Rádi si posedíte na lavičce před svým domem, v zahradě nebo pod pergolou? Vyrobte si lavičku na míru, která dlouho vydrží a nemusí se natírat. S materiálem Traplast už jsme se setkali v několika předchozích článcích, tentokrát jsme jej použili na jednoduché posezení.
Na zahradě u altánku jsme měli dvě lavičky, které jsme vždy sesadili k sobě do tvaru L okolo rohu. Ráno jsme poseděli na sluníčku, odpoledne se i s lavičkou schovali do altánku. Jenže lavičky už dosloužily a nebylo na čem sedět. Tak jsme se rozhodli, že si pořídíme jiné. Venkovní lavici do L jsme nesehnali, tak jsme se rozhodli si ji vyrobit a to z materiálu, který by vydržel o něco déle než dřevo a byl odolnější a jednodušší na údržbu.


Protože máme dobrou zkušenost s terasovými prkny Traplast, na která jsme nemuseli několik let sáhnout, rozhodli jsme se lavičku z terasových prken vyrobit. Jde o plastový recyklát od firmy Transform, který se nemusí natírat a pracuje se s ním podobně, jako se dřevem. V nabídce jsou nejen terasová prkna, ale i plotovky, konstrukční a podkladové hranoly i hladké desky.


Základem lavičky z terasových prken, který určuje konečné rozměry, jsou terasová prkna. Jejich délka je 150 cm a šířka 14 nebo 33 cm. Rozhodli jsme se použít obě šířky prken. Délku prvních prken, tvořící delší rovnou část, jsme nechali nezkrácenou, tedy 150 cm.


Šíře sedáku je 48 cm, mezi prkny je centimetrová spára například na odtok vody. Na lavici je proti běžnému dřevo příjemné to, že se na slunci vyhřeje a dlouho si drží svoji teplotu. Je pak velmi příjemné si na lavici lehnout a nechat si vyhřát záda.




Materiál se opracovává stejně jako dřevo, takže je možné snadno krátit nebo formátovat pomocí elektrické nebo ruční pily.
Základní vnější rozměr lavice je 150 x 100 cm. Pro lavičku z terasových prken potřebujeme sedm nohou, ty vyrobíme z plastových hranolů o průřezu 6 x 6 cm, zakrátili jsme je na délku 43 cm.


Kostru lavičky z terasových prken tvoří hranoly o profilu 8 x 4 cm. Tu spolu s nohami sešroubujeme pomocí vrutů do dřeva. Používáme vruty se zápustnou hlavou o délce 8 - 9 cm a průměru 6 mm. Otvory pro ně si nejprve předvrtáme a provedeme zahloubení pro hlavu vrutu. Protože materiál může na slunci mírně pracovat, je nutné hranol, kterým je provlečeno pouze tělo vrutu s hlavou, předvrtat tak, aby měl vrut v otvoru mírnou vůli.




Na práci využijeme jeden nebo více akumulátorových šroubováků, do kterých si můžeme osadit zapouštěcí hlavičku, vhodný vrták a šroubovací nástavec. Práce není nijak složitá, za 2 - 3 hodiny můžeme mít celou lavici hotovou. Tím, že je do L, je její stabilita velmi vysoká. K tomu dopomáhá i vhodné rozmístění sedmi nohou. Ty jsou přišroubované vždy do vnitřních rohů celé konstrukce lavičky, dva a dva šrouby z každé strany. Druhou dvojici šroubů vrtáme vždy v jiné výšce, aby se nám šrouby v materiálu nepotkaly.

Hlavy vrutů můžeme schovat krytkami nebo je zatřít vhodnou barvou. Terasová prkna mají z každé strany jinou strukturu, můžeme si proto vybrat jemnější nebo hrubší vzor, podle toho, jak nám vyhovuje.
Výhodou lavičky z terasových prken do L je možnost jejího využití pro vnější i vnitřní roh domu, prostor altánu nebo pergoly. Odolnost materiálu je taková, že ani při zalévání závlahovou hadicí nebo v zimě při sněhu není nutno lavici kamkoliv uklízet.


Kratší část lavice, která nám tvoří tvar písmene L, doplníme zakráceným úzkým a širokým terasovým prknem tak, aby se šířky vzájemně střídaly. Zachováme centimetrovou spáru mezi prkny.
Na hraně řezu recyklovaného materiálu může být vidět barevná struktura, není to však žádná chyba.


Lavičku z terasových prken můžeme vyzkoušet hned po sestavení, první káva na sluníčku nám určitě bude chutnat.
A pokud vám nechybí zrovna nová lavička, ale potřebujete zrenovovat tu stávající, případně přemýšlíte o novém plotě, podívejte se na naše články, třeba zde najdete inspiraci. Zábradlí na balkóně, vrata nebo terasu si z Traplastu poskládáte také.
Publikováno: 9. 7. 2019, Autor: Pavel Kutil Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce