrák. Může být kruhový i hranatý, různých průměrů. Některé podběráky jsou určeny na sbírání jemných částic, například spadaných okvětních lístků, jiné pro sběr hrubých částic.

Udržujte jezírko čisté a zdravé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Udržujte jezírko čisté a zdravé

Celoumělohmotné sítko je vhodné pro vybírání řas, listí atd., má kyvnou objímku s jemnou regulací. Pro odstraňování odumřelých částí vodních rostlin, větví, leknínů apod. používáme vodní nůžky (kleště). Pro všechno toto nářadí jsou vhodné dlouhé či teleskopické násady: Multi-star, Vario násady nebo Combisystem. K dostání jsou v délkách 160–290 cm, 210–290 cm, 220–400 cm. Ty nejdelší umožňují práci ve vzdálenosti až 5 m.

S nůžkami můžeme stříhat pod i nad vodou. Teleskopická násada umožňuje dosáhnout i na vzdálené rostliny. Lemují-li jezírko větší kameny, hodí se nám kartáč s dlouhou násadou na odstranění nečistot z jejich povrchu.

Vysavač na jezírka

Na odstranění větších nečistot z jezírka se vyplatí pořídit si vysavač. Vysaje řasy, listí, zbytky odumřelých rostlin, kal a jiné nečistoty ze dna jezírka. Má různé sací hubice – na řasy, plochou k odsávání jezírkového kalu, štěrbinovou pro úzká místa, širokou s gumovou lištou na zbytkovou vodu. Podle velikosti jezírka zvolíme vysavač s potřebným výkonem a délkou sací hadice.

Praktická zařízení

Čas při údržbě jezírka nám ušetří, jestliže při jeho zakládání instalujeme zařízení, která zabraňují tvorbě řas, zahnívání zbytků rostlin i napadaného listí a podobně. Například I-Tronic je zařízení pro snadné odstranění dlouhých řas, které pracuje na principu uvolňování mědi. Ta potlačuje množení dlouhých a vláknitých řas. Existují typy pro různě velká jezírka.

Na jemné nečistoty vezměte síťku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na jemné nečistoty vezměte síťku

Proti zelenání vody působí reflexní UV zářiče, které řasy nezabíjejí, pouze je shlukují do větších celků. Ty pak lehce zachytí filtrace. Vzduchovací systémy (kompresory) dodávají do vody kyslík, čímž v jezírku vytvářejí optimální biologickou stabilitu.

Vhodné přípravky

Na úpravu a údržbu vody existují různé preparáty a přípravky: proti dlouhým a vláknitým řasám, proti zelené a kalné vodě, pro nová jezírka, nově dopouštěnou vodu a pro rychlou jarní úpravu vody.

Zdroj informací: Gardena, MTD Products Czech, spol. s r.o., Vodní Království, s.r.o., Braunys s.r.o., Časopisy pro volný čas s.r.o.

Publikováno: před týdnem, Autor: Iva Tvrzová (text), Husqvarna, Wolf-Garten, Vodní Království (foto), Profil autora: Redakce