reklama

Jak zpevnit svah v okolí svého domu?

Důvodů ke zpevnění svahu může být nespočet. Od těch praktických, abychom zabránili ujetí svahu, až po ty estetické, kdy se rozhodneme vyměnit nudný placatý trávník za efektní ozdobné terasy. Jak a kdy se ale do takového zpevňování pustit? Co všechno k tomu potřebujeme? A dokáže to člověk sám? Poradili nám odborníci z firmy Beton Brož.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zpevněte svah betonovými svahovkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Kvalitní příprava je základ

Každý svah má svůj typický charakter. Proto je dříve, než začneme s jakoukoliv jeho úpravou, vhodné si ujasnit tři základní fakta. Jak je svah, který chceme zpevňovat, veliký, jaký má sklon a jaké je jeho složení. Od toho se odvíjí postup stavebních prací a volba stavebního materiálu. Je totiž zásadní rozdíl v tom, zda chcete zpevňovat terén o sklonu 30 ° nebo 40 °. Stejně tak se jinak zpevňuje svah složený ze stabilní zeminy a jinak svah plný písku nebo jílu. U velmi prudkých svahů vám doporučujeme jakýkoliv zásah předem konzultovat se statikem. Ten vám přesně poradí co a jak.

Při stavbě uměle navršených okrasných teras tyto starosti samozřejmě odpadají. Svah zde nezpevňujeme, ale vyrábíme. V tomto případě se soustředíme především na podrobné plánování expozice budoucí terasy a správnou volbu stavebního materiálu.

Jaké materiály můžeme použít?

Na českém trhu existuje bezpočet stavebního materiálu ke zpevnění svahu. Od klasického kamene, až po různé betonové tvarovky a tvárnice. Mírné svahy nám zaberou nejméně práce. Lze je jednoduše zpevnit vhodně zvolenými rostlinami, které terén prorostou svými kořeny a nedovolí půdě, aby „ujela“. U prudších svahů (většinou nad 30 °) se bez stavebního zásahu neobejdeme. Pak platí ono okřídlené „dvakrát měř a jednou řež.“

Tedy nenakupujte zbrkle a poraďte se s odborníkem. Popište mu terén, který chcete zpevnit, a on vám přesně poradí. Chcete oddělit dvě rozdílné výšky terénu nebo třeba vytvořit rampu na druhý vyšší pozemek? Potom použijte např. palisády, štípaný kámen, okrasné tvárnice. Chcete zpevnit strmější vyšší svah? Vyberte si svahové tvárnice, které vám zajistí stabilitu. Je potřeba oživit nízký, ale dlouhý svah? Použijte svahové tvarovky menších rozměrů. Mírný svah terasami? Můžete vybírat ze štípaného kamene, svahobloků velkých, svahových tvarovek, okrasných tvárnic, zdicích bloků či kamenů.

Osázejte svahovky květinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osázejte svahovky květinami

Samozřejmě všechny tvárnice, tvarovky, svahobloky a další stavební prvky se vyrábí v různých velikostech i barevných odstínech. Je jen na vás a vašem vkusu čemu dáte přednost. Rozhodně neplatí, že pracujete s nudným šedým betonem. Naopak. Při vhodně zvolených barvách a v kombinaci s rostlinami může vaše zahrada výrazně získat na estetičnosti. Stejně tak nevěřte fámám, že beton se za pár let začne drolit a jediným „věčným“ stavebním prvkem je kámen. Dnešní výrobky jsou stabilní, robustní, pevné, stálobarevné a prakticky věčné.

Kromě správného výběru materiálu myslete i na to, jaké máte prostorové možnosti. Například vytváření teras pomocí svahobloků nebo štípaného kamene je náročnější na přesun hmot. Dobře si proto promyslete, jak stavební materiál ke svahu dostanete a zda máte přístupovou cestu pro případné nasazení těžké techniky.

Stavět můžete svépomocí při dodržení základních pravidel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stavět můžete svépomocí při dodržení základních pravidel

Stavíme

Materiál tedy máme. Jak s ním naložit? Při zpevňování svahu velikých ploch se většinou bez těžké techniky neobejdeme. Pokud nejste přímo stavař, přizvěte si alespoň k základním hrubým pracím odborníka. Ten na správnost postupu dohlédne. Řiďte jedním zásadním pravidlem – nikdy radikálně nezasahujte do svahu v deštivém období nebo po jarním tání! Vodou nasátý svah by se snadno mohl dát do pohybu.

S menšími stavbami nebo budováním okrasných teras je většinou méně práce a zručný člověk si dokáže poradit sám, zvláště pak, pokud ke stavbě použije prvky vyrobené z betonu. Jsou totiž vyráběny tak, aby do sebe snadno zapadaly a práce s nimi byla co nejsnazší. Jistě oceníte také fakt, že se dají i různě kombinovat. Jak tedy postavit třeba opěrnou zídku ze svahových tvarovek? Nejprve provedeme menší výkop do hloubky, která odpovídá zhruba výšce tvarovky. Do výkopu nasypeme a následně zavibrujeme vrstvu vodopropustného materiálu na výšku poloviny tvarovky. Na ni pak usadíme první řadu tvarovek. Následující řady klademe tak, jak nám dovolí terén nebo jak si chceme terén vytvarovat sami.

Závěrem

Zpevnění svahu nikdy nebylo tak snadné jako dnes. Na výběr máte z řady postupů, materiálů i mechanizace. Proto se ničeho nebojte, a pokud nad zpevněním terénu v okolí svého domu uvažujete, už na nic nečekejte a běžte do toho. S jakýmkoliv dotazem se navíc můžete obrátit na profesionály, rádi vám pomohou i poradí.

Zdroj informací: Beton Brož, s.r.o.

Publikováno: 8. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce