reklama

Terasa za víkend

Když se babí léto podaří, je radost ugrilovat si na nové terase něco dobrého. A nebo sem pozvat přátele a poklábosit před zimou, vždyť už brzy bude zalézat za nehty. Tak trochu jakoby mimochodem se přitom můžete pochlubit tím, jak ukrutně jste šikovní. Pokládku nové dlažby od společnosti BEST jste na terase totiž zvládli za den a sami.

Terasa za víkend

Ať už je terasa na střeše a nebo před domem, měli bychom na ni volit dlažby větších rozměrů. A to jak z estetických, tak praktických důvodů. Velké plochy jednotlivých dlaždic totiž vytvoří z každé terasy elegantní prostor a zanedbatelný není ani minimální počet spár, což oceníme, pokud po terase přetahujeme zahradní nábytek nebo stěhujeme rostliny v sudech či velkých květináčích. Velkoplošné dlaždice jsou k dostání ve velikostech od 40 x 20 cm až po 60 x 60 cm. Odstínů a povrchových úprav mají tolik, že si každý vybere.

Stavíme terasu u domu

Pokud renovujeme nebo budujeme střešní terasu za víkend, lodžii nebo balkon, rozhodně je nejlepší použít plastové nebo pryžové terče. Tato tak zvaná „suchá montáž“ nepoškozuje hydroizolaci a zaručuje plynulý odvod srážkových vod. U klasických zahradních teras však nejčastěji dlažbu pokládáme do štěrkového lože. Jak na to, si právě povíme.

Stavíme terasu u domu
Stavíme terasu u domu

Nejdřív z celé plochy odstraníme ornici, kořeny a kameny. Do betonového lože osadíme obrubník, abychom získali pevně ohraničený prostor, z něhož se nám dlažba „nerozjede“. Obrubníky zabetonujeme nejméně do třetiny jejich výšky. Samozřejmě vycházíme z přesného výpočtu plochy terasy: pokud nám to dispozice domu a zahrady dovolí, je výhodné zvolit délku a šířku terasy podle skladebných rozměrů dlažby.

Zvládnete to taky

Plochu terasy za víkend urovnáme a dostatečně zhutníme. Celková výška všech podkladních vrstev a dlažby bude podle výšky zvolené dlažby asi třicet centimetrů. Navezeme štěrkodrť (frakce 8 – 16 mm), rovnoměrně ji rozprostřeme a zhutníme „žábou“ asi na dvacet centimetrů.

Zvládnete to taky
Zvládnete to taky
Zvládnete to taky
Zvládnete to taky

Dlažba BEST-PLATEN tryskaná karamelová a pískovcová, BEST-PLATEN TABARO

Následuje ložná vrstva jemného štěrku (frakce 2 – 5 mm nebo 4 – 8 mm) v síle pěti centimetrů. Tu srovnáme latí a už na ni nevstupujeme. Dlažbu ukládáme podle zvolené vazby a jednotlivé dlaždice srovnáme příklepem přes prkno gumovou paličkou. Oproti běžným dlažbám se totiž velkoplošné dlažby nesmějí hutnit vibrační deskou.

Zvládnete to taky
Zvládnete to taky
Zvládnete to taky
Zvládnete to taky

Dlažba BEST-PLATEN TRIBALO a PLATEN TABARO, BEST-PLATEN VERDO

Nakonec ještě vmeteme do spár suchý křemičitý písek (asi po měsíci, až si celá terasa definitivně „sedne“, písek doplníme). Teď už můžeme pozvat sousedy a přátele na pokec a podzimní grilování.

Zvládnete to taky
Zvládnete to taky

Tip:

Ideální je vzor dlažby vybírat na místě, protože obrazové zprostředkování může mást. Lepší je se na vlastní oči přesvědčit o barevnosti, povrchové struktuře a stejně zvolit i obrubníky ve vhodném odstínu. V ARCH CENTRECH, výstavních areálech BEST mají celou sezonu otevřeno sedm dní v týdnu. Vyberete - objednáte. Nebo zvolíte z dlažeb, které jsou stále skladem a na místě koupíte. Firma nabízí ještě jednu jedinečnou službu: vzorky barev a povrchů si můžete vzít domů a tam je v klidu porovnat například s barvou fasády.

O terasové dlažbě více na www.best.info.

Publikováno: 29. 10. 2010, Autor: Jiří Jan a BEST, a.s. (text), BEST, a.s. (foto), Profil autora: Redakce