V dnešní době si každý může vyrobit skleník sám, komponent je k tomu dostatek. Na druhou stranu je nutné vzít v úvahu stále širší sortiment skleníků od tuzemských výrobců i zahraničních dodavatelů. Jaké druhy skleníků lze pořídit a jaké jsou jejich výhody, vám přinášíme v následujícím textu.

Hliníkové skleníky
Hliníkové skleníky se vyznačují lehkou nerezavějící konstrukcí. Na rozdíl od dřívějších dob jsou dnes tyto skleníky mnohem odolnější vůči větru i sněhovému zatížení, jejich konstrukce je pevná. Výhodou kvalitních hliníkových skleníků, např. typ RIGA, je jejich tepelná izolace, kdy velmi malá plocha profilů zajišťuje minimalizaci tepelného mostu. Jako výplň se používá polykarbonát.

Pozinkované skleníky
Na rozdíl od hliníkových skleníků jde o výrobek, který dostojí svému názvu, tj. skleník. U pozinkovaných skleníků je totiž jako výplň používáno skleníkové sklo. Střešní skla a skla ve dveřích jsou, například u typu VARIANT, podložena gumovou lemovkou. Sklo je tak uloženo mnohem pružněji než pouze v profilu a lépe odolává nárazům. Obecně lze říci, že pozinkované skleníky se vyznačují velmi robustní konstrukcí. U pozinkovaných skleníků je také obvykle možné vybírat z velkého počtu variant a zároveň doplnit skleník řadou zajímavých a užitečných prvků příslušenství. Příkladem mohou být prodloužené dveře, čímž získá váš skleník zcela jiný dojem.


Polykarbonátové skleníky
Nakonec jsme si nechali nejnižší třídu skleníků. Přesto to neznamená, že jsou tyto skleníky vysloveně nekvalitní, stačí se vyhnout asijským napodobeninám a sáhnout po tuzemské produkci. Domácí výrobci většinou používají jako materiál pro konstrukci žárově zinkovaný profilovaný plech, čímž je dosaženo mnohem pevnější konstrukce, než mají ty nejlevnější dovozové skleníky. Z toho je vidět, že ani nižší cena polykarbonátových skleníků nemusí znamenat rezignaci na kvalitu.

Nekvalitní skleníky z dovozu
Nemůžeme sice šmahem odsoudit všechny dovážené skleníky, ale faktem zůstává, že zaplavení trhu asijskými skleníky jasně ukázalo na nekvalitu těchto skleníků. V tomto případě lze říci, že cena odpovídá kvalitě. Počáteční radost z ušetřených peněz a z prvního roku používání, kdy se nemusí žádné výraznější problémy vyskytnout, vystřídá později značné rozčarování. Skleník si nekupujeme na jeden rok ani dva. Měl by vydržet podstatně déle a to bez zásadních investic. Běžná údržba je samozřejmě nutná, ale nejde o vynakládání horentních částek. Pokud ale budeme muset každé dva roky pořizovat skleník nový, tak se nám sleva skutečně prodraží. Na druhou stranu některé dovážené skleníky, například německé firmy Hoklartherm, představují skutečně nejvyšší kvalitu.
A rada na závěr
Ať už jste zkušení uživatelé skleníků nebo začátečníci, nebojte se obrátit na výrobce skleníků o radu. Je v jejich zájmu, aby vám co nejlépe poradili, doporučili optimální variantu skleníků a tím si ve vás získali spokojeného a vracejícího se zákazníka.

Publikováno: 17. 2. 2019, Autor: LIMES Litomyšl s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce