reklama

Plánujete zahradu ve svahu? Praktické tipy, jak se vypořádat s nerovným terénem

S tím jak roste cena pozemků, ať už pro výstavbu rodinného domu nebo jen pro zahradu, lidé vybírají stále častěji lokality umístěné ve svahu. Cena těchto parcel totiž nezřídka příznivější. Nižší pořizovací náklady jsou však vykoupeny jiným problémem – jak se se vypořádat se svažitým terénem? Při správném navržení úpravy svahu a použití betonových zahradních prvků, to zas tak složité není. Stačí využít různé palisády, opěrné zídky a schodiště. Relativně snadno tak získáte potřebný prostor pro trávení volného času a zároveň dodáte zahradě jedinečnou atmosféru. Výsledek se pak vymyká unifikovaným plochým anglickým trávníkům a poutá pohledy návštěvníků.

i (Zdroj: BEST)
Plánujete zahradu ve svahu? Praktické tipy, jak se vypořádat s nerovným terénem (Zdroj: BEST)

Přechody ve svahu

Ať už se na své zahradě ve svahu potýkáte s malou strání nebo velkým svahem, ideálním a jednoduchým řešením jsou palisády z betonových bloků. Jejich výška může být od 40 cm až do dvou metrů, takže vám pomohou zakousnout se i do pořádného kopce. Zahradu lze rozdělit do několika úrovní pomocí teras a získat tak jako bonus estetické funkční členění. Nejčastější tvary profilů palisádových dílců jsou čtverec, obdélník a kruh. Umožňují totiž přesné a snadné vybudování rovných či oblých linií palisády.

Přechody ve svahu
Palisáda v cihlové barvě (Zdroj: BEST)
Přechody ve svahu
Přechody ve svahu lze vytvořit palisádami (Zdroj: BEST)

Dominanta zahrady

Pohyb mezi jednotlivými úrovněmi zahrady lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Nakloněnou rovinou nebo schodištěm. To je ve většině případů nejvhodnější volbou a může se stát i dominantou vaší zahrady ve svahu. Ke stavbě je možné použít buďto palisádu spolu s dlažbou (viz obr. 1) nebo speciální schodišťové díly. Ty mohu být buďto monolitické, zde každý blok představuje jeden stupeň schodiště, nebo ve tvaru písmene L. Je tak možné vystavět samostatné schodiště (viz obr. 2) nebo tyto dílce použít k obložení již hotového betonového schodiště (viz obr. 3, 4).

obr. 1
Schéma venkovního schodiště tvořeného dlažbou a palisádami (Zdroj: BEST)
obr. 2
Schéma vybudování schodiště v zahradě (Zdroj: BEST)
Dominanta zahrady
Použití schodišťového stupně způsobem, kdy svislá strana tvarovky směřuje nahoru (Zdroj: BEST)
Dominanta zahrady
Použití schodišťového stupně způsobem, kdy svislá strana tvarovky směřuje dolů (Zdroj: BEST)

Jednoduché tipy pro realizaci palisády

Stavba palisád je poměrně jednoduchá záležitost. Pro méně zdatné snad může být překážkou jen hmotnost dílců, která může u těch nejvyšších dosahovat i více než 100 Kg. Při usazování palisád se používá betonová opěrka. Ta by měla vždy sahat minimálně do 1/3 výšky palisády. Zajistí se tak jejich stabilita vůči svahu. Je třeba také respektovat jejich mírně kónický tvar, který vyplývá z technologie výroby. Rovnoměrné a svislé osazení je proto vhodné zabezpečit dočasným vyklínkováním.

Stavba jednoduchého schodiště

Zručný kutil si poradí i s výstavbou jednoduchého schodiště. Stačí, když se bude řídit jednoduchými projektovými schématy na obrázcích 2 – 4. Pokud ale plánujete náročnější nebo rozsáhlejší realizaci, jednoznačně doporučuji oslovit odborníky, kteří vám pomohou minimálně s těmi nejkomplikovanějšími body projektu. Opomenutí zdánlivých drobností, jako jsou drenáž nebo řádné zhutnění podkladu, může znehodnotit jak vynaložené úsilí, tak výsledek. Od loňského roku nabízí společnost BEST poradenství odborníka přímo na stavbě, čímž se lze problémům vyhnout.

Palisáda PREMIUM
Vzhled palisády lze sladit s dlažbou (Zdroj: BEST)
Schodišťový prvek CANTO
Schodišťové prvky CANTO (Zdroj: BEST)

Vybrané palisády a schodiště

Best Palisáda Premium

Palisádové prvky premium mají čtvercový průřez o hraně 11 cm a dodávají se ve výškách 60 a 40 cm. Jsou tak v hodné k překonávání menších výškových rozdílů nebo jako předělovací prvek. Vyrábí se ve standardních barvách přírodní (šedá), červená a karamel. Na přání je ale možné vyrobit i jiné barevné úpravy. Cena od 51 Kč za ks.

Vybrané palisády a schodiště
i (Zdroj: BEST)
Palisády lze využít také k vytvoření vyvýšeného záhonu

Best Canto

Univerzální schodišťový prvek canto slouží k vytvoření nového schodiště nebo i k obložení stávajících schodů. Tvar prvku umožňuje realizaci schodiště ve dvou modifikacích – s přesahem nášlapné desky a bez přesahu. Samozřejmostí je protiskluzová úprava. Výška nášlapu je 17 cm a půdorys má rozměr 30 x 37 cm. Hloubka schodu tak v závislosti na usazení může být od 28,5 do 32 cm. Vyrábí se ve standardních barvách přírodní (šedá), červená a karamel. Na přání je ale možné vyrobit i jiné barevné úpravy. Cena 220 Kč za ks.

Více informací naleznete na www.best.info.

Vybrané palisády a schodiště
i (Zdroj: BEST)
Vyvýšené plochy vytvořené palisádou je možné osázet rostlinami

Publikováno: 29. 4. 2020, Autor: BEST (text a foto), Profil autora: Redakce