reklama

Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví

Klasické dřevo je sice pěkné a voňavé, ale tam, kde je plně vystavené působení povětrnostních vlivů, se celkem rychle projeví i vlastnosti, které nás netěší. Déšť a střídání tepla a mrazu mu totiž, jak známo, nesvědčí. Proto hledáme trvanlivější materiály, jimiž ho dokážeme nahradit. Na různých terasách jsou to například osvědčené palubky z dřevoplastových kompozitů, a tam, kde kromě počasí musí vydržet i fyzickou zátěž našich kroků, se také našlo dobré řešení. Stala se jím betonová dlažba se vzhledem přírodního dřeva, jakou nám nabízí společnost Presbeton.

Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví

Možná jste si všimli na zámcích, ale i v četných průjezdech historických domů toho, že jsou vydlážděné dřevěnými kostkami. Nejednalo se o žádnou rozmařilost, důvod byl ryze praktický. Naši předkové totiž přišli na to, že dřevěná dlažba dobře tlumila nárazy kočárových kol, které neznaly žádné pneumatiky. Příjezd panstva do průjezdu krytého před rozmary počasí představoval vždy pořádný kravál a dřevo také roznášelo otřesy, které jinak přímo působily na stěny stavby.

Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví aneb nášlapné kameny BARK
Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví aneb nášlapné kameny BARK

Dřevo v zahradě není všude praktické

Dřevěnou dlažbu používali ovšem výhradně v průjezdech a někde i v podloubích - prostě na místech, kam nepršelo. Jinde by dlouho nevydržela. Ostatně známe to ze života: i kdysi populární pražce, pokud byly použity s rozumem, vypadaly v zahradě dobře. Obrubníky z nich i cesty měly ovšem také omezenou životnost (nemluvě již o problémech, které přinášela jejich impregnace životnímu prostředí). Podobnou potíž zaznamenaly i jinak jistě pěkné kuláče, nařezané z kmenů a použité na cestičky nebo jako šlapáky v trávě. Ztrouchnivěly, shnily, někde se do nich dali mravenci či různí dřevokazní brouci a jiné potvory.

Počasí navzdory

Co s tím? Nápad využít litý beton, jímž lze velmi zdařile (ale hlavně trvanlivě!) imitovat povrchovou strukturu přírodního dřeva, byl tady. S použitím nápodoby trámů, pražců či stromové kůry lze sestavit nejrůznější velmi originální a přitom přirozeně působící souvislé dlažby. Také existují obrubníky, které dlažbu z betonových „stromů“ přirozeně ukončí a oddělí od trávníků a záhonů. Jak ale vyzrát na hodně zatíženou cestičku v trávníku - vine se tu nepravidelně jako had v trávě a pravoúhlé tvary by tady nejspíš nepůsobily dobře? Pokud jí používáte často i v jinak dokonalém silně zátěžovém trávníku nejspíš brzy vyšlapete nepěknou pěšinu.

Počasí navzdory
Počasí navzdory

Nové technologie zaručí dlouhodobou trvanlivost

Naštěstí způsob lití specifické betonové směsi do originálních forem umožňuje vyrobit opravdu exkluzivní dlažby s krásnými povrchy. A co je v zahradě také důležité – beton vůbec nemusí být šedý. Lze ho nabídnout v zcela nevtíravých přirozených barvách. A nemusí to být obligátní čtverce či jiné pravoúhlé dlaždice, které mohou v přírodním prostředí někdy působit až moc tvrdě. Obrysovými tvary beton dokáže celkově velmi dobře imitovat originální dřevěné materiály. Posuďte ostatně z obrázků…

Nové technologie zaručí dlouhodobou trvanlivost
Nové technologie zaručí dlouhodobou trvanlivost
Nové technologie zaručí dlouhodobou trvanlivost
Nové technologie zaručí dlouhodobou trvanlivost

Představuje se BARK

Presbeton má v kategorii Natural dlažeb i zajímavé betonové nášlapné kameny BARK letokruh. A kresba letokruhů, tak jak ji známe na kuláčích nařezaných z pořádného kmene, na nich opravdu je. A není to tak, že je jeden „nášlap“ podobný druhému jako vejce vejci, protože je vyrábějí v několika reliéfech, jež lze spolu vzájemně kombinovat. Dlažební nášlapné desky imitují vzhledem povrchu i barvou dřevěné trámy, desky s kůrou či pražce. Šlapáky se také dobře uplatní v nepravidelných pestrých květinových záhonech či rovinných skalkách – prostě tam, kde musíte dávat zatraceně pozor, kam ve vší té kráse šlápnout. Jsou i zde praktické a výtvarně přírodu neruší. Povrch betonových dlažebních kamenů je navíc opatřen impregnací proti znečištění a pronikání vody. Představují v zahradě praktické řešení, zkuste je…

Další inspiraci i technické podrobnosti jednotlivých dlažebních prvků najdete na www.presbeton.cz.

Publikováno: 19. 8. 2017, Autor: Jiří Jan (text), Presbeton (foto), Profil autora: Redakce