reklama

Zimní zahradu plánujte včas

Zimní zahrada je specifická stavební konstrukce, na jejíž plánování je dobré si vyhradit dostatek času ideálně ještě před stavbou domu. Majitelé zimních zahrad si mohou užívat kontakt s okolním prostředím bez ohledu na počasí.

Zimní zahradu plánujte včas

Krásná zimní zahrada v L’ubici na Slovensku je příjemným místem rodinných setkávání během slunečných dnů, ale i pod noční oblohou. Na její stavbu byly použity plastové profily systému Inoutic Arcade. Uvažujete-li nad stavbou domu a toužíte po zimní zahradě, doporučujeme obrátit se na odborníky. Řada stavebníků odkládá realizaci zimní zahrady na později z finančních důvodů. Ovšem už v průběhu stavby domu je dobré udělat technickou přípravu, abyste zahradu potom mohli bez problémů postavit.

Zimní zahradu plánujte včas
Zimní zahradu plánujte včas
Zimní zahradu plánujte včas
Zimní zahradu plánujte včas

Na co si dát pozor při stavbě zimních zahrad

Zimní zahrada by měla být harmonickou součástí domu, proto je dobré sladit její konstrukci nejen s celým charakterem domu, ale i s rámy oken a dveří. Nejčastěji se na zimní zahrady používají PVC profily, které musí mít vždy kovovou (pozinkovanou) výztuhu. Z hlediska statiky jsou dobrou volbou hliníkové konstrukce. Z pohledu tepelné izolace jsou však problematické. Dřevo působí přirozeně, ale pro stavbu zimních zahrad se používá jen výjimečně i proto, že je na údržbu dost náročné.

Pokud toužíte po zimní zahradě, spojte se s odborníkem ještě dříve, než začnete stavět dům. Technická příprava už ve fázi projektu významně ulehčí její realizaci. Zvažte také dopředu rozměry zimní zahrady. U větších zimních zahrad je potřebný statický posudek od autorizovaného statika. Zimní zahrada může být významným zdrojem tepla během slunečných zimních dnů. Díky pasivním solárním ziskům lze významně ušetřit za energii při vytápění. Je však potřeba klást důraz na výběr kvalitních plastových profilů s nízkým koeficientem prostupu tepla. Jen tak zabráníte únikům tepla a kondenzaci vody na konstrukci.Při využívání zimních zahrad je největší problém vlhkost. Doporučuje se proto instalovat podlahové vytápění nebo podlahové konvektory podél okenních ploch, aby tepelná clona zabránila kondenzaci vody na studeném skle.

Tvar a umístění

Nevhodný tvar a nevyhovující umístění jsou příčinami více než poloviny problémů zimních zahrad. Vyvarujte se proto raději většímu množství výklenků apod. Tyto konstrukční prvky jednak prodraží celou stavbu a jednak mohou způsobovat problémy s cirkulací vzduchu.

Tvar a umístění
Tvar a umístění

Zasklení

K zasklení je možné použít polykarbonát, jednoduché sklo, dvojsklo nebo bezpečností sklo (s maximální šířkou okolo 26 mm). Je možné zvolit i trojsklo, ale vzhledem k rozměru zasklení zimních zahrad je potom konstrukce velmi mohutná, těžká a hrozí přetížení nosných profilů. V závislosti na typu zasklení je možné dosáhnout koeficientu tepelné prostupnosti Uw=2,7 - 1,1 (W/m2.K).

Výběr profilů

Na zimní zahradě v L’ubici byl použit systém plastových profilů Inoutic Arcade s dvojsklem. Vybírejte kvalitní profily, které zaručí, že se systém nebude kroutit, nebudou vyskakovat skla z rámů apod. Zimní zahrada je rozměrná konstrukce, kde může docházet k velkým tlakům a pnutí díky výkyvům teplot během ročních období, proto zvolte materiály, které těmto silám spolehlivě odolají.

Výběr profilů
Výběr profilů

Konstrukce

Na optimální prostup solární energie je nejlepší skleněná plocha kolmá k zimním slunečním paprskům. Ty v našich zeměpisných podmínkách dopadají na zem pod úhlem přibližně 20°, v létě pak pod úhlem asi 60° (úhel se samozřejmě mění každý den a každou hodinu). Při zimním „přitápění“ sluncem je proto optimální sklon skleněné střechy přibližně 60°. V zimě tak paprsky nejlépe prostupují přes sklo a zahrada přijímá dostatek tepla. V létě se část paprsků odrazí a interiér se tolik nepřehřívá.

Konstrukce
Konstrukce

Údržba

Skleněná střecha má mít sklon alespoň 10°, aby se zabránilo shromažďování dešťové vody a nečistot. Odvodnění pomocí okapových žlabů a svodů nejlépe funguje při sklonu 20°a víc.

Údržba
Údržba

Větrání a vytápění

Všeobecně se doporučuje, aby se 25 až 35 % plochy zasklení zimní zahrady dalo otevřít a bylo větratelných prostřednictvím otvíracích, výklopných nebo posuvných oken a dveří. Je třeba opět dbát na kompatibilitu celého systému zimní zahrady. Svoje využití najdou i mikroventilační klapky. Dnes už je běžné napojení větracích systémů na meteostanici (teploměr, vlhkoměr, apod.) nebo elektronicky ovládané zasouvací střešní konstrukce.

Výběr topného systému závisí na solárních ziscích a na vytápěcím systému v domě. Zasklení s vyšší tepelnou prostupností se v zimě za slunných dnů postará o větší tepelné zisky, při nepříznivém počasí je však potřeba v zimní zahradě více topit. Ideální je podlahové topení nebo podlahové konvektory. V létě se takovýto prostor více přehřívá a je potřebné ho více větrat nebo použít klimatizaci.

Větrání a vytápění
Větrání a vytápění
Větrání a vytápění
Větrání a vytápění

Pozor na detaily

Dbejte na výběr spolehlivé a osvědčené montážní firmy. Kvalitní montáž je u zimní zahrady klíčová. Při nedůsledném začištění rohů mohou nastat problémy se zatékáním.

Pozor na detaily
Pozor na detaily

Barevnost

Nejžádanější barvou profilů zimních zahrad je bílá. V nabídce jsou však také barevné profily s fólií v RAL barvách nebo s dřevodekory. Na této zimní zahradě jsou použity profily v barvě zlatý dub.

Barevnost
Barevnost

Stínění

V případě, že na zastřešení použijete polykarbonát, tedy materiál, který propouští méně světla, není potřeba střešního zastínění. V ostatních případech počítejte se zastíněním roletami či žaluziemi.

Publikováno: 27. 1. 2017, Autor: Inoutic/Deceuninck (text a foto), Profil autora: Redakce