Tak, jako se bez vody neobejdou zvířata, ani my si již neumíme představit zahradu bez vody. Vodou zaléváte své rostlinné miláčky, voda zdobí naši zahradu, voda nám především v parném létě přináší příjemné osvěžení. Pokud máte dostatečně velkou zahradu, můžete si postavit zahradní jezírko. Stačí se jen rozhodnout, zda chcete raději v jezírku chovat ryby nebo vytvořit prostor pro radost svých dětí. My dnes přinášíme postup na vybudování okrasného jezera.

Umístění jezírka
Jezírko bychom měli umístit v místě, které je k tomu patřičné. Určitě méně vhodný je prostor pod stromy, padající listí bude vodu znečišťovat a narušovat jeho biologickou rovnováhu. Kořeny stromů by zas mohly poškodit fólii. Přímý sluneční svit také není dobrý. Na jezírko by mělo svítit max. 6 hodin denně, zbytek dne by mělo být ve stínu. Jestli si nejste jistí, jak se pohybuje přes den stín po zahradě, vyznačte si nejdřív přibližný tvar budoucího rybníčku pískem. Jak bude slunce během dne putovat po obloze, můžete se přesvědčit, zda je vybrané místo vhodné. Pokud počítáte s tím, že v jezírku budou ryby a rostlinky přezimovat, měla by hloubka jezírka být větší než 80 cm.


Kopu, kopeš, kopeme
Tvar budoucího rybníčku máme vyznačený, můžeme přejít k tvarování obrysů jednotlivých pater. Tvar nádrže nepodceňujte, jednotlivé zóny by měly být zakončeny lemem, ten zabrání sjíždění materiálu a rostlin do nižších vrstev. Také hloubka nádrže je důležitá. Čím hlubší jezírko, tím lépe se bude udržovat teplota vody. Pokud bude jezírko mělké, v létě jej "uvaříte", v zimě pak vymrzne.
Okolo rybníčku by mělo být první patro, jehož hloubka se pohybuje do 10 cm. Zde se bude dařit všem bažinatým rostlinám, jako jsou např. pomněnky, řeřišnice či čechrava. Ve druhém patře hlubokém mezi 20 - 40 cm usadíme např. orobince, vodní kosatce či šípatku. V největší hloubce (nad 60 cm) se daří rostlinám, které mají listy na hladině, např. lekníny. Ale zasadíme sem také rostliny, které mají funkci čistě praktickou - brání v rozvoji řas. Jsou to např. bahničky či rdest.


Jakmile je tvar vykopaný, doporučujeme jej vysypat pískem a následně pokrýt ochrannou textilií, abychom zabránili protržení nádrže. Vyvarujte se všech ostrých kamenů, vyčnívajících kořenů či jiných ostrých nerovností.


Položení fólie
Výhodou jezírkových fólií je jejich tvárnost a možnost vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru. Při nákupu fólie dbejte na její kvalitu. Musí být odolná vůči UV paprskům, mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a jiné vodní organismy. Navštivte proto raději značkovou prodejnu, kde vám rádi a ochotně poradí. Důležitá je také tloušťka a materiál, ze kterého je fólie vyrobena. Na trhu jsou k dispozici fólie o síle 0,5 mm, které jsou vhodné pro rybníčky do plochy 10 m2, ale také o síle 1 mm. Ty potřebujete pro hloubku max. 2 m. Z materiálů můžete volit např. mezi PVC, PE či EPDM fólií.
Svařování fóliových dílů vyžaduje již dostatečné zkušenosti, je lepší svěřit je odborníkům. Pokud pokládáte jeden velký kus fólie, nesmíte ji nikde silněji napínat. Mohly by vzniknout trhliny a ty se opravdu velmi obtížně hledají, natož opravují. V jezírku se pohybujte nejlépe bez bot, nůž či šroubovák za opaskem také nebudou vhodné, stačí neopatrný pohyb a máte ve fólii díru.


Lze také zakoupit kamennou fólii, která je vhodná pro přirozený přechod mezi jezírkem a zahradou, ale také k vytvoření břehů nebo potůčků. Rozhodně doporučujeme, aby každý studoval pečlivě veškeré návody na všech komponentech. Není nic horšího, než když nevědoucí člověk zapojí třeba čerpadlo, aniž by si přečetl návod k použití, spálí motor díky své vlastní chytrosti a pak si jde stěžovat do prodejny, že mu prodali nekvalitní "krám". Takže volné chvíle vyplňte tím, že prostudujete přiložený návod k použití.


Založení dna
V nejhlubší části nádrže položíme zhruba 1 cm silnou vrstvu písku. Postupně pak dojde k nánosu splaveného materiálu z boků nádrže. Do jezírka rozhodně nepatří nic s ostrými hranami či předměty, které by mohly ovlivnit kvalitu vody. Důležitým prvkem v zahradním jezírku je čerpadlo s filtrací. Samotný filtr nezmůže nic, pokud není doplněn o výkonné a kvalitní čerpadlo. O jejich výběru jsme psali v jednom z minulých článků.


Šikmé břehy vyložíme většími valouny nebo oblázky. Pro osázení šikmých stěn můžeme použít speciální tkaninu. Ta udrží rostliny na svém místě a po určité době se sama zcela rozpadne. Okraje jezírka můžeme opatřit různými typy vodotrysků či jiných vodních her, vytvoříme potůček či přepad ve formě vodopádu. Záleží jen na našich možnostech a fantazii.


Rostliny v jezírku
Rostliny můžeme umístit do speciálních košů, které zabraňují nekontrolovatelnému množení se rostlin. Také je s nimi jednodušší manipulace při přesazování rostlin. Sázet vodní rostliny bychom měli správně na jaře. Dodržujeme zákonitosti přírody tím, že jsou v rybníčku zastoupeny všechny hloubkové zóny. Od bažiny až po hloubkovou vodní zónu.


Pro osázení šikmých ploch jezírka slouží tzv. sázecí kapsy. Zatížíme je velkými kameny a osázíme ještě před napuštěním vody. Pokud máme rádi večerní posezení na zahradě, využijeme též různá světla. Osvětlovací tělesa jsou vyrobena s ohledem na náročné exteriérové podmínky, nevadí jim voda, el. vedení je ve 12 V provedení. K dostání na trhu jsou i osvětlovací sady. Sepnutí probíhá přes fotobuňku zcela automaticky.


Při nákupu všech prvků pro správné fungování vašeho jezírka byste měli pokaždé sáhnout po ověřeném prodejci. Také dbejte na včasné čištění filtrů i samotného jezírka. Použít můžete skimmery, biofiltry, UV zářiče, apod. Zvláště pokud máte ve vodě ryby, musíte dbát na čistou a především zdravou vodu bez kalu a řas. Výsledek, který docílíte použitím technologie, je snazší dosáhnout vyzkoušenými postupy než experimenty ve vaší zahradní nádrži. Pamatujete, že nejlevnější zahradní jezírka jsou ta, která stavíte pouze jednou.
Vše pro zahradní jezírka získáte na www.oase-filtrace.cz.
Jak postupovat při osazování zahradního jezírka
Publikováno: 7. 4. 2020, Autor: Pavla (text), Oase (fotky), Profil autora: Redakce