reklama

Jak poznat kvalitní skleník

Kdo to s pěstitelstvím myslí alespoň trochu vážně a má dostatek místa na zahradě, určitě touží po skleníku. Pokud o jeho pořízení teprve uvažujete, je velmi důležité dbát na kvalitu jeho provedení. Kupovat skleník s cílem co nejvíce ušetřit se vám nemusí vyplatit.

Jak poznat kvalitní skleník

Lanit plast je firma, která zajišťuje prodej a servis skleníků a pařníků a přináší vám rady a zkušenosti, jak při jejich koupi nenaletět.

Hrozící rizika spojená s plastovým prosklením skleníku:

  • Desky mají v řezu nepravidelnou strukturu, což lze zjistit pouhým pohledem.
    • To je způsobené starými opotřebovanými stroji na polykarbonát nebo tím, že polykarbonátové desky nejsou nařezány pilou, ale velice nepřesně břitvou za použití tlaku břitu na plastovou desku.Důsledkem jsou deformované (stlačené) okraje desek, které pak nedrží v hliníkových profilech a vypadávají.

  • Desky mají nejisté chemické složení, zjistit můžeme dva příznaky:
    • 1) Desky mají na povrchu a ve své hmotě podivné krupičky – polykarbonát se vyrábí roztavením granulek a v tomto případě jde o ne zcela roztavené zbytky jiného průhledného plastu s jinou teplotou tání nebo o neroztavené zbytky recyklovaného polykarbonátu, který má díky svým předchozím úpravám také jinou teplotu tání. V Asii je běžným standardem velmi levný a hlavně velmi nekvalitní polykarbonát, který obsahuje až 80 % již několikrát použitého polykarbonátu z jiných výrobků. V extrémním případě výrobce do polykarbonátu dokonce přimíchá i jiný průhledný levný plast. Použití tohoto levného polykarbonátu přináší v horkém českém létě jistotu zežloutnutí a zkřehnutí a v důsledku toho prakticky jisté popraskání prosklívacích polykarbonátových desek.2) Jiná barva řezu deskou – řez polykarbonátem by měl být velmi tmavě modrý až černý. To je příznak kvalitní desky s kvalitním UV filtrem. Pokud je řez světle modrý (jako na obrázku), tak jde prakticky jistě o polykarbonát s velkou příměsí cizího plastu nebo bez UV filtru. Důsledkem jsou nestabilní vlastnosti takového plastu, který pak na sluníčku žloutne, křehne a velmi rychle popraská.
Hrozící rizika spojená s plastovým prosklením skleníku:
Hrozící rizika spojená s plastovým prosklením skleníku:
Hrozící rizika spojená s plastovým prosklením skleníku:
Hrozící rizika spojená s plastovým prosklením skleníku:

Problém může být s vlastní konstrukcí skleníku:

  • Malá únosnost na sníh
    • Levné nekvalitní skleníky mají i přes své různé velikosti z důvodu co nejnižší ceny pouze jeden univerzální typ nosných profilů, a proto mají i značný problém s odolností na sníh a větší vítr – např. skleníky široké cca 1,90 m mají shodné nosné profily jako skleník v šířce cca 2,81 m. Oproti kvalitním skleníkům, které mají pro širší modely jiné, mnohem masivnější robustní profily a vyztužení silnými vzpěrami mají v hřebeni i v přechodu střechy a stěny.
Problém může být s vlastní konstrukcí skleníku:
Problém může být s vlastní konstrukcí skleníku:
Problém může být s vlastní konstrukcí skleníku:
Problém může být s vlastní konstrukcí skleníku:

Vzpěry ve značkových výrobcích Merkur a Venus

  • Nevhodná síla prosklení
    • V šířce cca 2,80 – 4,00 m jsou standardně prosklené komůrkovými deskami pouze v síle 4 mm a v šířce tabulí 70 cm – tak tenké polykarbonátové desky mají v této šířce potom velký problém s únosností na sníh, prohýbají se, a tak mohou snadno propadnout konstrukcí skleníku. Všechny větší značkové skleníky mají jako základní typ prosklení polykarbonátové desky v síle 6 mm a hlavně mají menší šířku tabulí cca 61 cm – deska je pak výrazným způsobem mnohem odolnější na zatížení sněhem i větrem.

Reálná zkušenost:

Naše firma Lanit Plast provedla v březnu 2010 nákup jednoho takového levného typu skleníku a ten jsme zkušebně postavili.

Reálná zkušenost:
Reálná zkušenost:
Reálná zkušenost:
Reálná zkušenost:

Výsledek: Desky po relativně chladném a nepříliš slunném létě zežloutly, zkřehly a při prvním krupobití v nich vznikly praskliny. Skleník je po 8 měsících zcela nepoužitelný a „zralý“ na kompletní přesklení v ceně mnoha tisíc korun nebo na ekologickou likvidaci.

Jak poznat kvalitní skleník:

1. Podle technických údajů – polykarbonát má být odolný do teplot max. 100-120oC. Pokud prodejce uvádí max teplotu použití polykarbonátu max. 60oC (viz časté inzeráty na internetu), tak jde zcela jistě o problematický výrobek a prodejce tak využívá neinformovanosti zákazníka. Až deska na slunci při vyšší teplotě časem popraská, tak bude tvrdit, že přece předem korektně informoval, že deska vydrží pouze 60oC!2. U prodejce skleníku vždy vyžadujte písemný záruční list, že na prosklení poskytuje v Evropě běžnou záruku 10 let na nerozbitnost krupobitím.3. Ke skleníku musí být jasný a srozumitelný český montážní návod s kontaktem na záruční a pozáruční servis skleníku (nebo na HOTLINE) – jde o komplikovaný výrobek a může se cokoliv poškodit a vy musíte mít možnost reklamování nebo dokoupení náhradního dílu (např. kličky do dveří a do oken, závěsy dveří apod.). 4. Prodejce by Vám měl jasně sdělit, kdo je výrobcem skleníku a z jaké země skleník pochází. Pozor na východoasijskou produkci!5. O skleníku si maximum informací zjistěte na internetu; pokud jej naleznete na známých e-shopech v ČR a ve světě, tak lze předpokládat, že se jedná o dobrou volbu. Případně rovnou nakupujte na ověřených velkých nebo specializovaných e-shopech. 6. Nikdy nenakupujte nový skleník na aukčních serverech nebo v internetových bazarech! Prodejce velmi dobře ví, proč své výrobky nenabízí v normální prodejní síti – většinou se jedná o neoficiální tzv. „šedivé“ dovozy problémových produktů.

Jednoznačně doporučujeme nakupovat tak komplikovaný výrobek, jako je zahradní skleník, pouze od značkových dodavatelů. Skleník je s jistotou vybaven kvalitním značkovým polykarbonátem, konstrukce odpovídá zatížení sněhem v Evropě, v mnoha případech má i technické atesty evropských zkušeben. Polykarbonát má ověřenou fungující záruku na nerozbitnost krupobitím 10 let a zákazník získá navíc i jistotu kvalitního záručního a pozáručního servisu. Jedině tak získáte spolehlivý kvalitní produkt, který vám bude sloužit po řadu let k vaší plné spokojenosti.

Více informací na www.lanitgarden.cz.

Publikováno: 30. 9. 2011, Autor: Lanit Plast , s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce