Kámen je jeden z nejkrásnějších doplňků zahrady. V místech, kde terén netvoří rovinu, se přímo nabízí využití kamene ke stavbě zídky. Naši předkové byli mistři ve stavbě různých zdí, kamenných podpěr a vyrovnání terénních nerovností z kamenů kladených do svahu na sucho, bez spojení maltou. Zdi, mající opěrnou funkci, stavěli z několika řad. Téměř vždy využívali materiálu z okolí stavby. Nic nestál a i jeho doprava byla tím pádem laciná. Myslím, že z jejich zkušeností lze čerpat i dnes, kdy je přehršle nabídek stavebních materiálů. Kamenná zídka stavěná na sucho není zdaleka tak náročná, jak by se mohlo zdát a výsledek vždy potěší.




Postup

V tomto místě tvoří terén terasu. Nahoře jsou zeleninové záhony, dole hospodyně suší prádlo. Jak je patrné z obrázku, krátký svah nepůsobí nijak přívětivě. Majitelé se rozhodli zakončit useklý terén kamennou zídkou. Jako stavební materiál zvolili v okolí hojně se vyskytující opuku.

Před zahájením stavby bylo nejdříve nutné vysekat trávu, která roste na svahu i pod ním.

Na řadu přišel krumpáč a…

…lopata, kterými vyhloubili stavebníci základní rýhu, na kterou budou stavět zídku.

Rýha má hloubku asi deset centimetrů a šířku podle kamenů. V tomto případě zhruba padesát centimetrů.

Před založením první řady je nutné z drobných kamínků vytvořit drenáž, která v suchu udrží základní řadu kamenů, čímž zabrání jejich rozpadu.

Na drenáži je základní řada kamenů. Ty mají mít stejnou tloušťku a z obou stran by měly být ploché. U dalších řad už není nutné, aby byly kameny stejně velké, protože nerovnosti se vysypou hlínou.

Kameny základní řady stavebníci důkladně založili do štěrku, aby nemohlo dojít k jejich ujíždění. Mezery mezi nimi vysypali rovněž jemným štěrkem. Tak vznikla pevná základní řada, na níž už bylo možné klást další vrstvy kamenů.

Před položením druhé řady nahrnula majitelka domku na základní řadu tenkou vrstvu hlíny.

Potom začali klást druhou řadu. Dodržovali pravidlo, že rovnější plocha kamene přišla vždy dolů. Nahoře je pak plocha členitější, která se dosype opět hlínou. Je důležité, aby každá následující řada vždy o několik centimetrů ustupovala.

Postupně přibývaly další řady. Zídka se blížila dokončení.

Stane-li se, že kameny jsou spíše trojúhelníkového tvaru, vyplatí se do mezer vklínit ještě druhou řadu.

Na závěr přišly na řadu nejvíc neforemné kameny. Jelikož na nich už žádné další stát nebudou, nevadí jejich různá tloušťka ani nerovný povrch. Až k hornímu okraji pak dosahuje zemina.

Spáry bylo nutné očistit od hlíny, která se při nahrnování vysypala ven.

Pro zpevnění je vhodné vysadit do spár některé druhy rostlin, například skalník, mateřídoušku, střemchu a podobně.

Novou zídkou rozhodně kout vedle domu získal na vzhledu. Bude chvíli trvat, než si kameny sednou a spáry zarostou skalničkami.
Publikováno: 28. 8. 2020, Autor: Eva Kybalová (text a foto), Profil autora: Redakce