Toužíte mít na své zahradě zahradní domek, ale již nyní se obáváte toho množství práce, kterou prostě sami nemůžete zvládnout? Vždyť jen vykopat základy a navozit beton je práce na několik dní a pro několik lidí. Ale jde to i jinak. Zemní vruty BAYO.S můžete použít pro veškeré zahradní stavby, tím si zjednodušit a zrychlit dokončení stavby. Základy na zemních vrutech je totiž možné okamžitě zatížit a okamžitě pokračovat ve stavbě.
Vše se obejde bez betonu. Zemní vruty při zašroubování do půdy zhutní půdu ve svém okolí a ve spojení s velkou plochou závitu vytvoří okamžitě pevný základ. Uvedeme vám příklad:
Stavba zahradního domku 5 x 4,5 m (22,5 m2)
Výpočet základu: celková zátěž = váha domku 900 kg + předpokládané zatížení 4000 kg (170 kg/m2) + předpokládané sněhové zatížení dle sněhové oblasti 2500 kg (100 kg/m2)
Celkem 7400 kg / 24 základovým bodům = vychází tedy zatížení 310 kg na zemní vrut.
Pro náš domek jsme vybrali vrut BAYOS 600 mm + víko UNI s doporučením zatížením 450 kg. Máme tedy ještě dostatečnou rezervu, abychom mohli srovnat nerovnost terénu do 10 cm.

- 24 ks zemních vrutů BAYO.S 600 mm
- 24 ks víko UNI
- 48 ks TEX 4,6 x 19 mm (součást víka UNI)
- 48 ks vrut do dřeva 4,8 x 60 mm (přichycení trámku k víku UNI)
Rozmyslete si umístění na pozemku a důkladně domek vyměřte. Raději několikrát zkontrolujte délku uhlopříček a obvodových stěn.

Rozvrhněte rozmístění trámků základového roštu a rovnoměrně rozměřte body pro zašroubování zemních vrutů. Teď můžete zašroubovat vruty zapůjčeným instalačním křížem. Tato služba je zdarma k zakoupeným vrutům.


Vruty zašroubujte v řadě pro každý trámek do stejné výšky. Kontrolujte například vodováhou.


Pokračujte trámek za trámkem, než zašroubujete všechny vruty do stejné výšky.

Po zašroubování vrutů nasadíte víka na vruty a trámek usadíte do konečné pozice.Zatlačíte na trámek, který se namáčkne na trny víka a po sundání trámku na kterém zůstanou zapíchlá víka, víka přišroubujete k trámku vruty do dřeva a poté nasadíte trámek zpět na vruty a zajistíte 2x TEX vrutem.Po přišroubování všech trámků nasadíte příčné trámky, na které se nakonec položí podlaha.




Pokud jsou trámky delší, zarovnáme je podle první zarovnané řady obvodových stěn. Dále pokračujeme dle návodu výrobce domku. Skládáme prkna obvodových stěn k sobě, nezapomeneme vložit okna.


Vše končí položením střešní krytiny a podlahy domku.

Náš tip:
V případě většího zatížení na bod použijte prodloužení vrutu. Počítá se doporučené zatížení dle délky vrutu, který je zašroubovaný v pevné půdě. Prodloužení využijete také, pokud potřebujete srovnat terénní nerovnost pozemku, nebo při méně únosné půdě.

Objednejte si domek u firmy Vladeko včetně odborné instalace, stavbu provedou rychle instalační technikou.

Publikováno: 8. 2. 2017, Autor: Bayo.s (text a foto), Profil autora: Redakce