reklama

Nezničitelný betonový kompostér

Problematika, která se dotýká každého z nás, je třídění odpadů. Popelnice na tříděný odpad, kontejnery na papír, plasty, sklo a další, jsou dnes již samozřejmostí. Řada majitelů rodinných domků, chat a chalup má navíc na své zahradě často postavený kompost, kam shromažďuje bioodpad. Organický materiál vzniklý kompostováním je vynikajícím živným základem do užitkových i okrasných záhonů. Jaký však na stavbu kompostu použít materiál? Důraz je kladený na dlouhou životnost, vynikající odolnost a snadnost výstavby. Řešením může být prakticky nezničitelný betonový kompostér.

Nezničitelný betonový kompostér

Nezničitelný betonový kompostér

Řada zahrádkářů má kompostér postavený z dřevěných prken, nicméně již při jeho stavbě si uvědomuje, že životnost takového kompostu je velmi omezená. Navíc je při využití starších prken potřeba prakticky s každou novou sezónou stavět kompost nový, protože stará prkna nápor počasí a kompostované hmoty často nevydrží.

K založení zahradního kompostu je však možné využít i betonové desky. Základním stavebním prvkem nezničitelného kompostéru jsou prefabrikovaná betonová prkna o délce 1,2 metru a váze cca 13 kilogramů. Jednotlivá prkna mají hnědou barvu a reliéf dřeva, takže na zahradě působí velmi přirozeným a nenápadným dojmem.

Betonový kompostér od společnosti Presbeton je prakticky nezničitelný
Betonový kompostér od společnosti Presbeton je prakticky nezničitelný

Betonový kompostér jako skládačka

Samotný kompostér se skládá z jednotlivých betonových prken jako skládačka. Jednotlivá prkna se do sebe velmi jednoduše zasouvají. K montáži nepotřebujete žádné speciální nářadí mimo vlastních silných paží, ani žádný spojovací materiál třeba v podobě šroubů. Skládáním jednotlivých prken na sebe lze také jednoduše navolit potřebnou výšku kompostéru. Získáte tak opravdu pevný a bytelný kompostér.

Zároveň, pokud se potřebujete ke kompostové biomase pohodlně dostat a rozvozit ji třeba kolečkem k záhonům, není problém desky jednoduše rozebrat a vzniklou úrodnou zeminu jednoduše přemístit kam právě potřebujete. Kompostér pak zase jednoduše složíte zpátky do původního vzhledu a využíváte k dalšímu kompostování.

Stavba betonového kompostéru z jednotlivých prken je velmi snadná. Nepotřebujete žádné nářadí ani spojovací materiál, jen pár silných paží
Stavba betonového kompostéru z jednotlivých prken je velmi snadná. Nepotřebujete žádné nářadí ani spojovací materiál, jen pár silných paží

Betonový kompostér je primárně určený k použitím na zahradách. Výrobek je mrazuvzdorný, takže nemusíte mít obavu, že by ho mráz v kombinaci s vlhkem a tlení kompostovaných surovin nějak poškodily. Betonový kompostér je tedy opravdu prakticky nezničitelný! Stačí si jen pečlivě rozmyslet, na kterém místě na zahradě ho během chvíle sestavíte.

Bližší informace se dozvíte na stránkách www.presbeton.cz

Publikováno: 10. 12. 2019, Autor: Andrea (text), Presbeton (foto), Profil autora: Redakce