Přemýšlíte o stavbě pergoly a hledáte inspiraci? Podívejte se, jak do jedné krásné zahrady přibylo příjemné posezení. "Vloni v dubnu zjistila manželka, že jediné co naší zahradě chybí je pergola, kde by bylo možné posedět s přáteli a známými a být chráněn před sluncem, větrem i deštěm. A protože si na zahradě rádi svoje plány realizujeme sami, bylo na mě, abych se o pergolu postaral."
Nejprve proběhla diskuze ohledně umístění stavby pergoly. V úvahu přicházely asi tři varianty umístění na zahradě. Protože jsem se však rozhodl, že na střeše pergoly budou umístěny sluneční kolektory pro ohřev vody v bazénu, výběr místa se zúžil prakticky na jediné možné řešení. Velikost jsme volili tak, aby se pod pergolu vešlo pohodlně šest lidí a sluneční kolektory na její střechu. Optimální se jevil modul 4 x 2,5 m.


Jelikož nejsem moc praktický člověk, považoval jsem za nutné vytvořit několik návrhů, ze kterých by bylo možné vybírat. Návrhy jsem vytvořil v 3D aplikaci, která je volně dostupná.


Pak již stačilo spočítat a objednat potřebný materiál a začít se stavbou pergoly. Velkou pozornost je třeba věnovat správnému založení. Správné výšky a úhly jsou zárukou bezproblémové stavby. Celá pergola je umístěná na šesti zarážecích patkách. Pro srovnání do stejné výšky jsem použil laserovou vodováhu.


Pepův tip
Při stavbě základů pro pergolu se nám osvědčily zemní vruty BAYO.S. Jejich velikou výhodou je možnost přemístit stavbu na jiné místo, aniž by po sobě zanechaly velké díry v trávníku. Při použití zemních vrutů BAYOS odpadá náročné kopání a betonování, lze je ihned po zašroubování do půdy zatížit a pokračovat ve stavbě. Vrut má kónusové tělo, které zhutní a stlačí zeminu ve svém okolí, a tak vznikne díky ploše pravidelného závitu na těle vrutu velmi pevný základ, který lze okamžitě zatížit. Vruty lze použít také při stavbě terasy, dětské stavby, zahradního domku, plotu či obyčejného sušáku na prádlo. Na každý typ stavby má BAYO.S v nabídce jiný vrut.


Svislé trámy (o průřezu 10 x 10 cm) jsou v patkách zajištěny vruty. Vodorovné trámy jsou se svislými spojeny kovovými úhelníky. Stojky zadní stěny jsou vyšší než přední, takže vznikne mírný sklon pro střechu a solární panely.



Střešní trámky (10 x 4 cm) nesou palubkovou střechu o síle 2 cm pokrytou jednou vrstvou lepenky a bonským šindelem.


Na zadní a jednu boční stěnu jsou přišroubovány palubky o síle 1 cm. Tady si pořádně „mákla“ i Eva, stejně, jako když jsme pokládali dlažbu.




Podlaha je z vymývané dlažby 40 x 40 cm. Dlažba je usazena do jemné kamenné drti. Nejprve je třeba srovnat a udusat hliněný podklad, pak zasypat drtí a srovnat podle latě s vodováhou. Na srovnaný povrch se mohu klást jednotlivé dlaždice. Vyrovnají se paličkou a vodováhou.




Úhelníky jsou použity na spojení trámků a stojek. Příčné střešní trámky mají zářezy tak, aby zapadly do základní kostry. Přední konce trámků jsou seříznuty do vlnek.


Nyní zbývalo již pouze zhotovit zábradlí a vybavit pergolu nábytkem. Jednoduchý křížový výplet z latí má zábradlí i boční štíty. Potřebnou délku latí je dobré si nařezat s mírnou rezervou a upravit přímo při montáži, nebo je potřeba opravdu dobře rozměřit a spočítat délky i úhly.


Nábytek je tvořen dřevěnými úložnými lavicemi, do kterých se schovávají sedací polštáře i deky. Na zkoušku jsme do pergoly dali lavici a podle ní zvolili rozměry a hlavně výšku lavic. Nejprve jsem vyrobil lavice a pak podle sedící Evy vyměřil, v jaké výšce mám přišroubovat prkna tvořící opěrky.



Solární panely jsou vystaveny slunečnímu záření skoro celý den, takže nám ohřívají vodu v bazénu. Hadice, které vedou od panelů, jsou ukryty na bocích a za zadní stěnou pergoly, takže nijak neruší její vzhled.
Pro stavbu pergoly bylo použito běžné nářadí, které je dostupné v každé kutilské dílně. Pokud si vše dobře rozmyslíte a rozměříte, jste schopni si takovou pergolu určitě postavit také.
Tip
Po roce jsme ještě k pergole namontovali plastový okap, aby nám stékající voda nekapala za krk, když z pergoly odcházíme (kvůli solárním panelům má střecha sklon dopředu, pokud bychom panely nevyužívali, sklon bude opačný a vodu je možné svést do nádoby a použít na zalévání).
Publikováno: 13. 5. 2017, Autor: Jan Čtvrtník, PePa (text a foto), BAYO.S (foto), Profil autora: Redakce