reklama

Nůžky po zimě

Jaro už začalo prověřovat, co jste dělali na podzim: vyzkouší vás i z toho, zda jste na konci sezony nejen zahradu dobře zazimovali, ale také jak jste uložili zahradní nářadí. Očištění a konzervaci si zasloužilo všechno, ale pro dobrou kondici nůžek je vaše péče přímo životně důležitá.

Nůžky po zimě

Údržba, pečlivé čištění a správné skladování umožňují prodloužit životnost zahradnického náčiní. Předpokládáme, že čepele nůžek, obsahujících pružiny, jste před zimou zajistili v zavřeném stavu. Zkontrolujte, jsou-li nůžky rovněž dobře naolejované. Kdo maže, ten jede, platí všude a nejrůznější druhy stříhacích mechanismů od nejjednodušších až po vysoce sofistikované, se bez řádného ošetření neobejdou. Olej snižuje tření a chrání čepele před korozí. Je to důležité u všech produktů, ale nezbytné především u nůžek na živé ploty, které mají mezi čelistmi dlouhou třecí plochu. Platí to i pro pružiny, které nenaolejované postupně zreznou a ztuhnou. I u obyčejných nůžek je dobré před sezonou na čepele a spoje obětovat pár kapek oleje.

Nůžky po zimě
Nůžky po zimě

Nejen před sezonou, ale k průběžné údržbě zahradních nůžek po celý rok slouží šikovná souprava, obsahující návod, speciální olej a diamantový brousek s dlouhou životností vhodný především na kalené ocelové čepele.

Pokud tedy necítíte při stříhání naprázdno odpor, zkuste ještě opatrně ostří. Ostré nůžky jsou požehnání pro zahradníka i pro rostliny: nemusíte se tolik namáhat a i strom se rychleji zahojí… Jakmile se však ostří otupí, nástroj řezací schopnosti ztrácí. Nabrousili jste nůžky po zimě a nebo věc odkládali tak dlouho, že teď už vám opravdu nic jiného nezbývá? Zkuste s nimi střihnout: pokud řezné plochy nejsou hladké a na ostří se začínají zachytávat vlákna a kůra, použijte malý diamantový pilník (ten je nejlepší) nebo klasické brousky. Bruste rovnoměrně a hlavně co nejpřesněji zachovávejte původní řezný úhel.

Tip:

Jak zachovat správný úhel broušení čepele nůžek

  • Broušenou plochu označte černým fixem.
  • Bruste, dokud veškerá černá barva nezmizí.
  • Otřepy, které vzniknou na druhé straně ostří, odstraňte suchým kusem dřeva.
  • Připraveno ve spolupráci s firmou Fiskars .

    Publikováno: 6. 4. 2009, Autor: Jiří Jan (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce