Beton umí vnést do zahrady zvláštní rozměr. Používá se na funkční i ozdobné prvky. V sortimentu najdete prvky různých stylů. Toužíte po designovém chodníčku, trvanlivé terase či skulptuře? Pak je beton tou nejlepší volbou!

Při vyslovení slova beton sice někomu vytane na mysli tvrdá houska, ale většině smělé inženýrské stavby a případně šedivá a uniformní panelová sídliště. V souvislosti se zahradou se nás dost možná zmocní rozpaky – tenhle materiál se sem přece nehodí, snad tak skruž u studny anebo zabetonované patky plotu? Jenže beton může mít přívětivou a dokonce krásnou tvář, která s přírodním prostředím dobře ladí. Pro toho, kdo se o historii stavebnictví moc nezajímá, jsou možná překvapivé dvě informace: týkají se toho, jak dlouho beton lidé znají, ale jsou také o tom, jak relativně krátce ho my v Česku používáme.
Římský vynález lidstvo na čas zapomnělo
Okřídlené úsloví „již staří Římané“ platí i v tomto případě. Ano, skutečně římské civilizaci vděčíme za objev a první prokázané použití betonu. Jako pojivo začali kolem roku 200 před Kristem používat přírodní sopečný hydraulický cement pucolán dobývaný v okolí Vesuvu. Vlastnostem nového materiálu vděčíme za řadu památek.
Římané budovali architektonicky odvážné akvadukty a mosty, ale také z litého betonu postavili ve svém hlavním městě monolitickou kopuli Pantheonu o průměru 43 m. Na podobně velké zděné konstrukce si lidé troufli bezmála po půl druhém tisíciletí - na beton se prostě zapomnělo.

Přišel k nám relativně nedávno
Moderním následovníkem Římanů se až na sklonku osmnáctého století stali Britové, kteří začali používat portlandský cement: průmyslová revoluce prostě žádala nové materiály. Dalším krokem k tomu, že nakonec beton prakticky stavebnictví opanoval, bylo použití železa na výztuž betonových staveb a výrobků. Když se dnes rozhlédneme hlavně ve městech po betonové džungli kolem, možná nás překvapí, že v Česku byl tento materiál do základů stavby použit poprvé až roku 1912.
Proč beton na zahradě
Každý praktik zohlední technické vlastnosti betonu – pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a také velkou variabilitu, díky které si lze s betonovými prvky hrát jako se skládankou. A kdo se víc zaměří na strukturovanou tvář betonových prvků například s vymývaným povrchem, najednou zjistí, že s přírodním prostředím zahrady ladí a zajímavě ho dotváří. Není to už kontrastní a poněkud brutální souboj organických tvarů s pravoúhlou estetikou a hladkými šedými povrchy, protože i beton může být příjemný.

Je to i o technologiích
Pro kutila míchajícího beton lopatou v kolečku je asi legrační představa, že by jednotlivé složky betonu vážil na lékárnických váhách, ale pravdou je, že poměr štěrku písku, cementu a vody pro kvalitní surovou betonovou směs musí být naprosto přesný. Vylití směsi z kolečka na plochu, z níž jsme strhli drn v domnění, že takové „ztracené bednění“ stačí, nám šlapáky nestvoří.
Rozsah nabízeného betonového zboží je skutečně ohromující. Týká se váz a truhlíků, prvků na ploty, stěny, zpevnění svahů, obrubníků, dlažeb a šlapáků – například výsečí v pěti rozměrech a dvanácti barvách, bazénových lemů a potom věcí, které v zahradě mít můžete, ale nemusíte, ač je jasné, že ji dokážou udělat hezčí.
Zdroj informací: Beton Brož s.r.o.
Vyrobte si do zahrady originální nášlapné dlaždice:
Publikováno: 27. 2. 2022, Autor: Jiří Jan (text), Beton Brož s.r.o (foto), Profil autora: Redakce