reklama

Pergola pro pohodlí a odpočinek

Pokud máte zahradu nebo velkou terasu, jistě uvažujete o místě, kde byste mohli chráněni před sluncem i deštěm v pohodlí odpočívat. K takovým místům patří pergola.

i (Zdroj: Vladeko)
Pergola pro pohodlí a odpočinek (Zdroj: Vladeko)

Pergolu si šikovný kutil s přístupem k vhodným materiálům může vyrobit sám. Většinou ale dáme přednost profesionální stavbě. Může jí být například stavebnice z nabídky firmy Vladeko. Tento stavebnicový systém Linda nabízí bezpočet variant možných sestav, které lze upravit přesně podle potřeb a přání klientů jak rozměry, tak i tvarem pergoly.

Pergola pro pohodlí a odpočinek aneb Stavebnicový systém Linda
i (Zdroj: Vladeko)
Pergola pro pohodlí a odpočinek aneb Stavebnicový systém Linda

Jakou zvolit konstrukci

Záleží na tom, kam chcete pergolu na pozemku umístit. Zda bude pergola součástí domu, nebo jestli zvolíte variantu umístěnou volně v zahradě. Jednoduché zahradní pergoly Linda můžete mít v sedmnácti provedeních. Jsou vyrobeny z čistě opracovaného, vysušeného smrkového dřeva. Standardně je pergola dodávaná bez povrchové úpravy. Doporučujeme nátěr lazurovacím lakem Sadolin.

Jakou zvolit konstrukci
Pergoly mohou mít různé typy konstrukce (Zdroj: Vladeko)
Jakou zvolit konstrukci
Pergoly mohou sloužit jako optický předěl zahrady (Zdroj: Vladeko)

Podle typu konstrukce pak pergoly mohou sloužit jako optický předěl relaxační a užitkové části zahrady, mohou být se zastřešením i bez něj, jako místa k posezení, nebo vybavená krbem či grilem.

Od toho se odvíjí výbava pergoly. Buďto sestává pouze ze samotných stojek, které nesou trámy, sloužící k zastřešení nebo k tomu, aby porostly vhodnými rostlinami. Propracovanější stavby pak mohou být vybaveny speciálními mřížemi a dělícími stěnami, které chrání před pohledy zvenčí, nebo mohou posloužit také jako plot, zčásti oddělující sousední pozemky. Všechny pergoly a jejich stavební prvky se dodávají v přírodním provedení bez povrchové úpravy. A vyrábějí se ze smrkového dřeva. Kotvení pergoly se obvykle provádí pomocí masivních kovových patek, žárově zinkovaných. Ty se podle potřeby buď do země jen šroubují ( tzv. zemní vruty) nebo se betonují.

Jakou zvolit konstrukci
Výběr vybavení pro pergoly je široký (Zdroj: Vladeko)
Jakou zvolit konstrukci
Kotvení pergoly se obvykle provádí pomocí masivních kovových patek (Zdroj: Vladeko)

Stavebnicový systém Linda

Nejsložitější konstrukce pak již připomínají otevřené zahradní domky a obecně se dá říci, že patří k nejžádanějším a posléze pak nejnavštěvovanějším místům v zahradě po celou sezonu, tedy od jara do podzimu. Pokud klient vyžaduje soukromí, zvolí hustou treláž mříže. Řídké mříže naopak potřebujete, pokud pergolu chcete nechat zarůst popínavými rostlinami. Mříže a mřížky je možné uchytit mezi stropní ráhna.

Stavebnicový systém Linda
Stavebnicový systém Linda (Zdroj: Vladeko)
Stavebnicový systém Linda
Záleží jen na vás, zda pergolu zastřešíte nebo ne (Zdroj: Vladeko)

Velmi častým přáním zákazníků je pak možnost zastřešení pergoly, které je velmi praktické. Pokud máte pergolu přistavenu k domu – třeba na terase – zvýší se vám užitná plocha, nemusíte při každém dešti všechno uklízet pod střechu, a životnost nejen celé konstrukce pergoly, ale třeba i zahradního nábytku se pak výrazně prodlouží.

V široké nabídce firmy Vladeko si vybere každý zákazník a ve spolupráci s odborníky si vytvoří pergolu, která odpovídá přesně jeho vkusu a individuálním potřebám. Vhodná kombinace základní konstrukce s mříží zajistí, aby pergoly sloužily účelu, kterému jsou určeny.

Stavebnicový systém Linda
i (Zdroj: Vladeko)
Pergola zkrášlí každou zahradu

Příště se budeme věnovat problematice zastřešení. Více informací najdete na www.vladeko.cz.

Publikováno: 3. 7. 2020, Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (foto), Profil autora: Redakce