reklama

Beton na zahradě jako architektonický prvek? Neděláme si legraci!

Beton umí vnést do zahrady zvláštní rozměr. Používá se na funkční i ozdobné prvky. V sortimentu najdete prvky různých stylů. Toužíte po designovém chodníčku, trvanlivé terase či skulptuře? Pak je beton tou nejlepší volbou!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chodníček či cestička z betonu dodají vaší zahradě styl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při vyslovení slova beton sice někomu vytane na mysli tvrdá houska, ale většině smělé inženýrské stavby a případně šedivá a uniformní panelová sídliště. V souvislosti se zahradou se nás dost možná zmocní rozpaky – tenhle materiál se sem přece nehodí, snad tak skruž u studny anebo zabetonované patky plotu? Jenže beton může mít přívětivou a dokonce krásnou tvář, která s přírodním prostředím dobře ladí. Pro toho, kdo se o historii stavebnictví moc nezajímá, jsou možná překvapivé dvě informace: týkají se toho, jak dlouho beton lidé znají, ale jsou také o tom, jak relativně krátce ho my v Česku používáme.

Římský vynález lidstvo na čas zapomnělo

Okřídlené úsloví „již staří Římané“ platí i v tomto případě. Ano, skutečně římské civilizaci vděčíme za objev a první prokázané použití betonu. Jako pojivo začali kolem roku 200 před Kristem používat přírodní sopečný hydraulický cement pucolán dobývaný v okolí Vesuvu. Vlastnostem nového materiálu vděčíme za řadu památek.

Římané budovali architektonicky odvážné akvadukty a mosty, ale také z litého betonu postavili ve svém hlavním městě monolitickou kopuli Pantheonu o průměru 43 m. Na podobně velké zděné konstrukce si lidé troufli bezmála po půl druhém tisíciletí - na beton se prostě zapomnělo.

Betonové dekorace jsou designovou záležitostí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonové dekorace jsou designovou záležitostí

Přišel k nám relativně nedávno

Moderním následovníkem Římanů se až na sklonku osmnáctého století stali Britové, kteří začali používat portlandský cement: průmyslová revoluce prostě žádala nové materiály. Dalším krokem k tomu, že nakonec beton prakticky stavebnictví opanoval, bylo použití železa na výztuž betonových staveb a výrobků. Když se dnes rozhlédneme hlavně ve městech po betonové džungli kolem, možná nás překvapí, že v Česku byl tento materiál do základů stavby použit poprvé až roku 1912.

Proč beton na zahradě

Každý praktik zohlední technické vlastnosti betonu – pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a také velkou variabilitu, díky které si lze s betonovými prvky hrát jako se skládankou. A kdo se víc zaměří na strukturovanou tvář betonových prvků například s vymývaným povrchem, najednou zjistí, že s přírodním prostředím zahrady ladí a zajímavě ho dotváří. Není to už kontrastní a poněkud brutální souboj organických tvarů s pravoúhlou estetikou a hladkými šedými povrchy, protože i beton může být příjemný.

Můžete vytvořit i půvabnou maličkou skalku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžete vytvořit i půvabnou maličkou skalku

Je to i o technologiích

Pro kutila míchajícího beton lopatou v kolečku je asi legrační představa, že by jednotlivé složky betonu vážil na lékárnických váhách, ale pravdou je, že poměr štěrku písku, cementu a vody pro kvalitní surovou betonovou směs musí být naprosto přesný. Vylití směsi z kolečka na plochu, z níž jsme strhli drn v domnění, že takové „ztracené bednění“ stačí, nám šlapáky nestvoří.

Rozsah nabízeného betonového zboží je skutečně ohromující. Týká se váz a truhlíků, prvků na ploty, stěny, zpevnění svahů, obrubníků, dlažeb a šlapáků – například výsečí v pěti rozměrech a dvanácti barvách, bazénových lemů a potom věcí, které v zahradě mít můžete, ale nemusíte, ač je jasné, že ji dokážou udělat hezčí. 

Zdroj informací: Beton Brož s.r.o.

Vyrobte si do zahrady originální nášlapné dlaždice:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 2. 2022, Autor: Jiří Jan (text), Beton Brož s.r.o (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.