reklama

Plíseň na rajčatech

Nejvážnější chorobou rajčat je Plíseň rajčete (Phytophthora infestans), která v některých letech dokáže úrodu zcela zdecimovat. Stejná houba způsobuje i plíseň na bramborách. Názory odborníku na možnost vzájemného přenosu houby mezi brambory a rajčaty jsou značně rozdílné. Pravděpodobně však kmeny této houby napadající brambory nejsou schopny napadat rajčata a opačně.

Plíseň na rajčatech

Příznaky Plísně rajčatové se mohou objevit na listech, stoncích i plodech – nejdříve se na okrajích a špičkách listů objevují šedozelené vodnaté skvrny. Ty postupně hnědnou, zasychají a objevují se i na řapících nebo stoncích. Na plodech vzniknou nejdříve malé šedozelené skvrny, které postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch, ale zůstávají pevné. Pokud jsou plody již napadené, tak k rozvoji choroby dochází i po sklizni při skladování rajčat.

Pro rozvoj choroby je ideální střídání teplot, kdy se střídají teplé a studené dny či noci a samozřejmě také dostatek srážek. Houba přezimuje v napadených částech a tedy jedním ze základních opatření proti šíření plísně je pěstovat rajčata co nejdále od míst, kde jsme pěstovali rajčata v loňském roce. Dále volíme nezastíněné polohy s dostatkem slunečního svitu a rostliny rajčat udržujeme nepřehoustlé.

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech

Bez chemické ochrany se však ve většině případů neobejdeme. První preventivní ošetření provádíme okolo 15. června a poté pravidelně opakuje cca každých 14 dní jsou-li vhodné podmínky pro šíření plísně, tzn. zmíněné střídání teplot a dostatek srážek, protože plíseň se není schopna šířit, pokud nedojde k ovlhčení listů.

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech

V průběhu sklizně preferujeme přípravky s krátkou ochrannou lhůtou (3-7 dní) a střídáme organické fungicidy (např. Ortiva, Dithane DG Neotec, Ridomil Gold MZ Pepite) s mědnatými přípravky (Korzar, Kuprikol, Champion).

Více na www.lovela.cz.

Publikováno: 27. 7. 2012, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce