reklama

Kouzlo betonu na zahradě

Při vyslovení slova beton sice někomu vytane na mysli tvrdá houska, ale většině smělé inženýrské stavby a případně šedivá a uniformní panelová sídliště. V souvislosti se zahradou se nás dost možná zmocní rozpaky – tenhle materiál se sem přece nehodí, snad tak skruž u studny anebo zabetonované patky plotu? Jenže beton může mít přívětivou a dokonce krásnou tvář, která s přírodním prostředím dobře ladí. Dokazují to výrobky společnosti Beton Brož s.r.o., která se specializuje právě na betonové prvky zahradní architektury.

Kouzlo betonu na zahradě

Pro toho, kdo se o historii stavebnictví moc nezajímá, jsou možná překvapivé dvě informace: týkají se toho, jak dlouho beton lidé znají, ale jsou také o tom, jak relativně krátce ho my v Česku používáme.

Beton Brož s.r.o.: Zahradní architektura
Beton Brož s.r.o.: Zahradní architektura

Římský vynález lidstvo na čas zapomnělo

Okřídlené úsloví „již staří Římané“ platí i v tomto případě. Ano, skutečně římské civilizaci vděčíme za objev a první prokázané použití betonu. Jako pojivo začali kolem roku 200 před Kristem používat přírodní sopečný hydraulický cement pucolán dobývaný v okolí Vesuvu. Vlastnostem nového materiálu vděčíme za řadu památek. Římané budovali architektonicky odvážné akvadukty a mosty, ale také z litého betonu postavili ve svém hlavním městě monolitickou kopuli Pantheonu o průměru 43 metrů. Na podobně velké zděné konstrukce si lidé troufli bezmála po půl druhém tisíciletí - na beton se prostě zapomnělo.

Římský vynález lidstvo na čas zapomnělo
Římský vynález lidstvo na čas zapomnělo

Přišel k nám relativně nedávno

Moderním následovníkem Římanů se až na sklonku osmnáctého století stali Britové, kteří začali používat portlandský cement: průmyslová revoluce prostě žádala nové materiály. Dalším krokem k tomu, že nakonec beton prakticky stavebnictví opanoval, bylo použití železa na výztuž betonových staveb a výrobků. Když se dnes rozhlédneme hlavně ve městech po betonové džungli kolem, možná nás překvapí, že v Česku byl tento materiál do základů stavby použit poprvé až roku 1912.

Přišel k nám relativně nedávno
Přišel k nám relativně nedávno

Proč beton na zahradě

Každý praktik zohlední technické vlastnosti betonu – pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a také velkou variabilitu, díky které si lze s betonovými prvky hrát jako se skládankou. A kdo se víc zaměří na strukturovanou tvář betonových prvků například s vymývaným povrchem, najednou zjistí, že s přírodním prostředím zahrady ladí a zajímavě ho dotváří. Není to už kontrastní a poněkud brutální souboj organických tvarů s pravoúhlou estetikou a hladkými šedými povrchy, protože i beton může být příjemný.

Proč beton na zahradě
Proč beton na zahradě

Je to i o technologiích

Ve firmě Beton Brož s.r.o. vědí, že být na špičce znamená sledovat, co se kde v oboru děje a že musí držet krok s vývojem. Pro kutila míchajícího beton lopatou v kolečku je asi legrační představa, že by jednotlivé složky betonu vážil na lékárnických váhách, ale pravdou je, že poměr štěrku písku, cementu a vody pro kvalitní surovou betonovou směs musí být naprosto přesný. Vylití směsi z kolečka na plochu, z níž jsme strhli drn v domnění, že takové „ztracené bednění“ stačí, nám šlapáky nestvoří. Pro fanoušky technických řešení: ve společnosti Beton Brož se směs ve formách zhutní natřásáním na speciálních vibračních deskách a hydratace cementu urychlí tlakem a horkou párou, takže ve výsledku výrobky dosahují ještě větší odolnosti a mrazuvzdornosti, než ukládá norma.

Je to i o technologiích
Je to i o technologiích

Každoroční novinky

Když před dvaceti lety začala společnost Beton Brož v oboru působit, bylo možné si říct A co? Další výrobce betonových skruží… Dnes ale firma s půldruhou stovkou zaměstnanců nabízí rozměrnou paletu výrobků od oněch zmíněných průmyslových prvků po zajímavé součásti zahradní architektury. Vybírat přitom můžete z velkého množství variant téměř s jistotou, že nebudete mít to samé, co soused, protože společnost každoročně přichází na trh až se třemi stovkami novinek.

Každoroční novinky
Každoroční novinky

Bezmála cokoliv chcete

Rozsah nabízeného betonového zboží je skutečně ohromující. Týká se váz a truhlíků, prvků na ploty, stěny, zpevnění svahů, obrubníků, dlažeb a šlapáků – například výsečí v pěti rozměrech a dvanácti barvách, bazénových lemů a potom věcí, které v zahradě mít můžete, ale nemusíte, ač je jasné, že ji dokážou udělat hezčí. Beton Brož každým rokem rozšiřujeme sortiment o nové druhy, moderní povrchy a inovační technická řešení. I v Unii je zájem o jejich výrobky, což je dobře proto, že tam zase umí připravit kvalitní ušlechtilé drtě, které z výrobků společnosti činí opravdu exkluzivní zahradní věci.

Bezmála cokoliv chcete
Bezmála cokoliv chcete

A pokud jde o již několikrát zmíněné skruže, dělají je u Brožů tak pěkné, že se zaklopená studna může v zahradě stát opravdu zajímavým solitérním prvkem. Co všechno firma nabízí, je ale dobré si prohlédnout na www.betonbroz.cz.

Publikováno: 9. 8. 2013, Autor: Jiří Jan (text), Beton Brož s.r.o (foto), Profil autora: Redakce