reklama

Jak vydláždit chodník

Dobře vlastnoručně vydlážděný chodník přinese spoustu uspokojení: kutilskou pýchou nás naplní kdykoliv po něm jdeme domů, vyprovázíme návštěvy anebo je prostě počasí pod psa a my si představíme, jak kličkujeme mezi blátem a kalužemi. Nezvrtnete si na něm kotník ani nezamažete boty či střevíčky. Pokládka chodníku ale vyžaduje pečlivost a taky základní fyzičku – koneckonců dlažební bloky od společnosti Diton jsou z betonu a ten už leccos vydrží (ale také něco váží).

Jak vydláždit chodník

Na jeho stavbu budeme potřebovat kamenivo na ložnou vrstvu, písek do spár, rýč, lopatu, lať, pěch na ztužení, gumovou palici a koště. A samozřejmě betonovou dlažbu od Ditonu. Je u nich z čeho vybírat - tak se dejme do práce.

Jak vydláždit chodník
Jak vydláždit chodník

Podklad je důležitý

Vydlážděný chodník vypadá skvěle, ale dobře a dlouho může sloužit pouze v případě, že neodflákneme přípravu na jeho položení. Znamená to betonové dlažbě připravit pevný a rovný podklad. Na zvoleném místě strhneme drn, odstraníme vrchní vrstvu zeminy a podklad srovnáme a utužíme pěchem: použít můžeme vibrační desku nebo tak zvanou „žábu“, a tady ještě v nejhorším případě vystačíme s širokým kůlem nebo podobným dusadlem (což ale bude docela fuška).

Dlažbu ukotvíme v kamenivu

Podkladové vrstvy budou složené podle budoucího určení, existují na to dokonce normy, jimiž je radno se řídit. Jiný základ má automobilové stání, jiný třeba příjezdová komunikace, ale my postavíme dílo nejjednodušší – chodník. Ložná vrstva bude ze štěrku frakce čtyři až osm milimetrů a silná asi čtyři centimetry. Okraje dlážděné plochy však vymezíme – nejlepší jsou ocelové vodící tyče, ale mohou to být i latě či prkna. Na ni nasypeme kamenivo a povrch stáhneme latí. Udělat to pořádně, dá trochu práci.

Dlažbu ukotvíme v kamenivu
Dlažbu ukotvíme v kamenivu

Vibrační desku využijeme až třikrát

Chodník proužkovaný jako ponožka by byl jistě originální, ale odborníci z Ditonu doporučují dlažební kostky na plochu vyskládat z více palet, protože se jednotlivé šarže mohou od sebe barevně mírně lišit, a vytvořený „melír“ vypadá hodně dobře. Dlažební bloky usadíme v ložné vrstvě gumovou paličkou. Do štěrku je prostě vklepneme, případné výškové nerovnosti srovná nakonec dusadlo. Spáry mezi dlažbou vymezíme rovné a pravidelné. Do nich musí přijít písek, který to všechno sváže. Dbáme na to, abychom při usazování nenarušili ložnou vrstvu, takže pracujeme před sebou, čili klečíme na již zadlážděném povrchu. Vůči okrajům by dlažební bloky měly přečnívat asi o jeden centimetr – což se srovná s okolím po zhutnění plochy, na které nastal právě čas. Tady už bude použití ručního pěchu problematické, dobře nám ale může posloužit vibrační deska – samozřejmě s gumovou podložkou.

Vibrační desku využijeme až třikrát
Vibrační desku využijeme až třikrát

Trochu písku si necháme

Spáry k obrubníku děláme co nejmenší – asi do půl centimetru. Podél okrajů doporučují v Ditonu použít speciální krajové prvky. Jinak musíme bloky řezat, což sice jde, ale není lépe věc spočítat, aby to nebylo nutné? Položenou a zhutněnou dlažbu zasypeme do třetiny výšky čistým křemičitým pískem frakce 0 až 2 mm. Písek důkladně smeteme z povrchu, abychom dlaždice při dalším hutnění nepoškodili. Nakonec „hladinu“ čistého písku kolem položené betonové dlažby dorovnáme tak, aby mezery byly zcela vyplněné. Nejlepším pomocníkem nám bude obyčejný smeták. A bude hotovo – jen nějaký písek si necháme, protože po půl roce jím na našem senzačním chodníku doplníme to, co si z něj odnesl vítr a vyplavil déšť.

Trochu písku si necháme
Trochu písku si necháme
Trochu písku si necháme
Trochu písku si necháme

Zajímavý sortiment betonových dlažeb si můžete prohlédnout na www.diton.cz.

Publikováno: 4. 5. 2014, Autor: Jiří Jan (text), DITON, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce