Když Archimedes prohlásil své známé „Dejte mi pevný bod a já pohnu vesmírem“, nepochybně nemyslel na zemní vruty, které dokážou pevně podržet i solidní stavby. Pro jakoukoliv práci v terénu, která má za něco stát, počínaje budováním plotu a konče třeba altánem, potřebujeme mít pevný základ. Když ho získáme bez zbytečné námahy a v relativně krátkém čase, je to terno, a proto společnost Bayos nabízí zemní vruty.
Do určité míry je příběh vrutů ukázkou opravdu tvůrčího myšlení - víme přece, že věc přišroubovaná drží vesměs lépe, než přibitá. Ale šroubovat do hlíny? Když po tisíciletí jsme pro každou stavbu budovali těžké pevné základy? Stavění na zemních vrutech je v některých případech ale neobyčejně výhodné. Jen je potřeba mít ty správné.


Patenty a atesty
Zemní vruty BAYO.S jsou testované a certifikované. Úspěšně prošly zárukou, že se člověk nenapálí. Jistě není nic horšího, než počítat s výbornou pověstí vrutů a koupit nějakou napodobeninu bez záruky výsledku. Materiálem vrutů je totiž ocel s vrstvou žárového zinku 80-100 micronů, který zajišťuje vysokou ochranu zemního vrutu proti korozi.

Dobrá rada nad zlato
Samozřejmě je největší problém s nekvalitními napodobeninami, na nichž ve skutečnosti neušetříme. Ani při vlastním zavrtávání, nemluvě už o čase jejich služby a případném opětovném použití. A je dobré také vědět, že typů vrutů ke konkrétnímu použití je víc a u Bayosu umí poradit, co a kam: například u velkých staveb provedou přesný výběr vhodného zemního vrutu na základě zkoušky únosnosti půdy přímo na pozemku, kde chcete stavět. Podle charakteru stavby snadno vyberou správnou velikost zakončení - od kulatých plotových sloupků, přes hranaté trámky třeba pro dětskou houpačku až po vruty pro základy opravdu velké stavby.

Pozor na „asijské“ vruty
Ty správné zemní vruty se dají zašroubovat prakticky do jakéhokoliv podloží. Jsou stabilní, což je dáno tím, že při samotném zavrtávání se zemina kolem nich stlačuje a zhutňuje. Pokud ovšem máte co do činění s opravdu tvrdým podložím nebo potřebujete použít větší vrut (například na základovou desku dřevostavby), nejspíš využijete služby odborníka s těžší vrtací technikou. Ti si dovedou poradit i se skálou, betonem či asfaltem.


Ale poznáme napodobeninu, kterých se, jako v případě každé dobré věci, objevilo hned víc, a ne za všemi asi stojí čiperní asijští padělatelé? Některé se od originálu liší už prostě proto, aby obešly patentovou ochranu a ani nerespektují konstrukční a materiálové záležitosti, k nimž BAYO.S došel vývojem, testováním a zkušenostmi. Proti ostré zesílené špičce originálního vrutu jsou padělky jen svařené, nepevné a tudíž i nepřesné. Pozvolna se rozšiřující kónické tělo vrutu vypadá u fušérských odvozenin všelijak – a také tak funguje. Závit vrutu totiž musí být přesný a pravidelně navařený v celé délce…, a tak bychom mohli pokračovat. Spolehněte se raději na originál. To se vám ve výsledku vždycky vyplatí!

Více informací o zemních vrutech BAYO.S najdete na www.bayos.cz nebo www.zemnivruty.cz.
Publikováno: 28. 4. 2017, Autor: Jiří Jan (text), BAYO.S (text a foto), Profil autora: Redakce